درمان ارتودنسی

#1
 

بسته به شدت ناهنجاری‌های دندانی شما بعنوان مثال درمان جلو بودن فک بالا ، دندان‌پزشک یا متخصص ارتودنسی ممکن است یک یا چند مورد از روش‌های درمانی زیر را برای رفع ناهنجاری‌های دندانی توصیه کند:
  • براکت
  • هدگیر
  • دستگاه‌های ارتودنسی متحرک
  • نگه‌دارنده‌ی ارتودنسی یا ریتینر
  • جراحی دهان
براکت
رایج‌ترین روش ارتودنسی مورد استفاده‌ی دندان‌پزشک‌ها و متخصصین ارتودنسی، براکت و مراحل سیم کشی دندان می‌باشد.
استفاده از براکت چگونه است؟
به ‌منظور اعمال این روش، دندان‌پزشک شما براکت هایی را بر روی هر دندان چسبانده و آن‌ها را به یکدیگر سیم‌کشی می‌کند. این سیم‌کشی‌ها به وسیله‌ی گیره‌های لاستیکی یا سیمی در محل خود ثابت می‌شوند.
 
ممکن است در اوایل استفاده از براکت، مقداری احساس ناراحتی داشته باشید. مدت‌زمان کوتاهی طول می‌کشد تا به این وسیله عادت کرده و دیگر در لب‌ها و دهان خود احساس ناراحتی نکنید. در صورت ایجاد مشکل، می‌توان از موم‌های مخصوصی بر روی براکت استفاده کرد. به ‌منظور راحتی بیشتر به هنگام غذا خوردن پس از سیم‌کشی دندان‌ها، استفاده از غذاهای نرم توصیه می‌شود.
مراقبت از دندان‌های سیم‌کشی شده
مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان برای دندان‌های سیم‌کشی شده اهمیت بیشتری دارد چرا که از جمله مضرات ارتودنسی ایجاد پلاک در اطراف براکت ها بسیار محتمل است. اگر این پلاک‌ها به‌ خوبی پاک نشوند، ممکن است لکه‌های سیاه یا قهوه‌ای به‌ صورت دائمی بر روی مینای دندان شکل بگیرند.
 
مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای افرادی که دندان‌های خود را سیم‌کشی کرده‌اند زمان بیشتری می‌برد. مسواک زدن براکت ها، جلو و عقب دندان و همچنین سطوح درگیر در عمل جویدن اهمیت زیادی دارد. دندان‌پزشک و یا متخصص ارتودنسی به شما آموزش می‌دهد که چگونه دندان‌های خود را به ‌خوبی مسواک کرده و از نخ دندان استفاده کنید. والدین باید کودکان خود را تحت نظر گرفته و مطمئن شوند که آن‌ها به‌خوبی براکت و دندان‌های خود را تمیز کرده و برای جلوگیری از مضرات ارتودنسی توصیه‌های دندان‌پزشک را جدی می‌گیرند.
مراقبت از براکت ارتودنسی
در صورت استفاده از براکت، از جویدن غذاهای سخت مانند انواع مغز و یا یخ خودداری کنید. انتهای مداد یا خودکار خود را نخورید. و همچنین از خوردن مواد چسبنده مانند تافی و یا جویدن آدامس دوری کنید چرا که این کار می‌تواند براکتها را شل کرده، سیم‌کشی‌ها را به‌هم ‌ریخته و حتی براکتهارا از روی دندان‌ها بکند. در صورت وقوع هر یک از این اتفاقات، شما باید براکت ارتودنسی خود را برای تعمیر نزد دندان‌پزشک و یا متخصص ارتودنسی ببرید.
 
اگر قسمت‌های لاستیکی و یا گیره‌های براکت کنده شوند، می‌توانید آن‌ها را با استفاده از یک موچین یا انبرک در جای خود قرار دهید. اگر تکه‌ای از سیم دندان براکت بیرون زده و دهان شما را اذیت می‌کند، می‌توانید با استفاده از پاک‌کن انتهای یک مداد به ‌آرامی انتهای آن را خم کرده و یا با استفاده از ناخن‌گیر، سر آن را بچینید. در صورت بروز هر مشکلی، در اولین فرصت با دندان‌پزشک یا متخصص ارتودنسی خود تماس گرفته و براکت خود را به آن‌ها نشان دهید. در صورتی که مشکلات بریس ها رفع نشود می‌توانند موجب طولانی‌تر شدن روند درمان گردند.
انواع براکت ها
براکت های فلزی سنتی: احتمالاً اولین تصوری که شما از افراد دارای براکت در ذهن خود دارید، همین گزینه است: براکت‌های کوچک فلزی که در جلوی دندان‌ها بسته‌شده‌اند و سیم‌های فلزی که این براکت ها را به یکدیگر متصل کرده و در پشت آخرین دندان آسیا محکم شده‌اند. هزینه ارتودنسی ثابت نیز مانند تمام درمان‌های ارتودنسی به شرایط خاص هر بیمار، یعنی عواملی چون پیچیدگی و شدت نامرتب بودن دندان‌ها، نوع بریس و مدت زمان درمان بستگی دارد.بنابراین قیمت سیمکشی دندان ها و ارتودنسی به طور دقیق تا زمان مراجعه به متخصص مشخص نمی‌شود. هزینه سیم‌ کشی دندان یا سایر درمان‌های ارتودنسی نباید هیچگاه مانع دستیابی شما به لبخندی که آرزوی آن را دارید، شود.
 
ارتودنسی نامرئی: به‌ جای استفاده از براکت های فلزی می‌توانید با تقبل هزینه ارتودنسی نامریی  از انواع نامرئی آن‌ها که از جنس سرامیک، پلاستیک و یا ترکیبی از هر دو ساخته می‌شوند استفاده کنید. ارتودنسی نامرئی دندان به ‌سختی قابل ‌مشاهده بوده و تنها سیم نازک رد شده از درون آن‌هاست که به‌ خوبی دیده می‌شود. البته این براکت ها راحت‌تر از انواع فلزی آن‌ها می‌شکنند. قیمت ارتودنسی نامرئی، برابر با هزینه بریس‌های سنتی است. در مورد این درمان نیز، مانند هر درمان دیگر، تنها پزشک می‌تواند با توجه به برنامه درمانی که بر اساس نیازهای شما طراحی می‌کند،هزینه ی ارتودنسی دندان را دقیقاً تعیین نماید.
 
قالب‌های نامرئی: این روش به‌عنوان جایگزینی برای ارتودنسی نامرئی در بالا مورد استفاده بوده روشی دائمی نیست. در این روش، قالب‌های پلاستیکی شفافی را بر روی دندان‌ها قرار داده که می‌توان آن‌ها را برداشت. هرکدام از این قالب‌های به هم چسبیده، دندان‌های شما را کمی جابجا می‌کنند تا در موقعیت مناسب قرار بگیرد. این پلاک‌ها با استفاده از برنامه‌های کامپیوتری مخصوصی طراحی می‌شوند که مدلی مجازی از آرایش دندان‌های شما را ارائه می‌کند.
 
براکتهای لینگوال: این نوع از ارتودنسی، منحصر به‌فرد و نامحسوس است. این براکت ‌ا بر روی دیواره‌ی پشتی دندان‌ها قرار داده می‌شوند.


قیمت ارتودنسی دندان  سال 1401


ارسال پست

بازگشت به “ساير موارد”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان