Re: تفسیر سونوگرافی

با سلام و خسته نباشید. من در هفته 13 بارداریم. تو سونوی من نوشته شده بود جنین زنده با پرزانتاسیون variable مشاهده شد. و موقعیت جفت قدامی و دارای اکو و ضخامت طبیعی و با گرید صفراست.و crl=50mm .حجم مایع آمنیوتیک در حد نرمال است.طول سرویکس با مثانه پر و انجام مانوروالسالو 35م م است. NT بضخامت 1.1 م‌م میزان NT پرسنتایل 30th نسبت به میزان CRL . لطف می کنید راهنمایی ام کنید.

با سلام و خسته نباشید. من در هفته 13 بارداریم. تو سونوی من نوشته شده بود جنین زنده با پرزانتاسیون variable مشاهده شد. و موقعیت جفت قدامی و دارای اکو و ضخامت طبیعی و با گرید صفراست.و crl=50mm .حجم مایع آمنیوتیک در حد نرمال است.طول سرویکس با مثانه پر و انجام مانوروالسالو 35م م است. NT بضخامت 1.1 م‌م میزان NT پرسنتایل 30th نسبت به میزان CRL . لطف می کنید راهنمایی ام کنید.

ممکنه شماره‌یی بمن بدین ازمایش غربالگری رو براتون بفرستم حتی بمن گفتن بچه سندروم داره ... خانم دکتر یه هفته‌ی تمام رسیدگی‌‌م ب بچه‌م شده گریه زاری
ازم خواستن ازمایش DNA بدم
نمیدونم ازمایش غربالگری درس نشون داده یا نه

سلام دوست عزیز
متاسفانه دادن شماره ممنوعیت دارد ولی شما همینجا میتوانید تصویر آزمایش و گزارش سونو را بفرستید.ضمنا طول سرویکس زیر ٢۵ میلیمتر سرویکس نارسا نامیده می‌شود. جایگاه جفت هم در سونو ذکر نشده. ولی در مورد NT، اندازه آن تی به خودی خود زیاد نیست احتمالا پس از قرار گرفتن در نمودار غربالگری جواب آزمایش مثبت شده است. در صورتیکه جواب آزمایش های ریسک شده پزشکتان شما را باید جهت آمنیوسنتز ارجاع دهد نه cellfree DNA. ولی اگر جواب آزمایش اینترمدیت شده جهت اطمینان جهت سل فری ارجاع داده می‌شود و در بسیاری موارد جنین سالم و آزمایش منفی میشود
كارشناس مامايي فيروز

سلام میشه سونوی من رو تفسیر کنین خییلی ممنون میشم
روز سوم سیکل سونوی لگن انجام شده
رحم در موقعیت رتروفلکس به ابعاد ۷۰×۴۰×۳۰میلیمتر بوده که با توجه به سن وparityنرمال است
شگل و اکوی پارانشیمال میومتریال طبیعی می باشد.
اندومتر به ضخامت دولایه ۱/۵میلیمتر مشهود است.
تخمدان راست با ابعاد بزرگتر از حد نرمال و تخمدان چپ با ابعاد حداکثر نرمال مشاهده میگردند.
تخمدان راست ۳۶×۳۰×۲۰میلیمتر و حجم ۱۱/۵سی سی و تخمدان چپ ۳۶×۲۸×۱۸میلیمتر و حجم ۹/۹سی سی
تصویر فولیکول های متعدد کوچک عمدتا پریفرال به قطر حداکثر ۶ تا ۷ میلیمتر همراه با افزایش نسبی استرومای مرکزی در تخمدان ها مشاهده میشود
مایع ازاد در کلدوساک ملاحظه نمیگردد.
اندازع ی نرمال تخمدان ها و اندومتر چقدره ؟

سلام دوست عزیز
همه موارد نرمال است به جز دیده شدن فولیکول‌های متعدد و بزرگی تخمدان‌ها. که همه این موارد به نفع تخمدان پلی کیستیک یا اصطلاحا تنبلی تخمدان میباشد در صورتیکه شواهد آزمایشگاهی، علائم بالینی (زیاد شدن فاصله بین پریود ها. جوش صورت، پرمویی، رشد موهای زائد وجود آکنه) نیز دارید نیاز به درمان دارد در غیر اینصورت نیازی به درمان نیست
كارشناس مامايي فيروز

سلام دوست عزیز
کیست لوتئال یا کورپوس لوتئوم بعد از تخمک گذاری و لقاح ایجاد می شود و در واقع بقایای تخمک یا همان جسم زرد است که با ترشح هورمون پروژسترون به حفظ بارداری کمک می‌کند و حتی وجودش لازم است. کورپوس لوتئوم در بارداری خطرناک نیست و اکثرا بعد از زایمان خودبخود از بین میرود
كارشناس مامايي فيروز

سلام دوست عزیز
همه موارد خوشبختانه نرمال است. یک نکته وجود دارد اگر این سونو را جهت تشخیص تخمک گذاری انجام داده اید وسیکهای قاعدگی شما حدود ٢٨ روز است متاسفانه اندازه فولیکول‌ها جهت تخمک گذاری مناسب نیست
كارشناس مامايي فيروز

سونوگرافی روز ۱۳ پریودیم هست میشه تفسیر کنید ؟ آیا امکان بارداری این ماه هست ؟
رحم دارای ابعاد 35*75 باشگاه و اکسوزیته نرمال است .
ضخامت لایه به آندومتر به صورت منظم و یکنواخت ۸ میلیمتر اندازگیری شد.
شکل هر دو تخمدان نرمال است.
کورپوس لوتئوم ثانویه به اوولاسیون به دیامتر ۱۵ میلیمتر در تخمدان چپ رویئت شد .
علائمی با نفع کیست منفرد و یا pco در تخمدانها رویت نشد .
مایع آزاد در لگن وجود ندارد .
ارسال پست

بازگشت به “آزمایش ، سونوگرافی و ...”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 9 مهمان