سلام
دوست عزیز از آشنایی با شما خوشبختم!
يكي از علايمی که از زايمان قریب الوقوع خبر می دهد، يارگي كيسه آب و دفع مایع روشن از واژن است كه بمقدار كم يا زياد در لباس زير مشاهده مي شود.
مایع آمنیوتیک ماهیت و تظاهر متفاوتی از ترشحات دوران بارداری داشته و از این جهت اغلب مادران مطلع می شوند و چنانچه میزان خروج مایع کم بوده به احتمال زیاد به علت تفاوتی که با ترشحات قبلی دارد، مادر مشکوک می شود که در این مواقع باید جهت بررسی به درمانگر خود مراجعه نماید.
"در نظر داشته باشید كه مايع آمنيوتيك بدون رنگ و بدون بو است ولي زماني كه زرد, قهوهاي يا سبز باشد نشان دهنده وجود مكونيوم (اولين مدفوع جنين) است كه مي تواند براي جنين خطرناك باشد."

ذکر می شود:
" چه زماني به بيمارستان مراجعه كنيم:
1. پارگي كيسه آب
2.ودر مواقعي كه كيسه آب پاره نشده ولي انقباضات به طول 1 دقيقه و به فاصله 5 دقيقه از يكديگر رخ دهد.
كيسه آب گاهي اوقات وقتي پاره مي شود مادر كاملاً احساس مي كنه و در برخي زمانها نشت اين مايع آنقدر خفيف و آهسته مي باشد كه گاهي با ترشحات واژن اشتباه مي شود و در صورت مشكوك بودن پزشك با آنجام يك آزمايش ساده به سالم بودن يا پارگي كيسه آب پي مي برد و بعد تصميم خود را در اين باره مي گيرد."
برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک های زیر مراجعه نمایید:
http://ghandeasal88.blogfa.com/post-21.aspx
http://motherinlove.persianblog.ir/
http://www.firooz.com/modules.php?name= ... topic&t=38
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

Re: علايم سوراخ شدن كيسه اب

سلام،من هفته 20 بارداری هستم و فردا وارد هفته 21 میشم ،هفته 15 آزمایش آمینوسنتز دادم با وجود لکه بینی قبلش شیاف مصرف میکردم دکتر بهم گفت امکان داره بعد آزمایش لباس زیرا خیس بشه ولی خداروشکر نه لکه بینی داشتم نه نشت کیسه آب،بعد آزمایش غربالگری دوم که حدود سه هفته از آمینوسنتز میگذشت مایع نرمال بود ولی چندروز بعدش یه مایع زرد رنگ تو لباس زیر دیدم ولی همون یه بار بود و تمام که احتمال میدم ادرار بوده،ولی دوسه روزه ترشح دارم که زیرش مثه آب لکش مونه رو لباس زیر حالا رد خودشه یا آبه نمیدونم،رفتم بهداشت ماما بهم گفت اگه خودت رو خم کنی و سرفه کنی ازت مایع بیاد از کیسه آبه ولی بعد 6 ساعت که گذشته هرچی سرفه و خم راست کردم و نمازم خوندم یه قطره آمده اونم همراه با ترشح که فکر کنم از خود ترشح باشه یعنی ردش باشه، تورو خدا کمکم کنین میترسم کیسه آب کاری بشه جنین صدمه ببینه ضربه بخوره بهش،یه موضوع دیگه من از 17 هفتگی حرکاتش رو حس کردم ولی منظم نه یه روز بود چند روز نه ولی الان دوروزه حس میکنم این بی نظمی ربطی به پارگی کیسه آب نداره؟من شکم درد شدید دارم که دکترم طول سرویکس رو اندازه گرفت گفت مشکل نیست،فقط میخوام بدونم لکه بینی قبل آمینوسنتز و خود آمینوسنتز بیشتر باعث شده من درگیر پارگی کیسه آب بشم تو رو خدا کمکم کنین ممنون میشم جواب بدین

