سونوگرافی های ضروری دوران بارداری و اهمیت هر کدام

این همیشه برای خانم های باردار سوال است که چند سونوگرافی در دوران بارداری لازم و ضروری است؟ متخصص زنان و زایمان جواب شما را میدهد. در این بخش از بارداری و نوزاد نمناک خواهید فهمید که در جلسات مختلف سونوگرافی شاهد چه چیزهایی خواهید بود . همچنین چه زمان هایی به انجام این کار نیاز خواهید داشت اما مساله ای که قبل از هر چیز باید به آن توجه داشته باشید ، این است که در انجام این آزمایش آرامش خود را حفظ کنید.
صدا های ایجاد شده از دستکاه سونوگرافی نشان دهنده این است که امواج های سیگنالی در حال ارسال هستند که باعث تشکیل تصویر از کودک می شوند .

یک سونوگرافی استاندارد اطلاعات خوبی را در اختیار پزشک قرار می دهد و او می تواند در این تصویرها رشد کودک را ببیند و موارد غیر طبیعی را در او تشخیص دهد ، تاریخ تولد کودک را تعیین کند و چند قلویی را نیز بفهمد و از طرفی به موقعیت کنونی نوزاد در شکم پی می برد .

یکی دیگر از آزمایش های سونوگرافی در سه ماهه آخر بارداری انجام می شود و برای مادرانی است که از مشکلات گوارشی یا دیابت رنج می برند. سونوگرافی از امواجی استفاده می کند که فرکانس بالا دارند و برای اندازه گیری جریان و فشار خون ، حالتی چرخشی پیدا می کنند و این آزمایش می تواند تعیین کند که کودک خون کافی دارد یا خیر .

این آزمایش گاهی اوقات برای اهداف دارویی انجام می شود و متخصص می تواند نتایج را با دقت کافی بررسی کند و درمان مناسب را برای مشکلات و ناهنجاری های کودک اعمال کند . امواج سونوگرافی برعکس اشعه ایکس هیچ پرتوافکنی ندارند.

سونوگرافی بارداری

مهم ترین سونوگرافی های دوران بارداری
سه ماهه اول

سونوگرافی در این سه ماه که به آن سونوگرام نیز می گویند ، زمانی انجام می شود که پریود نشده اید ، سینه های شما سوزش دارند و احساس خستگی دارید و شاید در منزل تست بارداری از خود گرفته باشید و مطمئن شده باشید که باردار هستید . اکنون بهترین زمان برای آزمایش خون و سونوگرافی می باشد.

این سونوگرافی معمولا بین هفته های 6 تا 8 گرفته می شود و قبل از این آرمایش بهتر است که به میزان کافی آب خورده باشید زیرا امواج فرا صوت از مایعات بهتر عبور می کنند و بنابراین کیفیت این آزمایش افزایش پیدا می کند و همزمان با پیش رفتن بارداری و رشد رحم ، مایع اطراف جنین نیز افزایش می یابد و در نتیجه اهمیت آب نوشیدن قبل از سونوگرافی تا حد زیادی کاسته می شود .

در این مرحله جنین بسیار ریز است و بیشتر به لوله های فالوپ نزدیک است و این آزمایش کاملا بدون درد است .

علت اهمیت این آزمایش در سه ماهه اول ، شنیدن ضربان قلب نوزاد و تخمین سن او و همچنین اندازه گیری دور سر و قد او می باشد و رشد کودک در این دوران یک میلی متر در روز است .

زمان سونوگرافی بارداری

سه ماهه دوم

نیمه بارداری به دلایل مختلفی بسیار مهم است و شما دقیقا میانه راه هستید . عموما بین هفته 18 تا 20 سونوگرافی برای خانم ها تجویز می شود که می تواند جزئیات زیادی از کودک را نشان دهد .

سونوگرافی در این مرحله اسکن آناتومی نیز خوانده می شود که بین 20 تا 45 دقیقه طول می کشد . در صورت چند قلویی این مدت زمان افزایش می یابد و در این مرحله پزشک با انجام این آزمایش از تمام ابعاد سلامت کودک را بررسی می کند اما دیدن قسمت هایی مثل شکم یا کلیه های کودک برای او سخت می باشد که این آزمایش هیچ سختی ندارد و فقط ممکن است که از خنکی یا لزج بودن ژل روی شکم کمی اذیت شوید .

در این آزمایش تمام موارد غیر طبیعی اعم از ضربان قلب ، وضعیت مغزی ، کلیه ها و کبد او بررسی می شود و در این آزمایش انگشتان کودک را می شمارد و میزان مایع جنینی را اندازه می گیرد .

در این زمان جنسیت کودک نیز مشخص خواهد شد .

سونوگرافی های مهم بارداری

سه ماهه سوم

بسیاری از خانم ها به همان اسکن آناتومی اکتفا می کنند اما به دلایلی ممکن است که پزشک سونوگرافی سوم را برای شما تجویز کند . شاید پزشک بخواهد به وضعیت قلبی کودک و رشدی او پی ببرد و شاید از شما بخواهد که با مثانه پر این آزمایش را بدهید تا امواج با کیفیت بهتری عمل کنند .

سونوگرافی معمولا در سه ماهه سوم واجب نیست اما گاهی اوقات پزشک بعد از هفته 35 نیز این دستور را می دهد و گاهی اوقات ممکن است که نظر پزشک بعد از سونوگرافی سه ماهه سوم در مورد سزارین یا زایمان طبیعی عوض شود و از طرفی اگر مادر از مشکلات گوارشی یا دیابت رنج ببرد ، باید این سونوگرافی را انجام دهد .

4 سونوگرافی ضروری دوران بارداری
سونوگرافی اول از سطح شکم، حول و حوش هفته پنج و نیم هفتگی و حداکثر تا هفته هفتم بارداری به پزشک این اجازه را میدهد تا قلب رویان را دیده و سلامت آن را بسنجد به همین دلیل پیشنهاد می شود، مادران باردار در هفته پنجم بارداری یعنی پس از اولین روز آخرین قاعدگی خود این سونوگرافی را انجام دهند.

متخصصان مامایی توصیه می کنند سونوگرافی دوم در هفته 12 تا 15 انجام شود و دلیل انجام این سونوگرافی در این دوره ی زمانی بارداری این است که استانداردهایی وجود دارد که براساس آن می توان برخی اختلالات کروموزومی مثل نشانگان داون را تشخیص داد.

آموزش سی شارپ
جدیدترین و ساده ترین روش چاقی صورت با روغن زیتون در کمترین زمان ممکن
12 تا از دلایل اصلی حساسیت فصلی و نحوه درمان خانگی آنها طبق تحقیقات جدید
15 تا از خواص لیمو، وقتی آن را صبح و با معده خالی مصرف کنید!
آیا پودر سیاه دانه سمی است؟ نتایج جدیدترین تحقیقات را بخوانید
سونوگرافی های دوران بارداری

سونوگرافی سوم بهتر است برای تشخیص برخی دیگر از ناهنجاری های جنین پس از هفته 16 انجام شود چراکه رویت اندام های کوچک جنین در این زمان میسر است.

چنانچه پیش از این در مطالب مختلف بخش بارداری و نوزاد در نمناک توضیح داده ایم در بین هفته های 16 تا 19، جنسیت، دست و پا، تعداد انگشتان، صورت، وضع لب ها، گوش، چشم، دیافراگم، ستون فقرات، کلیه ها، مثانه، معده و چهار حفره ای بودن قلب توسط متخصص با استفاده از سونوگرافی بررسی می شود و اگر در خانواده ای قبل از تولد نوزاد جدید، فردی با ناهنجاری قلبی یا سایر ناهنجاری های وجود دارد، بایستی موضوع به پزشک رادیولوژیست اطلاع داده شده تا مادر در ان دوره از بارداری به متخصص سونوگرافیست اکولوژیست مربوط به قلب ارجاع داده شود و جنین به شکل خیلی دقیق تری بررسی شود.

و اما سونوگرافی چهارم که به گفته ی متخصصان تا 20 هفتگی وزن جنین اهمیتی ندارد اما بعد از سه ماهه دوم و در پی سه ماهه سوم، به ویژه نیمه دوم سه ماهه سوم، زمان مهم وزن گیری جنین است که این نکته بایستی جدی گرفته شود. در این زمان دور سر، طول استخوان ران، بای پاریتال و دور شکم توسط این سونوگرافی اندازه گیری شده و با توجه به منحنی تهیه شده، وزن جنین تخمین زده می شود.

Re: سونوگرافی های ضروری دوران بارداری و اهمیت هر کدام

سلام وقت کارشناس محترم به خیر
من در هفته هفدهم بارداری هستم و امروز به دکتر برای دریافت سونوگرافی های غربالگری دومم مراجعه کردم
ولی دکتر فقط برای من سونوکرافی رو نوشتند و آزمایشهای غربالگری چهارگانه یا کواد مارکر رو ننوشته اند
میخواستم بدونم این کار درسته و من چند روز بعد از سونوگرافی فرصت دارم تا این آزمایش هارو انجام بدم
ممنون میشم راهنماییم کنید

Re: سونوگرافی های ضروری دوران بارداری و اهمیت هر کدام

Ninijoon نوشته شده:
یک‌شنبه 21 دی 1399, 10:04 pm
سلام وقت کارشناس محترم به خیر
من در هفته هفدهم بارداری هستم و امروز به دکتر برای دریافت سونوگرافی های غربالگری دومم مراجعه کردم
ولی دکتر فقط برای من سونوکرافی رو نوشتند و آزمایشهای غربالگری چهارگانه یا کواد مارکر رو ننوشته اند
میخواستم بدونم این کار درسته و من چند روز بعد از سونوگرافی فرصت دارم تا این آزمایش هارو انجام بدم
ممنون میشم راهنماییم کنید
کارشناس عزیز اگر راهنماییم کنید ممنون اتون میشم

ارسال پست

بازگشت به “سونوگرافی در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 9 مهمان