درمان کیست و اقدام به بارداری

باسلام خدمت کارشناس عزیز
ی سوال دارم من اقدام به بارداری دارم . با تجویز دکترم با اینکه فولیکول 19 و 16 داشتم واسم یک ماه کلومفین و دوفاستون تجویز کردن ماه بعد فقط دوفاستون با اینکه دوره هام کاملا منظمه ماه سوم با 7روز عقب افتادن پروئیدم سونوگرافی گفت کیست 51میلیمتری فولیکولی دارم. مصرف دوماه قرص جلوگیری واسم تجویز کردن ولی من قصد بارداری دارم و نمیخوام حاملگیم عقب بیفته یا با مصرف قرص جلوگیری تخمدان هام باعث کم کاری بشن . من این قرص رو مصرف کنم؟یا خود به خود جذب میشود؟ با تشکر

Re: درمان کیست و اقدام به بارداری

سلام
دوست عزیزم وفتی فولیکول خوب داشتید تجویز محرک اشتباه است و منجر به تحریک بیش از حد تخمدان و ایجاد کیست می شود و این روند از نظر علمی صحیح نبوده.
برای کیست هم 1 ماه درمان انتظاری بدون دارو(یعنی بدون قرص LD و...؛ ) توصیه می شود و اگر درمان نشد از قرص پیشگیری کمک می گیرند(به خصوص برای شما که در حال اقدام هستید) البته از آنجا که کیست 5 سانت است و بزرگ است مشورت درمانگر دیگری را نیز بگیرید.
داروی محرک هم استفاده نکنید.فراموش کردم که آنالیز اسپرم نرمال بوده؟
كارشناس مامايي فيروز

ممنون از پاسختون
من هنوز 3 ماه است که برای بارداری اقدام کردم 27 سالمه .دکترم گفتن هنوز برای ازمایش اسپرم زوده چند ماه اقدام داشته باشم بعد اگه نشد همسرم ازمایش بدن . بعد از پروئیدیم درد سمت تخمدانمم خیلی خیلی کم شده . به گفته شما عمل میکنم و بدون دارو فک کنم درمان بشه . باوجود کیست من میتونم اقدام بارداری داشته باشم تخمک ازاد میشه؟

دوست عزیزم !از نظر علمی چیزی که زود است این است که شما دارو استفاده کنید. مسلماً راه تشخیصی مقدم بر راه درمانی ست. و روتین اقدامات کمک باروری هم این است که یا زود است و هیچ اقدامی شروع نمی شود و مثلآً به فرد می گوییم که تا 1 سال هم فرصت هست(از نظر علمی) و یا اینکه به هر علتی کار را شروع می کنیم که اولین اقدام آنالیز اسپرم است.
كارشناس مامايي فيروز

با سلام
کارشناس محترم من روز 14 سیکلم رفتم سونو که کیستمو ببینم کم شده و سایز فولیکولمو برسی کنن ولی متاسفانه کیست 5 سانتی متریم 63 سانتی شده بود تخمدان دیگم فولیکول ریز داشت. سوالم 1- چرا کیستم بعد از گذشت 18 روز بزرگتر شده؟2-به نظر شما برای سونو زود رفتم که فولیکول خوب و بالغ نداشتم؟ چون دوره هام 32 روزست ولی ماهی که گذشت به دلیل کیستم دورم 39 روزه شد امکان دارد تا 20 یا 23 دورم تخمک گذاری داشته باشم؟ و با کیت تخمک گذاریمو نشون میده؟
اینم متن سونو
رحم با ابعاد 34*72 دارای سایز طبیعی. اکوی میومتر رحم نرمال است.حدود رحم منظم وsmooth است حدود اندومتر منظم است. دیامتر اندومتریال لاین 8 میلی متر.
تخمدان راست با ابعاد 19*30 اکوی طبیعی و فعلا دارای فولیکول های ریز است.تخمدان چپ دارای کیستی با ابعاد 36*63 میلیمتر مایع شفاف است جدار کیست مختصر ضخیم. در حفره لگن مایع ازاد مشاهده نشد.

نه اگر فولیکول در حال رشد داشتید لااقل باید 15 یا 17 دیده می شد .این ماه تخمک گذاری احتمالاً دچار مشکل بوده.فویلکولهای ریز در تخمدان دیگر هم از همین مساله خبر می دهند.
اما اگر قرار باشد احتمال سیکل خیلی طولانی رو در نظر بگیریم بله احتمالش تا 25 ام و ...هم هست.(البته سیکلهایی که طول آنرمال دارند خود به خود درصد داشتن تخمک گذاری نرمالشون هم کم است)
از آنجا که 1 ماه درمان اتظاری جواب نداده (برای این کیست) ممکن است لازم باشد برای قرصتون دارو بخورید که بزرگتر نشود.
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “اقدام برای بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 52 مهمان