سونو گرافی در هفته 38

سلام و خسته نباشید به کارشناس محترم
من امروز 38 هفته هست که باردار هستم دیروز رفتم سونو گرافی مشخصاتی که بر سونو گرافی من درج گردیدبدین گونه هست
BPD:93MM 39W0D
FL:72.1MM 38W0D
ATD :112MM
ALD:101MM
FAC:334.6MM
و در اخر سن حاملگی را 38هفته و 4روز اعلام و تاریخ زایمان را 1389/4/19 اعلام کرده چیزی که من را نگران کرده اینه که گفت دور سر جنین از طول پا و شکمش بزرگتره البته گفت زیاد نیست در سونو گرافی قبلی که انجام دادم در تاریخ 22/2/1389مشخصات سونو بدین گونه بودD:79.3MM 30W5D
FL:59.1MM 30W0D
ATD:91.2MM
ALD:80.8MM
FAC:270.2MM
و سن حاملگی را 30هفته و 3روز اعلام کرده بود ایا این BPD همان دور سر جنین است ایا نرمال است تورو خدا من خیلی نگرانم لطفا" این سونو گرافی را برایم تفسیر کنید چون من تا هفته دیگه به پزشکم دسترسی ندارم درضمن من اولین روز اخرین قاعدگی 16/07/1388است من منتظر هستم لطفا" سریع من را درجریان بگذارید فقط اینکه گفت سر جنین یه کم بزگتره خیلی نگرانم کرده با این مشخصات که فرستادم لطفا" راهنمایی کنید.
با تشکر

سلام
رویاجان! خوشحاللم که سلامت و خوش بارداری را تا به اینجا رسانده اید.
نگران نباشید چراکه دقت و اعتبارBPD تا 24 هفته است و بعد از آن با افزایش سن جنین دقت این اندازه گیری بسیار کاهش یافته و این به ظاهر عدم تطابق اندک نباید شما را نگران کند.
در پست بعدی توضیحات بیشتری در مورد سونو برای شما خواهم ذاشت.
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

تشخیص قطعی قطعاً با درمانگر بالینی شماست اما مواردیکه باید جدی بگیریم آن است که (بزرگترین قطر سر)BPD با سن حاملگی با هم تطابق نداشته باشد که در این صورت باید مورد دیگری به نام سفالیک ایندکس را چک کنیم. تازه این مساله مربوط به سن تا 24 هفته است که BPD برای ما اعتبار دارد.
در ثانی با وجود تمام اینها حتی در این سن بارداری هم BPD با سن حاملگی شما طبق آخرین پریود تطابق دارد.
و آنرمال نیست که نگرانش شویم.
این از BPD که در محدوده ی خودش است!
اما در سونوی 3 ماهه ی آخر برای تخمین سن بهتر است که از ترکیب AC ( محیط شکم)و FL (طول استخوان ران) استفاده شود که اگر ما هم همین کار را بکنیم در سونوی آخر شما باید سن 37 هفته ذکر میشد چراکه هر دوی این معیار ها مطابق 37 خفته هستند.
بدین منظور من استانداردهای آنها را در 37 و 38 هفته بارداری تایپ می کنم:
به ترتیب در 37 هفته و 38 هفته:
FL 72 73
AC 333 342
BPD 92 93
پس طبق معیار صحیح(ترکیب AC و FL) تخمین سن در 3 ماهه سوم این سونو باید 37 هفته بیان می کرد.
سوال پیش می ِآید که آیا این 1 هفته اختلاف با آخرین پریود غیر طبیعی ست؟
خیر در اواخر حاملگی کاملاً طبیعی ست.
چراکه اندکی تغییر ممکن است ناشی از خطای اندازه گیری باشد که ناشی از طرز قرار گیری جنین ، میزان مایع آمنیوتیک و طرز خوابیدن مادر و مهارت کم سونولوژیست باشد.
راستی عزیزم سونوی 20 هفته هم هر 3 معیار طبق استانداردها با سن حاملگی طبق پریود شما مطابقت داشتند.
امیدوارم این روزهای آخر بارداری را به سلامتی بگذرانید و زایمان خوبی :wink: هم داشته باشید.
به خدا می سپارمتون
كارشناس مامايي فيروز

Re: سونو گرافی در هفته 38

اگر مشکلی نداشتید و ... تا 40 هفته بهتر است درمانگرتون صبر کنند و سپس سزارین کنند. نیازی نیست جنین رو زود خارج کنند.
همین که 2700 را هم رد کند دیگر نگرانی ندارد عزیزم
آجیل و آب و میوه و سبزیجات و گوشت بدون چربی و غذاهای پخته و کباب شده به جای سرخ شده هم کمک کننده است
كارشناس مامايي فيروز

Re: سونو گرافی در هفته 37

سلام.وقتتون بخیر.خسته نباشید.من تاریخای زایمانم از۱۲.۱۱تا۱۲.۱۵تخمین زده شده.دیشب یه سونوگرافی انجام دادم که ببینم هنوزبریچه یان ک گفت بریچه وبایدسزارین بشم اماموضوعی که منو نگران کرده اختلاف بین اندازه سرشه که سونوگرافیس میگه زیاد.این جوابه سونومه لطفابگین این خیلی بده؟
BPD.38w4D
HC.38W6D
AC.33W4D
FL.36W5D
همه ی این بالایی هانوشته +-3D
EFWدرحدود2680+-400
ارسال پست

بازگشت به “سونوگرافی در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 15 مهمان