با توجه به سونو جنین من ریز هستش؟

gestational age based on lmp=24w+0d

edc based on lmp=89/1/3

bpd=52mm=21weeks+5days

fl=42mm=23weeks+4days

ac=164mm=21weeks+3days

edc=89/1/14

feal weigth=491 gr

the examination was performed by 3.5&5 mhz probe with applying color doppler

there is single alive fetus in the endometrial cavity

presentation:breech

fhr= normal and regular

placeental position= posterior

شرمنده من همه جا پست گذاشتم اخه از نگرانی دارم سکته می کنم بازم شرمنده

سلام دوست عزیز
نگرانی شما به عنوان یه مادر کاملاً قابل در که، اما بدونید توکل به خدا و بعد از اون پیگیری های منظم سلامت بارداری، شایسته ترین کاری ست که می شه انجام داد. از این مهم تر روحیه ای شاد و آرام از مهم ترین شرایط یک بارداری ایمن ست.
اما از این داده ها برمی آد که:
سن جنین بر حسب اولین روز آخرین پریود = 24 هفته و روز تخمینی زایمان = 3 فروردین می باشد.
اما اطلاعات سونو نشون می ده که:
- سن جنین بر حسب بزرگترین قطر سر که 52mm می باشد= 21هفته و 5 روز
- سن جنین بر حسب طول استخوان ران که 42 mm می باشد= 23 هفته و 4 روز
- سن جنین بر حسب دور شکم که 164 mmمی باشد= 21 هفته و 3 روز می باشد.
این اختلاف در اغلب سونوها دیده می شه، اما معیارهای قابل اعتماد برای ما اولاً اولین روز آخرین پریود مادر است( چنانچه قابل اعتماد و مطمئن باشد )، ثانیاً تخمین وزن بر حسب CRL ( البته چنانچه سونوی سه ماهه ی اول بارداری رو داشته باشیم)
پس اطلاعات سونوی ابتدایی شما مهم تر هستند. اما چنانچه سونوی سن پایین ندارید، BPD ارجحیت دارد.
در مورد وزن:
وزن طبیعی در هفته های 21-24 هفته= 500-820 گرم می باشد. ( که به هر حال 491 گرم، از وزن نرمال در هر کدام از احتمالات سنی بالا، اندکی پایین تر است البته این مقدار تفاوت وزنی،جنین رو در اصطلاح" نوزادان کوچک برای سن حاملگی" وارد نمی کنه، چراکه وزنش پایین تر از صدک 10 نیست.
اما دوست عزیز ضمن اینکه حنماً پزشک یا مامای بالینی رو که تحت نظرشون هستید در جریان می گذارید،که چنانچه لازم دونستند، پی گیری های دیگه ای رو هم داشته باشید، بدونید که جای نگرانی نیست چراکه سرعت رشد جنین در هفته ی 24= 15تا 20 گرم می باشد و به لطف خدا انتظار می ره که در سونوی های بعدی مشکلی نباشه...
از اونجایی که در مسائل مربوط به محدودیت یا سلامت رشد جنین، عوامل دیگری از جمله BMI مادر و یا دریافت گلوکز مادر هم نیازمند بررسی ست، باز هم تاکید می کنم تصمیم گیری قطعی به عهده ی پزشکتون می باشد.
منو از اقداماتتون مطلع کنید...
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “سونوگرافی در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 4 مهمان