آبله مرغان در بارداری

با عرض سلام و خسته نباشید

من حدود 8 روز پیش با فردی که دانه های آبله مرغان بیرون ریخت تماس داشتم البته از چند روز قبل از بروز دانه ها و بعد از مشاهده ی دانه ها و اینکه متوجه بیماری آبله مرغان شدم دیگر تماسی نداشتم ،الان در هفته ی 19 بارداری و ماه 5 هستم راستش همان روز به متخصص زنان مراجعه کردم ولی هیچ دارویی تجویز نکردن ،که بعد با مطالعه فهمیدم اگر در 72 ساعت بعد از تماس با فرد بیمار واکسن ایمنوگلبین را تزریق میکردم از ابتلا به بیماری جلوگیری میکرد ولی متاسفانه دکتر زنان در اینباره چیزی به من نگفتند
الان که یک هفته از ان ماجرا میگذرد دچار سرفه شده ام و علائم دیگری ندارم البته الان سومین روزی است که سرفه میکنم و علائمم تشدید نشده ولی پزشک عمومی گفتند که ممکن است نشانهی ابتلا به آبله باشد الان دارم از شدت نگرانی میمیرم را ستش از عوارضی که ممکنه بر جنین بگذاره مطلع ام می خواستم ببینم اگر خدای نکرده به بیماری دچار شدم ایا آزمایشی یا راهی هست که از تاثیرات احتمالی آن بر جنینم مطلع شوم؟چگونه میتوانم از سلامت جنینی که درون رحمم است مطمئن شوم؟

سلام
دوست عزیزم اینکه شما تا به حال به آبله مرغان دچار شدید یا خیر، خیلی مهم است چراکه در صورت ابتلای قبلی و تزریق واکسن آن، بدن شما توان مقابله را دارد و مشکلی نیست،در صورتی هم که شک داشته باشید ، ممکن است برای شما آزمایش خون درخواست کنند تا از حضور پادتن های ضد آبله مرغان در بدنتان آگاه شوید.
اما با توجه به شرایطی که شما در حال حاضر دارید، باید بدونید که علایمی که شبیه علائم آنفلوانزا هستند، عبارتند از تب ، بیحالی ، بی‌اشتهایی ، سردرد و گاهی اوقات درد خفیف شکم که 2-1 روز قبل از بروز ضایعات پوستی رخ می‌دهد و تا 5-4 روز هم باقی می‌مانند. و سرفه جزو علائم اولیه آن نیست.پس از این بابت، نگرانی به دلتان راه ندهید.
- نکته ای در مورد سرفه: تنها هنگامی سرفه در آبله مرغان نمایان می شود که بیماری شدت یافته و فرد را به عفونت ریه نیز مبتلا کرده باشد(که به لطف خدا شما هنوز مبتلا هم نشده اید که به این مرحله از بیماری رسیده باشید) و از این جهت است که امید داریم سرفه ی شما طبق اصول علائم آبله مرغان به این مساله مربوط نباشد. -
- در هر صورت دوست عزیزم با اینکه احتمال ابتلا کم است، باز هم به علت اهمیتی که این مساله دارد، توصیه می کنم به متخصص بیماری های عفونی مراجعه کنید تا به طور قطع از این که مبتلا شده اید و یا خیر، اطمینان کسب کنید. من رو هم بی خبر نگذارید، انشالله که هیچ مشکلی نیست.
اطلاعات بیشتر در این زمینه به پاسخ سوال شما کمک می کند:
- "اگر خانم بارداری با ویروس آبله مرغان تماس پیدا کند، 25درصد احتمال ابتلا جنین وی به این بیماری نیز وجود دارد. میزان ابتلا و شدت درگیری جنین بستگی به سن بارداری دارد.( سنین ابتدایی و انتهایی بارداری پر خطر تر هستند، که خدارو شکر در این مراحل نیستید)
- خانم‌های باردار (مادران مبتلا به آبله مرغان) پس از تماس با افراد دچار آبله مرغان، می‌توانند از ایمونوگلوبولین ضد ویروس آبله مرغان استفاده کنند که در صورتی که در عرض 96 ساعت بعد از تماس با ویروس تجویز شود سبب پیشگیری یا تضعیف عفونت میشود. البته تجویز ایمونوگلوبولین ممکن است موجب عدم بروز بیماری شود، ولی احتمال بروز آن را منتفی نمی‌کند.( از این جهت خودتون رو سرزنش نکنید)
- در بیماری‌های شدید مادر ممکن است درمان با داروی ضد ویروسی «اسیکلوویر» انجام شود، ولی تأثیر و یا عوارض آن روی جنین هنوز کاملاً مشخص نشده است.
- در مادر مبتلا با توجه به شرایط بیمار نیاز به اقدامات درمانی و نیز پیش‌گیرانه برای جنین وجود دارد که با مراجعه به پزشک متخصص بیماری‌های عفونی و رعایت موارد خواسته شده از طرف پزشک معالج از نگرانی ایشان کاسته خواهد شد.
- بطور کلی احتمال اینکه آبله مرغان مادر باعث ناهنجاری زنتیکی جنین شود، بین دو دهم درصد تا ۲٫۵ درصد هست… یعنی از بین ۱۰۰۰ زن حامله ای که ابله مرغان گرفتند، بین ۲-۲۵ نفر، فرزندانشان دچار می شوند."
http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=19647
دوست عزیز از نتیجه مطلعم کنید.
امیدوارم که هیچ مشکلی نباشد و از خدای مهربان خواستار سلامتی شما و فرزندنتان هستم .
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

با سلام

بینهایت از وقتی که برای پاسخگویی به سوالم در اختیار گذاشتید ممنونم

با توضیحات کاملتون خیلی از نگرانیهایم برطرف شد راستش در مورد اینکه قبلا گرفته ام یا خیر،خودم چیزی بیاد ندارم ولی مادرم میگویند که در سن 4-5 سالگی دچار آبله مرغان شده ام و بیشتر نگرانی که دارم به این خاطر است که چیزی از بیماری یادم نمی آید
فقط یک سوال دیگر اینکه فرمودید در بیماریهای شدید داروی ضد ویروسی اسیکلوویر تجویز میشود منظور بعد از ابتلا به بیماری و بروز علائم (ضایعات پوستی) در مادر است یا قبل از آن ؟ از لطف با ارزشی که در پاسخ به سوالم فرمودید بینهایت سپاسگزارم

سلام دوباره
عزیزم منظور، زمانی ست که پزشک عفونی، یقین کند که فرد مبتلاست حال چه از روی علائم، چه کشت و ...
البته طبیعتاً باید این دانه ها قبل از این مراحل بیرون بریزند.
اگر هم شک به ابتلا دارید می تونید از آزمایشی که پادتن های ضد آبله مرغان در خون را می سنجند بهره بگیرید.(البته به صلاح دید پزشک)
سلامت و موفق باشید.
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “عفونت در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 5 مهمان