بارداری ناخواسته | علل، عوارض و راه های کنار آمدن با بارداری ناخواسته

بارداری ناخواسته یکی از مسائلی است که در زندگی بسیاری از زوجین ممکن است پیش آید. این وضعیت به هر دلیل که باشد، خانواده و زوجین را دچار تنش کرده و وادار به گرفتن تصمیماتی می‌کند. زوجین باید در نظر داشته باشند که تصمیم گیری‌های عجولانه بیشترین پشیمانی را به دنبال دارد. چه بسا زوج‌هایی که با وجود نداشتن شرایط بچه دار شدن، کودک شان را به دنیا آورده و او را بهترین اتفاق زندگی خود می‌دانند. اما پدر و مادر شدن مسئولیت سنگینی است که اگر فکر نشده باشد، زندگی و آینده خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در ادامه این مطلب بیشتر درباره علل، عوارض و راه‌های کنار آمدن با بارداری ناخواسته پرداخته ایم.

برای دریافت مشاوره در زمینه بارداری می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

چه زمانی بارداری ناخواسته اتفاق می‌افتد؟
بارداری ناخواسته معمولا برای خانم‌هایی که شرایط نگهداری از کودکی را ندارند، اتفاق می‌افتد. دوران نامزدی یا دوستی، اوایل ازدواج، نداشتن شرایط جسمی، روحی و مالی برای ورود فرزند دیگر از علل ناخواسته بودن بارداری می‌باشد. زمانی که بارداری در شرایط نامساعد اتفاق بیافتد، برای والدین و خود کودک عواقب نامطلوبی به دنبال خواهد داشت. پس برای جلوگیری از این وضعیت باید از روش‌های پیشگیری از بارداری با اطلاعات دقیق تری استفاده کرد و اگر بارداری ناخواسته اتفاق افتاد باید به فکر راه چاره ای بود.

چرا بارداری ناخواسته اتفاق می‌افتد؟
طبق مطالعات اغلب خانم‌هایی که تجربه بارداری ناخواسته را داشتند، 6 دلیل را عامل اصلی بارداری ناخواسته شان بیان کردند. در ادامه به بررسی این 6 دلیل پرداخته ایم:

1- استفاده نكردن از روش پيشگيری
اطمینان بیش از حد به روش طبیعی از اصلی‌ترین دلایل امتناع خانم‌ها از دیگر روش‌های پیشگیری از بارداری می‌باشد. گاه عوارض قرص‌های ضد بارداری به قدری آزار دهنده‌اند که زنان ترجیح می‌دهند تنها با استفاده از روش‌های طبیعی از بارداری جلوگیری کنند. 

2- شكست روشهای پيشگيری
برخي از زوجين با وجود استفاده صحيح از روش پيشگيری دچار بارداری ناخواسته می‌شوند و چون از درست بودن نحوه استفاده شان اطمينان داشتند، روشهای اورژانسی ديگر را به كار نبرده‌اند. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است با یک مشاور جنسی درباره درست بودن روش استفاده خود صحبت کنید.

3- استفاده همزمان از داروهای ديگر
گاهي اوقات تداخل دارويی مانع از موثر بودن روش پیشگیری از بارداری می‌شود. طبق مشاهدات استفاده همزمان از قرص LD و تزريق آمپول ويتامين D مي تواند اثر دارو را از بين برده و باعث شكست روش پيشگيری شود.

4- استفاده نادرست از روش پيشگيری
در بسياری از موارد زوجين از روش پيشگيری انتخابی درست استفاده نمی‌كند، همين موضوع منجر به بارداری ناخواسته می‌شود. عدم توجه به دوزها و زمان مصرف دارو و مرتب نخوردن آن‌ها می‌تواند به بارداری ناخواسته ختم شود.

5- عدم استفاده صحیح از روش‌های اورژانسی
با توجه به عوارض و محدودیت‌های قرص اورژانسی، باید برای موثر بودن آن در مصرف شان دقت کرد. اشتباه در دوز مصرفی، نادیده گرفتن زمان مناسب، تهوع و استفراغ مانع از اثربخش بودن آن‌ها می‌شود.

