علت بواسیر (هموروئید) بعد از زایمان طبیعی چیست؟

#1
هموروئید چیست؟ بیماری بواسیر، که به آن هموروئید نیز گفته می شود، سیاهرگ هایی در داخل یا اطراف مقعد هستند که متورم شده اند. این بیماری در برخی موارد باعث میشود، زائده هایی گوشتی و نرم از مقعد بیرون بزنند.

 بسیاری از زنان برای اولین بار در دوران بارداری یا بعد از زایمان به بواسیر دچار می شوند. ابتلا به بواسیر آن هم زمانی که به تازگی نوزاد شما متولد شده نیاز به مراقبت دارد، شبیه به یک کابوس است. ولی خوشبختانه این بیماری یک راه درمان قطعی دارد.

علت بواسیر بعد از زایمان 
بیماری بواسیر در سه ماهه سوم بارداری و یک ماه پس از زایمان شایع است. نتایج تحقیق روی 280 زنی که به تازگی زایمان کرده اند، نشان داد که، 43 درصد از آنها به هموروئید دچار هستند.  بسیاری از این زنان، به بیماری های مرتبط مانند یبوست در دوران بارداری دچار بودند و یا به روش طبیعی زایمان کرده بودند.

به طور کلی بواسیر در اثر اعمال فشار روی وریدهای راست روده یا مقعد ایجاد می شود. وریدها دارای دریچه هایی هستند که به حرکت جریان خون به سمت قلب کمک می کنند. اما وقتی این دریچه ها به دلیل فشار ضعیف می شوند، خون می تواند در رگها جمع شده و باعث تورم دیواره این رگ ها شود. این وضعیت دقیقاً شبیه به شرایطی است که بیماری واریس را ایجاد می کند.

از مهمترین دلایل بواسیر بعد از زایمان می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

وزن نوزاد
تحمل وزن نوزاد روی شکم و لگن، می تواند برگشت خون از ناحیه لگن را دشوار نماید، و باعث ایجاد بواسیر گردد.

 یبوست مزمن
بسیاری از زنان باردار دچار یبوست و یا دفع مدفوع خشک هستند، اجابت مزاج کمتر از 3 بار در هفته می تواند احتمال ابتلا به هموروئید را افزایش دهد. علت یبوست زنان بارداری معمولاً یکی از موارد زیر است:

تغییرات هورمونی که بر دستگاه گوارش تاثیر می گذارد.
تغییر رژیم غذایی در دوران بارداری  
فعالیت کمتر
افزایش مصرف آهن و مکمل های آن
فشار نوزاد در حال رشد بر روی شکم و عدم هضم صحیح غذا 
یبوست بعد از زایمان نیز شایع است. در بسیاری از زنان ، این می تواند ناشی از

 تغییر هورمون ها 
مصرف داروهای مسکن
  کم آبی بدن 
عدم تخلیه روده و به تاخیر انداختن دفع به علت ترس از درد محل جراحی اپی زیاتومی (این جراحی هنگام زایمان طبیعی، جهت تسهیل زایمان انجام میشود و برشی است که بین واژن و مقعد انجام میشود.)
بواسیر با فشار و یبوست می تواند تشدید شود. اگر در دوران بارداری هم به هموروئید مبتلا بوده اید، احتمالاً بواسیر بعد از زایمان وضعیت شدیدتری خواهد داشت.

علائم بواسیر پس از زایمان
بواسیر می تواند داخلی کانال مقعد و یا خارج از آن در اطراف دهانه مقعد باشد. علائم این بیماری بسته به شدت آن می تواند به خارش و سوزش مقعد ختم شود و یا علائم شدید تری مثل درد و خونریزی داشته باشد.

علائم بواسیر پس از زایمان عبارتند از:

درد در ناحیه مقعد
خارش و سوزش مقعدی
خونریزی هنگام دفع مدفوع و یا بعد از آن
لمس توده های حساس به درد و نرم در نزدیک مقعد (اندازه هموروئید ها از یک کشمش تا حبه انگور متفاوت است.)
درمان بواسیر بعد از زایمان
بیماری هموروئید تنها زمانی به طور قطعی درمان میشود که توده یا زائده ی ایجاد شده از مقعد خارج شود. برای درمان این بیماری دو روش جراحی وجود دارد:

درمان بواسیر با لیزر
بهترین و قطعی روش برای درمان هموروئید بعد از زایمان با لیزر است. لیزر بدون نیاز به بیهوشی و یا بستری در بیمارستان انجام میشود و از این لحاظ برای مادرانی که نوزاد تازه متولد شده دارند، بسیار مناسب است. 

برای انجام این درمان می توانید به کلینیک مراجعه کنید و در کمتر از نیم ساعت بیماری خود را درمان کنید. بعد از لیزر هم نیاز به بستری ، دوران نقاهت و یا مراقبت خاصی نیست. در ضمن لیزر در یک جلسه انجام میشود، و موفقیت در درمان با این روش بالای 98% درصد است.
هموروئیدکتومی (جراحی هموروئید)
یک روش قدیمی تر برای درمان هموروئید بعد از زایمان طبیعی جراحی سنتی است که البته امروزه به ندرت انجام میشود. برای انجام این جراحی باید چند روز را در بیمارستان بستری شوید، همچنین بعد از جراحی هم باید حداقل 10 روزی را در منزل استراحت کنید.

 جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام میشود و با استفاده از تیغ جراحی، زائده هموروئید قطع شده و در مرحله ی آخر زخم را بخیه می زنند. 
آیا با وجود بواسیر می توان زایمان طبیعی کرد؟
بله، بواسیر در مجرای مقعد قرار دارد و هیچ ارتباطی با مجرای زایمان نخواهد داشت. با این حال به زنان مبتلا به هموروئید و یا زنانی که سابقه ابتلا به این بیماری را داشته اند، زایمان طبیعی توصیه نمیشود. زایمان طبیعی فشار بسیار زیادی را مقعد وارد می کند و  می تواند باعث ابتلا به بواسیر و یا تشدید این بیماری شود.
 


کلینیک عابدیان : (https://drabedian.com/)
درمان بواسیر با لیزر
درمان کیست مویی با لیزر
درمان شقاق با لیزر
درمان فیستول با لیزر
درمان واریس با لیزر
کلینیک نوین ( https://jarah.clinic/)
مجله پزشکی بیچشک (https://bichashk.com/)
ارسال پست

بازگشت به “زایمان طبیعی ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان