Re: سونو گرافی در هفته 38

سلام دوست عزیز
در پست قبلی من هم خدمتتون عرض کردم،در صورتیکه دو قل اختلاف وزن فاحشی دارند ویکی از قلها در معرض خطر است بهتر است زایمان انجام شود.ولی در هر صورت درمانگری که از ابتدای بارداری تحت کنترل ایشان بوده اید بهتر میتواند شما را راهنمایی کند

كارشناس مامايي فيروز

سلام دوست عزيز
اولا نگران مباشيد چرا كه دقت و اعتبارBpdتا٢٤هفته است و بعد از آن باافزایش سن جنین دقت این اندازه گیری بسیار کاهش می یابد. در سونوی سه ماهه آخر برای تخمین سن بهتر است که از ترکیبAc(محیط دور شکم) وfl(طول استخوان ران )استفاده شود.
ثانیا اندازه هایBpdوHcوfl وAcرا که در سونو ذکر شده برای من بگذارید
كارشناس مامايي فيروز

سلام دوست عزیز
اختلاف دو هفته ای بینbpd وسایر ایندکسها چندان اهمیت ندارد.البته تشخیص قطعی با درمانگر بالینی شماست.
لطفا در صورت امکان نتیجه را پس از مراجعه به درمانگرتان به من هم اطلاع دهید
كارشناس مامايي فيروز

سلام روز بخیرخسته نباشید
من در حال حاضر با سونو غربالگری سه ماه اول  38 هفته را امروز تمام کردم و با محاسبه اولین روز پریود 38 هفته و چهار روز هستم.
و حدودا یک ماه پیش در تاریخ 9 اردیبهشت ماه سونو در کالر داپلر افزایش مقاومت شریان نافی دیده شد و پارامترهای سونوگرافی هایم را برایتان می نویسم.

در ابتدای 33هفته و یک روز (طبق سونو غربالگری سه ماه اول)
BPD: 32+4  اندازه: 81
Fl: 31+4 روز اندازه 61
AC: 31+ 5 روز اندازه 276
HC: 32+ 3 روز اندازه 293
وزن جنین 1874 و سن بارداری 32 هفته می باشد که نسبت به سونو غربالگری کمی تاخیر دارد حدود 8 روز

و افزایش شریان مقاومت نافی دیده شد

سونوی دوم را در تاریخ 18 اردیبهشت ماه دادم
در  34هفته و سه روز (طبق سونو غربالگری سه ماه اول)

BPD: 32+2  اندازه: 83
Fl: 33+2 روز اندازه 64
AC: 32+ 2 روز اندازه 282
HC: 33 روز اندازه 298
وزن جنین 2079 و سن بارداری 33 هفته می باشد و وزن جنین حدود صدک 50 می باشد و که نسبت به سونو غربالگری کمی تاخیر دارد حدود 10 روز

و افزایش شریان مقاومت نافی دیده شد ولی کاهش پیدا کرده بود نسبت به دفعه قبل

دکتر سونو سوم را در تاریخ 4 خرداد برایم نوشتند که در سونوگرافی دیگری انجام دادم.
در  36هفته و شش روز (طبق سونو غربالگری سه ماه اول)

BPD: 35  اندازه: 86
Fl: 35+5 روز اندازه 69
AC: 35+ 1 روز اندازه 312
HC: 35 روز اندازه 312
وزن جنین 2672 وزن جنین حدود صدک 20-50 می باشد و که نسبت به سونو غربالگری کمی تاخیر دارد حدود 13 روز

و افزایش شریان مقاومت نافی دیده نشد و مشکل برطرف شده بود

دکتر گفتند با توجه به اینکه یکم جنین کوچکتر است مجدد یک سونو بدهم برای سونو آخر و مشخص شدن زمان زایمان، ضمنا بیوفیزیکال هم دادم که خوب بود و دیروز که مجدد سونو دادم در بیمارستان، البته به نظرم سونوگرافیست یکم ناوارد بودند و با توجه به سونو آخر نوشتند و پارامترها به صورت زیر بود:

تاریخ 11 خرداد ماه در  37هفته و شش روز (طبق سونو غربالگری سه ماه اول)

BPD: 35  اندازه: 86
Fl: 35+2 روز اندازه 68
AC: 35 روز اندازه 310
HC: 34+5 روز اندازه 310
وزن جنین 2670 که نسبت به سونو غربالگری کمی تاخیر دارد حدود 20 روز

که این سونوگرافی دیروز من را بیشتر نگران کرده است زیرا نسبت به سونو قبلی همه پارامترها و وزن کمتر شده است.

و دکتر زمان زایمان را 19 خرداد تعیین کرده اند برای سزارین

1- خانم دکتر سوال بنده این است آیا امکان داره که همه پارامترها به جای اینکه بیشتر شود کمتر بشود؟ یا اشتباه صورت گرفته است.
2- و اینکه آیا جنین من IUGR هست؟ چون همه پارامترها کوچک تر از سن اش می باشد یعنی جنین بیماری دارد؟
3- و به نظر شما وقتی HC BPD کوچک تر از حد هست یعنی سر بچه مشکلی دارد.

من خیلی نگرانم، در صورت امکان جواب من را بدهید.

با تشکر

سلام دوست عزیز
تشخیص قطعی قطعا با درمانگر شماست.از نظر من همه پارامترهای سونوی آخر حداقلهای لازم را برای ۳۷هفته را دارند و معمولا سونوگرافیهای ماه آخر جهت تخمین سن جنین دقت کافی را نداشته و حدود ۲هفته نسبت به سونوی سه ماه اول اختلاف دارند.
زمانیکه پارامتر وزن وAcزیر صدک ۱۰ باشندlugrمطرح میشود.که خوشبختانه در . مورد شما صادق نیست.بهتر است تا زمان زایمان یک بار دیگر Bppانجام دهید واستراحت وتغذیه کافی هم داشته باشید.در ضمن دور سر جنین هم مشکلی ندارد.امیدوارم این چند روز باقیمانده تا زمان زایمان را به خوبی و بدون استرس سپری نمایید
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “سونوگرافی در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Bing [Bot] و 13 مهمان