Re: سونو انومالی

سلام ببخشید من 18 هفته و 5 روزم هست سونوی آنومالی اندازه بینی رو 3 میل اعلام کرده و گفته کمتر از پرسنتال ده درصد می باشد با توجه به ابنکه من یک فرزند دارم و غربالگری اول سر ایشون به سختی استخوان بینی رو تشخیص داد و اینکه هم خودم و همسرم بینی کوچکی داریم چقدر احتمال سندرم وجود داره آزمایش هم دادم ولی جوابش دو هفته دیگه میاد خیلی نگرانم ممنون

سلام ببخشید من 18 هفته و 5 روزم هست سونوی آنومالی اندازه بینی رو 3 میل اعلام کرده و گفته کمتر از پرسنتال ده درصد می باشد با توجه به ابنکه من یک فرزند دارم و غربالگری اول سر ایشون به سختی استخوان بینی رو تشخیص داد و اینکه هم خودم و همسرم بینی کوچکی داریم چقدر احتمال سندرم وجود داره آزمایش هم دادم ولی جوابش دو هفته دیگه میاد خیلی نگرانم ممنون

سلام دوست عزیز
اگر امکان داره نتیجه غربالگری اول شامل سونوی ntوآزمایش خون و نتیجه غربالگری دوم رو برام بفرستین تا با توجه به آنها بتوانم بهتر راهنماییتان کنم.به طور کلی در سه ماهه دوم اندازه nbاگر کمتر از یک دهم Bpd باشد یازیر پرسنتایل۵ ،هیپوپلاستیک محسوب میشود.و در آنومالی اسکن مواردی را برای آمنیوسنتز ارجاع میدهیم که اندازه nb زیر ۲.۵ میلیمتر باشد
كارشناس مامايي فيروز

سلام دوست عزیز
باید اندازه Bpd رو بدونم. در سه ماهه دوم اندازه تیغه بینی اگر کمتر از یک دهم اندازه Bpd باشه هیپوپلاستیک محسوب میشه ولی در آنومالی اسکن مواردی رو برای آمنیوسنتز ارجاع میدن که Nbغایب باشه یا اینکه اندازه nb زیر 2/5باشه
كارشناس مامايي فيروز

سلام دوست عزیز
کیست کوروئید پلکسوس اگر تنها یافته در آنومالی اسکن باشد جای نگرانی نیست.فقط احتیاج به پیگیری دارد
کیست_کوروئید_پلکسوس
تقریبا در 2 درصد جنین ها در هفته های 16-24 حاملگی دیده می شود، ولی در 95 درصد موارد تا 28 هفتگی از بین می رود و پاتولوژیک نیست.
کیستی از نوع خوش خیم و گذراست که در اثر پیچش نورواپیتلیال رحمی به وجود می آید. این کیست هیچ لایه اپیتلیالی ندارد و یک کیست واقعی هم نیست بلکه بیشتر حفره ای است که با مایع شفاف و بقایای سلولی پر شده است.،اندازه آن متغیر و بین یک تا سه سانتی متر قطر دارند،معمولا اگر چندتایی و یا بسیار بزرگ باشند کمی نگران کننده می باشد.
زمان مشاهده این کیست بیشتر در گزارش های روتین سه ماهه دوم و سوم بارداری گزارش شده اند اما به این معنی نیست که در سه ماهه سوم به وجود آمده اند بلکه از حدود هفته 13 ظاهر می شوند.
کیست کورئید پلکسوس با اختلالات کروموزومی بخصوص تریزومی 18 مرتبط است. ولی اکثر جنین های مبتلا به تریزومی 18 ناهنجاری های متعدد دیگری دارند. بنابراین دیدن کیست کورئید پلکسوس باید توجه سونوگرافر را به جستجو برای سایر ناهنجاری های همراه با تریزومی 18 معطوف کند. اگر فقط کیست کورئید پلکسوس وجود داشته باشد، ریسک تریزومی 18 به میزان خیلی کمی افزایش می یابد. بنابراین اگر این کیست تنها یافته غیرطبیعی سونو باشد مهم نیست و دو هفته یا یکماه بعد می توان سونوی پیگیری انجام داد اما اگر اندازه این کیست بزرگ و یا چندتایی باشد و یا در سونوی فالواپ بزرگتر شده باشد می تواند نشانگر هیدروسفالی باشد. در موارد بسیار نادری اگر این کیست رشد کند و محدود نشود به هیدروسفالی انسدادی منجر خواهد شد.
کیست کورئید پلکسوس یکی از Soft marker ها به شمار می رود به ویژه در تریزومی 18. اگر کیست ها یک طرفه و زیر 10 میلی متر باشد و آنومالی مینور یا حتی ماژور دیگری دیده نشود نیازی به تشخیص تهاجمی نیست، تنها برای این مادران باید آنومالی اسکن دقیق همراه با اکو قلب جنین انجام داد
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “سونوگرافی در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 18 مهمان