روگام

با سلام خدمت کارشناس محترم
ضمن عرض تشکر بابت جوابهای کاملتون - من دچار کم خونی نیستم و فقط روز اول خونریزی نسبتا زیاد دارم .
سوالی دارم که مربوط به یکی از دوستامه. چون خودش با اینترنت سر و کار نداره من این سوالو می پرسم.
دوستم تو سن 20 سالگی مادر شده . بعد از زایمان بهش توصیه شد یه آمپول تزریق کنه که برای بچه بعدی مشکلی پیش نیاد . اگه از زیست دبیرستان درست یادم مونده باشه اسمش آمپول روگامه.
اما چون قصد بارداری مجدد را نداشت آمپول رو نزد. بعد از 14 سال تصمیم گرفت دوباره بچه دار بشه . وقتی به من گفت پیشنهاد کردم قبل از بارداری هم به دلیل ذکر شده و هم به دلیل بالا بودن سن به پزشک مراجعه کند. او هم با دکتر من مشورت کرد . بعد از انجام آزمایش خون دکتر گفت در صورت بارداری در ماه هفتم باید آمپول تزریق شود. الان دوستم سه هفته است که بارداره. اما من هنوز یه کم نگرانم . می ترسم جنینش در خطر باشه.
یعنی همون اتفاقی که قدیمیا بهش می گفتند بچه خوره بیفته.
به نظر شما جای نگرانی هست؟

آمپول روگام

سلام عزیزم
اگر گروه خونی مادر منفی بوده و گروه خونی پدر مثبت باشد ، دو احتمال وجود دارد . اول این که گروه خونی فرزند منفی باشد و دوم این که گروه خونی فرزند مثبت باشد . در مورد اول مشکلی نیست . اما اگر گروه خونی فرزند مثبت باشد و به هر علت در دوران جنینی خون جنین وارد سیستم گردش خون مادر شود ،سیستم ایمنی بدن مادر علیه گلبول قرمز جنین ، آنتی بادی (ماده ای ضد گلبول قرمز) ساخته و به این ترتیب این آنتی بادی ها وارد گردش خون جنین شده و گلبول های قرمز او را از بین می برند و جنین دچار کم خونی می شود . بسته به میزان کم خونی علایم متفاوتی ایجاد می شود که در نهایت ممکن است به مرگ جنین منتهی شود .
روگام ، دارویی است که مانع می شود تا بدن مادر بر علیه گلبول های قرمز جنین ، آنتی بادی بسازد . این آمپول یک بار در هفته ی 28 و یک بار بعد از زایمان (تا 72 ساعت بعد از زایمان ) تزریق می شود .
البته بایستی هفته 12 تا 14 تستی به نام کومبس غیر مستقیم انجام شود تا مشخص شود که آیا بدن مادر نسبت به گلبول قرمز جنین آنتی بادی ساخته یانه ؟
این آزمایش مجددا در هفته ی 28 هم انجام می شود و در صورت منفی بودن تزریق روگام صورت می گیرد .
در صورتی که مادر باردار با گروه خونی منفی ، فرزندی(فرزند قبلیشان) با گروه خونی مثبت دارد و قبلا هم تزریق روگام نداشته ، بهتر است از ابتدا برای او تست کومبس غیر مستقیم درخواست شود که در صورت منفی بودن تست (عدم حساسیت مادر ) ، فقط طبق روالی که توضیح داده شد ، تزریق روگام را انجام می دهند و در صورت مثبت بودن بایستی اقدامات دیگری انجام شود . نگران بچه خوره نباشید . چون با این مسایل هیچ ارتباطی ندارد .لینک زیر را مطالعه نمایید .
http://bardary.blogfa.com/cat-58.aspx
در پناه امام عصر آرام و موفق باشید.
 کارشناس مامایی

سلام من درمورزايمان اولم شك دارم بعداززايمان به من امبول تزريق كر دنديا نه البته من امبولوخريداري كرده بودم ايازمايشي هست كه نشون بده تزريق كردنديانه

خوب عزیزم گروه خونی فرزند قبلیتون اگر منفی بوده باشد که (حتی اگر روگام هم نزده باشید مشکلی نبوده) اما اگر مثبت باشد باید ببینیم بدن شما حساس شده است یا خیر (توسط تست کومبس غیر مستقیم)
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “آزمایشات دوران بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 13 مهمان