گل نرگس عزيز ! پاسخ شما به من بسيار ارامش داد . اين هفته شنبه سونو رفتم جنين تشكيل شده بود و قلبش ضربان داشت فقط يك چيز ان هم اين كه طبق CRL عمر بارداري 7 هفته و يك روز بود اما بر حسب lmp هشت هفته ام بود . به نظر شما اين طبيعي است يا ممكن است مشكلي وجود داشته باشد؟
ممنون از وقتي كه مي گذاريد.

سلام عزیزم
CRL مخفف اصطلاح "crown rump lenght " و به معنای "طول جنین از فرق سر تا دنبالچه " می باشد. :o
اندازه ی CRL معیار تعیین سن جنین در 3 ماهه اول بارداری می باشد و میزان خطای آن نسبت به سن واقعی جنین را 3 تا 5 روز و برخی منابع 1 هفته ذکر می کنند .
از طرفی زمانی که سن جنین از LMP محاسبه می شود ، مبنای کار به این صورت است که فاصله ی اولین روز آخرین قاعدگی تا روز تخمک گذاری 14 روز بوده باشد . در حالی که در همه ی افراد این گونه نیست . به عبارتی دیگر ممکن است تخمک گذاری و لقاح دیر تر از زمان مورد انتظار رخ داده باشد. در نتیجه سن جنین کمتر از آن چیزی است که از تاریخ LMP انتظار داریم .مخصوصا در افرادی که قاعدگی های نا منظم دارند این حالت مشاهده می شود .
با توجه به توضیحات بالا (احتمال خطای CRL و تخمک گذاری دیر تر از تاریخ مورد انتظار ) جای نگرانی نیست .
تفسیر قطعی سونو گرافی بر عهده ی پزشکتان است . بابت این که ما را از حالتان باخبر کردید ، متشکرم .
در پناه امام عصر آرام و موفق باشید.
 کارشناس مامایی

سلام
خواهش می کنم یکی به من کمک کنه. من 16 اسفند هفته هشتمم تموم شد رفتم سونو میگه هفته پنجم هستی و فقط ساک حاملگی دیده شده و قلب دیده نشد گفت دو هفته دیگه بیا. خیلی نگرانم یعنب جنین من فقط تا پنج هفتهگی رشد کرده ؟ الان سه روزه دچار لکه بینی به رنگ قهوه ای خیلی کمرنگ شدم .دارم دق میکنم خواهش می کنم راهنمایی کنید.

سلام
نگار جان نگرانی شما در متن کلامتون فریاد می کنه! درک میکنم نگرانی شما رو...ولی یک توصیه دارم که ممکنه سخت باشه اما شدنیه، آروم باشید و افکار بد رو از خودتون دور کنید، به این فکر کنید که تشویش خاطر شما هیچ کمکی به خودتون و شرایط بارداریتون نمی کنه.
اولاً معیار تخمین سن در زمانی که فقط شاهد ساک در حاملگی هستیم، قطر ساک است که احتمالاً از طریق این ملاک، شما در هفته ی 5 هستید. که اگر چنین باشد 2 هفته تا مشاهده ضربان قلب فرصت دارید. اما آیا به اولین روز آخرین پریودتون مطمئن هستید؟ و یا اینکه سونوی دیگری در اوائل داشتید که اختلاف سن را نشان دهد؟
در عین حال دوست عزیز! با توجه به اینکه لکه بینی از عوامل هشدار در بارداری ست سریعاً به پزشکتون مراجعه کنید و جواب سونو رو هم به همراه ببرید. امید به خدا انشالله که در بهترین شرایط قرار بگیرید...
مطلعم کنید و در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

سلام
خیلی سپاسگزارم که جوابم را دادید. اگه ایرادی ندارد شما را دوست خطاب کنم.
دوست عزیز من برای اولین بار سونو رفتم و بعد رفتم پیش دکترم و سونو را نشون دادم که خودش هم یکبار دیگه توی مطب سونو را انجام داد و سونوی قبلی (با فاصله یک روز) را تائید کرد و گفت چیزی که خوبه اینه که ساک جدار منظمی داره و بعد برام شیاف سیکلوژست و قرص آ.س.آ و اسید فولیک که از قبل هم مصرف می کردم تجویز کرد تا یکم فروردین که دوباره برم پیشش. تاریخ اولین روز آخرین پریودم هم 21/10/88 است.
برام دعا کنید روز اول عید خدا عیدی خوبی(سلامتی جنین) بهم بده.
با سپاس
ارسال پست

بازگشت به “سونوگرافی در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 18 مهمان