علائم پوسیدگی ریشه دندان چیست؟

#1
برای شروع باید گفت که اصطلاح پوسیدگی دندان به مواقعی اطلاق می‌شود که باکتری‌هایی موجود در دهان با ترشح یک نوع اسید باعث آسیب رسیدن به مینای روی سطح دندان می‌شوند. حال این پوسیدگی می‌تواند در هر سطحی از دندان ایجاد شود که می‌توان از بین آن‌ها به سطح روی دندان که برای جویدن از آن استفاده می‌شود، سطح کناری دندان‌ها و ریشه دندان‌ها اشاره کرد.علائم پوسیدگی ریشه دنداناز آن جایی که پوسیدگی ریشه دندان باتوجه‌به نام خود در ریشه دندان ایجاد می‌شود، اشخاص با نگاه‌کردن در آینه و دقت به ظاهر درون دهان خود متوجه وجود این مشکل نخواهند شد. اما می‌توان گفت که در طول ایجاد و گسترش پوسیدگی ریشه دندان یک سری علائم هشداردهنده وجود خواهد داشت که سعی می‌کنیم از تمامی آن‌ها نام ببریم.
 اولین نشانه‌ای که ممکن است فرد با آن روبه‌رو شود، احساس درد در دهان است. ممکن است میزان این درد چشمگیر نباشد و به طور مثال صرفاً گاهی اوقات فرد آن را حس کند.
 دیگر نشانه‌ای که پوسیدگی ریشه دندان می‌تواند داشته باشد، حساسیت دندان‌های شخص به‌ویژه در برابر سرما و گرما است. همچنین اگر فرد متوجه شروع عقب‌نشینی در لثه خود شود، باید سریعاً برای معاینه به دندان‌پزشک خود مراجعه کند.
 زیرا که عقب‌نشینی لثه از اولین نشانه‌هایی است که در افراد بعد از شروع پوسیدگی در ریشه دندان‌های آن‌ها دیده می‌شود. بدون پوششی که لثه برای ریشه دندان مهیا می‌کند، این نقطه بیش‌ازپیش در معرض خطر قرار خواهد گرفت.
 
درمان پوسیدگی ریشه دنداناگر پیشرفته بودن پوسیدگی ریشه دندان به میزانی نباشد که دندان شما نیاز به عصب‌کشی داشته باشد، درمان پوسیدگی ریشه دندان نیز تا میزان زیادی همانند درمان انواع دیگر پوسیدگی دندان است.
 البته اگر دندان عفونت کرده باشد دو راه پیش روی شما است روش اول کشیدن دندان و روش دوم عصب کشی، اما کدام یک انتخاب بهتری هستند؟ برای آشنایی بیشتر و تصمیم درست مقاله ریشه دندان عفونی را بکشیم یا عصب کشی کنیم را مطالعه کنید.
 پرکردن دندان‌ها به‌عنوان راهکار میانی درمانی انواع پوسیدگی دندان به شمار می‌آید و در اکثر موارد اگر به دندان‌ها و ریشه آن‌ها آسیب جدی وارد نشده باشد، دندان‌پزشک شما این راهکار را به شما پیشنهاد خواهد داد.
 در این روش دندان‌پزشک شما پس از استفاده از بی‌حس‌کننده موضعی در ابتدا اقدام به حذف کردن قسمت آسیب‌دیده کرده و در ادامه قسمت برداشته شده را پر می‌کند. برای پرکردن این قسمت دندان‌پزشک شما می‌تواند از طیف گسترده‌ای از مواد مختلف استفاده کند.  انتخاب نوع ماده‌ای که دندان‌پزشک از آن استفاده خواهد کرد به شرایطی که دندان شما در آن قرار دارد و نظر شخصی شما وابسته خواهد بود.
 حال اگر آسیب وارد شده به میزانی باشد که دندان شما نیاز به عصب‌کشی داشته باشد، احتمالاً شما می‌توانید بعد از اتمام مراحل عصب‌کشی از روکش برای دندان خود استفاده کنید. شما می‌توانید برای اطلاع و بررسی بیشتر انواع روکش دندان به مقاله مرتبط رجوع کنید.

منبع: علائم و درمان پوسیدگی ریشه دندان 
نوشته: دکتر محمد نیکزاد جراح و دندانپزشک


ارسال پست

بازگشت به “ساير موارد”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان