زمان مناسب برای سونوگرافی

با سلام خدمت کارشناس محترم.من 5ماهه که برای حاملگی اقدام کردم ولی موفق نشدم.2دوره کلومفین خوردم و این ماه 2تا آمپول hmgدر روزهای 9-10دوره زدم.الان پزشکم میگه باید در روز 14 دوره برم سونو بدم ببینم تخمدانهاهم در چه وضعین.اما خودم معتقدم که چون پریودهام معمولا 40روزه اند و طبق حساب کتاب من نزدیکای روز24 وقت تخمکگذاریمه و روز 14 زمان مناسبی برای بررسی اندازه فولیکولهام نیست.به نظر شما چکار کنم؟به حرف دکترم گوش بدم؟میترسم نتیجه این سونو واقعا مدرک قابل اعتمادی برای ادامه درمانم نباشه.

سلام
شادی عزیز! در سیکلهای 40 روزه به طور طبیعی تخمک گذاری در روزهای 26 تا 29 ببیشتر است(چراکه قاز لوتئال همیشه 11تا 14 روزه است) اما در شرایطی که شما تحت درمان هستید بعید نیست که وضعیت به ثابتی گذشته نباشد مثلاً سیکل قبلی که از درمان هم استفاده کرده بودید چند روزه بوده؟ این معیار(مدت سیکل قلبی) اهمیت دارد.
در هر حال تشخیص با درمانگر شماست. در ثانی نهایتاً اگر فولیکول هنوز ازاد نشده باشید امکان سونوی مجددد هست .
كارشناس مامايي فيروز

کارشناس عزیز.من ماه قبل علی رغم استفاده از قرص مدروکسی پروژسترون باز هم دوره م 40روزه شد(یعنی 10روز بعد از تموم شدن قرص هام پریود شدم)این به نظر شما این عجیب نیست؟ با اینحال دیروز رفتم سونو دادم.تخمدان سمت راستم یه کیست خیلی کوچولو وتخمدان چپم فقط چند فولیکول ریز داشت.که دکترم گفت علت ایجاد این کیست که البته ماه قبل همین روزها وجود نداشت میتونه 10تا کلومفین و 2تا آمپول hmgباشه که این ماه استفاده کردم.چون من 24سالمه و دکترم معتقده سنم برای استفاده این داروها کمه.بنابراین بم گفت تا یکی دو ماه فقط متفورمین(که 3ماهه دارم میخورم بخورم)و ویتامین e. دکتر دیروز بم گفت تعجب میکنم که بعد از 2دوره مصرف کلومفین تخمدان هات برعکس عمل کردن و بجای کمک با رشد فولیکولهات کیست درست کردن!!.خوشحال میشم نظر شما رو هم در مورد وضعیتم بدونم.آیا ممکنه با وجود این فولیکولهای ریز و کیست این ماه یا حتی ماه آینده تخمکگذاری داشته باشم؟

من همچنان منتظرم.راستی یادم اومد اینم بگم که پریودهای من همیشه نامنظم بوده،بین 30 تا 40روز.خواهش میکنم جوابم رو مفصل و دقیق بدین،من روحیه م خوبه!!! :D

سلام
شادی عزیز! اول اینکه طول سیکلهای شما اگر از ابتدا همین 40 روز بوده است مشکلی ندارد و غیر طبیعی تلقی نمی شود، -اگر کسی سیکلهای 28 روزه داشته اما الان 40 روزه شده است غیر طبیعی ست- ( اما متغیر بودن بین 30 تا 40 روز کمی زیاد است و امید می رود که با مصرف مدروکسی پروژسترون تنظیم شود)
در سیکل بعد هم امکان رخ دادن تخمک گذاری هست چراکه اولاً گاهی در افراد این طور است که در تمامی سیکلها تخمک گذاری نمی کنند بلکه تخمک گذاری در برخی سیکلها رخ می دهد(که البته این افراد دچار کاهش باروری هستند چراکه به طور طبیعی باید در هر سیکل تخمک گذاری داشته باشیم)
اما در ثانی با توجه به طول سیکلهای شما نمی توان از روی این سونو قطعاً مشخص کرد که تخمک گذاری نخواهید داشت.
اما دوست عزیزم: اگر هیچ مشکلی وجود نداشته باشد صرفاً 5 ماه اقدام بی نتیجه دلیلی بر شروع داروهای کمک باروری نیست چه بسا که تشکیل کیست هم داده اند... یعنی صرفاً با 2-3 سیکل ابتدا باید سیکل منظم شود و به یک طول ثابت برسد و ...
سلامت و موفق باشید دوست عزیزم!
كارشناس مامايي فيروز

بازم سلام کارشناس عزیز.چندتا سوال جدید دارم:الان روز 22سیکلمه ولی کیت تخمکگذاریم منفی بود.1-آیا وجود این کیست در تخمدانم میتونه مانع اتخمکگذاریم بشه؟
2-مصرف مداوم متفورمین چقدر میتونه به من کمک بکنه؟
3-این 10تا کلومفینی که این ماه خوردم و آمپولایHMGکه زدم تاثیرش فقط برا همین ماهه که که ازشون استفاده کردم یا در ماه های بعد هم (که دیگه قرار نیست فعلا کلومفین یا آمپول استفاده کنم) میتونم به تاثیراتشون امیدوار باشم؟
4-همسر من زودانزالی داره،ولی آز اسپرمش نشون داده که هم تعداد هم سرعت اسپرماش خوبه. آیا این زود انزالی(در کمتر 2دقیقه انزال میکنه)میتونه مشکلی برا بچه دار شدنمون ایجاد کنه؟
5-به نظرتون تا چند ماه دیگه صبر کنم اگه حامله نشدم ادامه درمانم رو پیگیری کنم؟
از صمیم دل از وقتی که برای جواب دادن به من میزارید مچکرم

سلام
شادی جان! کیستهای منفرد معمولاً اختلالی در سیستم تخمک گذاری ایجاد نمی کنند و سندرم تخمدان پلی کیستیک است که این اختلال را ایجاد می کند چون مکانیسم متفاوتی دارد.
از آنجایی که داروهایی مانند کلومیفن و لتروزول محرک تخمک گذاری هستند امید به پایدار ماندن اثر آنها داریم.
اگر آنالیز مایع منی نرمال بوده است جای نگرانی برای بارداری ندارد.
از نظر من علت بی نظمی را پیگیری کنید و درمان تنظیم قاعدگی را در صورتنیاز و تجویز پزشک داشته باشید ما برای شروع داروهای محرک تخمک گذاری قبل از 1 سال اقدام بی نتیجه، از نظر علمی باید مشکل طبی در زمینه بارداری داشته باشیم.
كارشناس مامايي فيروز

.سلام کارشناس عزیز.ببخشید میشه بگید من چطور میتونم علت بی نظمی رو پیدا کنم؟آخه دکترم تا حالا تنها کاری که برای حل این مشکلم انجام داده تجویز قرص مدروکسی پروژسترون بوده

سلام
شادی عزیز! فکر می کنم الان دو سیکل از شروع درمان شما بامدروکسی پروزسترون گذشته باشد اگر این درمان بتواند سیکلهای شما را ثابت کند(یعنی مثلاً همیشه 35 روزه -با اختلاف دو سه روز- ) همین برای ما ایده آل است. اما این که مشخص نباشد سیکلهای 30، 35 یا 40 روزه دارید این نرمال نیست. اگر بعد از 1-2 سیکل آینده به این مقصود رسیدید که هیچ اگر نه از پزشکتان تقاضای انجام آزمایش هورمونی را داشته باشید گاهی اختلالات هورمونی می توانند موجب بی نظمی شوند.
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “آمادگی برای مادر شدن”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 14 مهمان