6- عدم اطلاع از نحوه برخورد در زمان فراموشی دوز دارو
فراموش کردن زمان قرص‌های پیشگیری حتی به مدت کم، احتمال بارداری را برای خانم ایجاد می‌کند. پس اگر نوبت قرص‌های را فراموش کردید، ادامه استفاده و یا دریافت دوز بیشتر در نویت‌های بعدی فایده ای ندارد و برای اطمینان باید از دیگر روش‌های پیشگیری استفاده نمود.

عوارض بارداری ناخواسته چیست؟
بارداری ناخواسته هم برای والدین و هم کودک ناراحتی‌هایی را می‌تواند ایجاد کند. اثرات مخرب بارداری ناخواسته را می‌توان در سه دسته جسمی، روحی - روانی و اجتماعی تقسیم کرد. 

اثرات جسمانی 
اغلب این مادران در دوران بارداری توجهی به مراقبت‌های لازم در ماه‌های اول نمی‌کنند. به طور مرتب قرص‌های تقویتی مصرف نکرده و به این صورت رشد جنین را به خطر می‌اندازند. این زنان معمولا دارای فرزند دیگری هستند که مراقبت از او و کارهای روزمره فرصت استراحت و خوردن غذای مناسب را از آن‌ها می‌گیرد، این شرایط باعث ضعف جسمانی مادر می‌شود.

اثرات روحی-روانی
حاملگی ناخواسته احتمال بروز علائم افسردگی را در مادر زیاد می‌کند. از طرفی احساس شرمساری در فرزندان بزرگ‌تر و واکنش‌های نامتناسب آن‌ها با این موضوع، اوضاع را برای مادر سخت‌تر می‌کند. در این شرایط مشاوره روانشناسی و مشاوره خانواده ضروری می‌باشد.

اثرات اجتماعی 
تاثیرات جسمی و روحی که ذکر شد، بر عملکرد مادر تاثیر گذاشته و او را در انجام وظایف اش دچار مشکلانی می‌کند. برای مثال عدم رسیدگی مادر به درس فرزندان دیگر موجب افت تحصیلی در آن‌ها می‌شود. 

با بارداری ناخواسته چه باید کرد؟
حاملگی ناخواسته همانطور که گفته شد برای والدین به خصوص زنان ناراحتی‌هایی را به وجود خواهد آورد. اغلب آن‌ها زمانی که با مساله بارداری ناخواسته مواجه می‌شوند، بر سر یک دوراهی نگهداشتن و یا سقط جنین قرار می‌گیرند.

اگر تصمیم به سقط جنین خود دارید، بهتر است پیش از عملی کردن این تصمیم خود در مورد عوارض و روش‌های مختلف آن تحقیق کرده و با پزشک خود مشورت کنید. اما نگهداشتن کودکی ناخواسته نیز برای شما دردسرهایی به همراه دارد که با دور اندیشی و جستجوی راه حلی می‌توانید بر موانع ورود کودکی دیگر چیره شوید. در ادامه راهکارهایی برای مواجه با برخی موانع را شرح داده ایم. برای بررسی بیشتر شرایط خود، مشاوران روانشناسی مرکز هنر زندگی به شما خدمات ارائه می‌دهند.

بارداری در دوران عقد یا دوستی
حاضر نبودن شرایط ورود یک کودک در دوران عقد یا دوستی بزرگ‌ترین مشکل زوجین می‌باشد. اما پیش از آن که شرایط بیرون را دلیل ناخواسته بودن بارداری تان بدانید، بررسی کنید که آیا واقعا خودتان مایل به بچه دار شدن هستید؟ آیا می‌توان شرایط را به نحوی تغییر داد تا فرزندتان را از زندگی کردن محروم نکنید؟ آیا کسی (همسرتان) از مادر شدن شما حمایت می‌کند؟ شما در این دوره باید به پاسخ این سوالات و خیلی مسائل دیگر بیاندیشید. اقدام عجولانه و تصمیمی گیری بدون مشورت، برای شما پشیمانی به بار خواهد آورد. برای تصمیم گیری بهتر مقاله بارداری در دوران عقد را بخوانید.

بارداری با وجود فرزندان دیگر
برخی افراد اذعان دارند که چون دارای فرزند هستند و یا فرزندانشان بزرگ شده‌اند، دیگر تمایلی به بچه دار شدن و تحمل سختی‌های کودک تازه وارد را ندارند. اما از طرفی وجدان شان به آن‌ها اجازه نمی‌دهد حق زندگی را از کودکی بگیرند. به دنیا آوردن کودکی آن هم تنها به خاطر ترحم، در آینده ای نه چندان دور به احساسات کودک لطمه زده و او را دچار مشکلاتی می‌کند. این دست مادران در ناخودآگاه خود، تمایلی به فرزندشان ندارند. پس برای داشتن فرزندی سالم بهتر است قدم هایتان را با احتیاط بیشتری بردارید. 

نداشتن شرایط بچه دار شدن
گاه نداشتن شرایط مالی یا جسمی دلیل ناخواسته بودن کودکی می‌شود. بهتر است پیش از هر چیز یک بار دیگر وضعیت را بررسی کنید. اگر می‌توانید از آشنایان و دوستان برای نگهداری و یا مخارج کمک دریافت کنید. این گونه راحت‌تر می‌توانید با شرایط جدید خود را تطبیق داده و برنامه زندگی تان را بچینید. همچنین می‌توانید از خدمات مهد کودک و صندوق‌های مالی برای بر طرف کردن این چنین مسائل استفاده نمایید. 

در نهایت آن که هر کودکی نیاز به نگهداری و صرف زمان می‌باشد. تربیت فرزند و فراهم کردن شرایط مساعد برای رشد سالم فرزندتان از هر چیزی مهم‌تر می‌باشد. داشتن مهارت‌های فرزندپروری و والدگری به شما کمک می‌کند تا آسان‌تر با مسائل مربوط به کودکانتان کنار بیایید.

Re: بارداری ناخواسته | علل، عوارض و راه های کنار آمدن با بارداری ناخواسته

سلام خسته نباشید
من یک هفته پیش به طور ناخاسته پرده بکارتم رو از دست دادم و میترسم باردار شده باشم من الان نمیخوام بچه دار بشم من مشکل جسمی حرکتی دارم و الان نامزد هستم عطاری بهم گفت برای پیشگیری روزی ۳-۲ بار عروسک پشت پرده بخورم .کمکم میکنه ؟ الان واقعا نمیتونم توروخدا کمکم کنید

سلام دوست عزیز
متاسفانه زمان استفاده از قرصهای اورژانسی را از دست داده اید بنابراین بهتر است به توصیه عطاری توجه کنید انشالله موثر واقع شود
كارشناس مامايي فيروز

سلام روزتون بخیر
من ۶ دی سقط جنین داشتم و کورتاژ شدم. اولین پریودم ۳۰ روز بعد یعنی ۶ بهمن بود و ۱۲ بهمن پاک شدم.
دکترم به من گفت اگر قصد بارداری داری باید سه ماه از زمان کورتاژ صبر کنی که احتمال سقط بعدی کم باشه. البته جواب پاتولوژیم هم بدون ایراد بود.
من و همسرم از به روش طبیعی جلوگیری داریم و سکس را خیلی کم کردیم.
الان ۱۶ اسفند هست و الان ۳۴ روز هست که از زمان پاکی من گذشته و پریود نشدم.
خیلی نگرانم. دیروز هم جواب بیبی چک منفی شد‌.

سوال من این هست؟ آیا امکان داره از پیش آب همسرم باردار باشم؟؟؟ و یا این تاخیر به خاطر کورتاژ هست؟؟

اگر باردار باشم برای جنین مشکلی پیش میاد؟ چون هنوز دو ماه از عمل کورتاژ و سقطم بیشتر نگذشته

ممنون میشم راهنماییم کنید🙏🌹
ویرایش

سلام دوست عزیز
بله امکان بارداری از پیش آب وجود دارد ولی با احتمال کم.بهتر است آژمایش بتا انجام دهید تا از باردار بودن یا عدم بارداری مطمئن شوید تا استرس کمتری به شما وارد شود گاهی اوقات استرس زیاد باعث تاخیر قاعدگی می شود .در صورت باردار بودن احتمال سقط کمی بالاست به همین دلیل بهتر است در صورت بارداربودن سریعا توسط متخصص ویزیت شوید
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “بارداری ناخواسته ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان