جیوه و کاربردهای آن

#1
جیوه  فلزی نقره ای رنگ و درخشان می باشد. جیوه تنها فلزی است که در شرایط عادی مایع است و تبخیر می شود. این فلز از دوران باستان شناخته شده بود و در زمان های قدیم  آن را به عنوان یک درمان کننده میشناختن. در آثار ارسطو و سایر نویسندگان دوران باستان از جیوه نام برده شده است. در قرون وسطی کیمیاگران بر این عقیده بودند که جیوه روح تمام فلزات است و می‌توان آن را با سنگ فیلسوف به طلا تبدیل کرد.
از کشورهایی که دارای ذخایر جیوه هستند می‌توان به صربستان، ایتالیا، الجزایر، روسیه و اسپانیا اشاره کرد. جیوه بیشتر در مناطقی که قبلاً کوه های آتشفشانی فعالیت داشتند، یافت می‌شود. گاهی اوقات جیوه جز فلزات گرانبها شمرده می‌شود. اما بسیار واکنش پذیرتر از فلزات گرانبهای کلاسیک مانند پلاتین و طلا میباشد.
کاربردهای جیوه طبیعی :
جیوه کشاورزی
از جیوه به طور سنتی در مواد شیمیایی کشاورزی به عنوان قارچ کش، رفع کپک یا سموم دفع آفات استفاده می‌شد. در سال ۱۹۶۹ کلیه موارد مصرف در سموم دفع آفات ممنوع شد. با این حال بسیاری از مواد شیمیایی حاوی جیوه ممکن است هنوز در مزارع یا زمین های چمن به شکل انبارهای قدیمی موجود باشند. این مواد باید توسط سازمان‌های جمع‌آوری سموم دفع آفات یا پاک کننده ها جمع آوری شوند تا از انتشار بیشتر آن در محیط زیست جلوگیری کنند.
جیوه برای دماسنج
انبساط حرارتی جیوه بسیار زیاد است و بین صفر تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد با دمای هوا مطابقت دارد. علاوه بر این جیوه شیشه را مرطوب و خیس نمی‌کند. بنابراین برای استفاده در دماسنج های مایع مناسب است.
 
جیوه در مانومتر/ فشار سنج
طراحی کلاسیک یک مانومتر، یک لوله یو شکل است که انتهای آن از طریق خطوط به ۲ اتمسفر فشار متصل می‌شوند. تا به امروز جیوه به عنوان مایع فشارسنج مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
جیوه و استفاده در لامپهای بخار
جیوه  درلامپ های فلورسنت، لامپ های صرفه جویی در مصرف انرژی، لامپ های خورشیدی و لامپهای کوارتز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
جیوه و آمالگام
جیوه روسی خود به خود آمالگام هایی را با سایر فلزات تشکیل می‌دهند. آمالگام ها به عنوان پرکننده دندان استفاده می‌شوند. از آنجا که جیوه با تشکیل آمالگام پوست محافظ آلومینیوم را از بین‌میبرد.
جیوه در شست و شوی طلا
در حین شستن طلا، جیوه برای از بین بردن گرد و غبار طلاهای ریز استفاده می‌شود که باعث ایجاد آمالگام طلا می گردد. از آنجا که جیوه در دمای پایین مایع آلیاژهایی تشکیل می‌دهد که به راحتی ذوب می‌شوند. در حین شستشو و بازیابی طلای خالص جیوه در محیط آزاد می‌شود، این دلیل اصلی میزان بالای آلودگی محیط زیست در معدن های طلا می باشد.
کاربرد های دیگر جیوه صنعتی
جیوه برای تولید باتری ها استفاده می شود. در گذشته نیز در بعضی از لوله های الکترونیکی مانند یکسو کننده بخار جیوه، اگزیترون و تریتون مورد استفاده قرار می‌گرفت.
در بعضی از کشورها ترکیبات جیوه روسی برای بهبود بخشیدن به دانه های زراعی مورد استفاده قرار میگرفت.
در نجوم از جیوه برای ساخت تلسکوپ های نسبتاً ارزان قیمت با سطح آینه بزرگ استفاده می شد. فروش جیوه برای ساخت بسیاری از صنایع انجام می‌شود. این ماده برای تولید گاز کلر، سود و دماسنج ها استفاده می گردد.


ارسال پست

بازگشت به “ساير موارد”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان