خطر روزه گرفتن در بارداری

سلام خسته نباشید
من در هفته نهم بارداری هستم و به دلیل داشتن لکه های قهوه ای رنگ دارم شیاف استفاده می کنم. می خوام بدونم آیا روزه گرفتن احتمال سقط رو زیاد می کنه یا نه؟ اصلا روزه در این زمان و در هفته های 14 الی 18 من (ماه رمضان) تاثیری روی جنین دارد یا خیر ؟ خواهش می کنم سوالم رو جواب بدین چون من پاسخ های ضد و نقیض زیادی شنیده ام .ممنون

سلام
دوست عزیز! همانطور که خ.د شما هم فرمودید نظرات در این زمینه ضد و نقیض است؛ از نظر من بهتر است که مادر با نتایج تحقیقات علمی در این زمینه آشنا باشد و پس از این آگاهی با درمانگر خود مشورت کند(چراکه سیستم بدن هر فرد و روند بارداری او با دیگری متفاوت است)
اما تحقیقات:
" نتيجه تحقيق خديجه رحمانی - كارشناس ارشد تغذيه و عضو هيأت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهيد بهشتی- حاكي از آن است كه «روزه‌داری در 3ماهه دوم تاثيرات سوئي بر جنين ندارد اما در 3ماهه سوم به خاطر اينكه 50 تا 70درصد انرژی جنين از گلوكز مادر تامين مي‌شود، روزه‌داری سبب افزايش برداشت از ذخاير چربی و به دنبال آن افزايش تركيبات كتونی در خون مادر می­‌شود، اين تركيبات از طريق جفت وارد گردش خون جنين شده و به سيستم عصبی او آسیب می­رساند، بنابراين روزه‌داری در این دوران توصيه نمی­‌شود».
دكتر نيره فصيحی‌‌فرد - جراح و متخصص بيماري‌های زنان - هم اين نظر را تاييد مي کند. ايشان در اين باره توضيح مي‌دهد كه اين موضوع حتي در 3ماهه اول بارداری هم مهم است. اين متخصص اعتقاد دارد يك زن باردار زمانی می­تواند فريضه روزه را به‌جا آورد كه فعاليت روزانه كمی داشته و آزمايش‌هاي خون و ادرار او نيز طبيعی باشد.دكتر شيرين قاضي‌زاده هم به خانم­های باردار توصيه می­‌كند اگر روزه گرفتند از خانه بیرون نروند و فعاليت كمي داشته باشند."
اما بازهم ضد و نقیض فراوان است توصیه میکنم به لینک زیر مراجعه کنید و نتایج تحقیقات رو به طور کامل مطالعه کنید:
http://bardary.blogfa.com/
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “سونوگرافی در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 7 مهمان