اینارو یادم رفت بگم مامای عزیز،من شیاف رو تا هفته 16 مصرف کردم و تمام یعنی بعدش دیگه ندیدم که برم دکتر،بچه اولم هست این نا منظمی تکوناش همه میگن طبیعیه از هفته 17 تا الان ولی دوروزه کامل حس میکنم الان ،من امروز به بهداشت گفتم شکمم احساس میکنم شل شده این تاثیری نداره بنظرتون؟میخوام نظر شما رو هم بدونم گفت بچه چرخیده حتما ،چون زیر نافم قبلا سفت بود ،میگن بچه اول دیرتر حرکاتش رو حس میکنی ولی من تحت تاثیر آمینوسنتز و لکه بینی قبلش هستم ،همش میترسم مایع کم بشه بچه ضربه به بدنش بخوره آخه من خیلی وسواس دارم تا خم میشم شکمم درد میکنه یا صبح بیدار میشم درد دارم فکر میکنم بچه بهش فشار آمده راهنماییم کنین بی زحمت،من قبلا همیشه دل درد بودم شکم درد الانم ربطی به دل درد نداره ؟این زیر شکمم الان درد میکنه ،منتظر جوابتون هستم تا آروم بشم ،شرمنده خیلی سوال پرسیدم ممنون میشم کمکم کنین

سلام
الناز جان! قبل از هر چیز سعی کنید که فکرتون رو آروم کنید.بارداری پروسه ای ست که اگر مادر بخواهد خودش را درگیر استرس هایش بکند، از آن یک دوره ی سخت و پر از دلشوره برای خودش می سازد و از طرفی این عدم آرامش مسلمآً تاثیراتش را بر جنین می گذارد.
تصور کنید که اصلاً بارداری تون به سلامت به انتها رسید و نوزادتون به دنیا آمد؛ حالا از این پس نگرانی ها تمام می شود؟ خیر. تازه شروع نگرانی برای شیردهی و سیر نشدن نوزاد و زردی و شاید بستری شدن و ...از اون پس هم بیماری های نوزاد و تب و ... بزرگتر شود مشکلاتش بزرگتر و به همین منوال...
پس شما اگر قرار باشد بار این فکر ها را تنها به دوش بکشید، به واقع ناممکن است. و تنها راهش توکل بر کسی ست که خودش این هدیه را به شما داده است.
شما فقط اقدامات علمی لازم رو که وظیفه ی هر بنده ای ست انجام دهید و باقی اش را به خدا بسپارید و آسوده باشید...
به شخصه مستقیماً از بارداری خبر دارم که چند روز چنان خونریزی پیدا کرد که به هیچ عنوان حتی با خونریزی شدید دوران قاعدگی هم قابل مقایسه نبود و ... اما سونوی بعد از خونریزی ، حتی 1 مشکل را هم بیان نکرد و الان فرزند این مادر، 3 ساله است و ...
به خدا بسپارید و آرامش داشته باشید عزیزم.
اما در زمینه ی ملاحظات علمی که باید انجام داد:
اینکه قسمتی از شکمتون سفت می شده و الان نیست اصلاً آنرمال نیست و فقط کافیست که سونو نمال باشد و شما هم حرکات جنین را حس کنید. زیر 22 هفته ، حتی حس هم نکنید آنرمال نیست . بعد آن: هر ساعت 4 حرکت(حتی اگر ریز باشد)یعنی نیازی ندارد جنین کاملاً چرخ بزند و ... کرت دست یا پا نیز کافیست.
دل دردها ممکن است به گوارش مربوط باشند و لزومآً هر مشکلی که برای مادر پیش می آید به بارداری اش مربوط نیست. اما چنانچه رحم منقبض شود یا کشاله ران تیر بکشد یا انقباضات شبه پریودی حس شود مراجعه لازم است.
در زمینه آبریزش: تجربه نشان داده چنانچه در این مورد وسواس به خرج دهید ، هیچ وقت آسوده نخواهید شد. چراکه مادر مرتباً ترشح دارد با غلظتهای متفاوت و ...
فقط باید در نظر داشت چنانچه آبریزشی به رقت ادرار (که جاری می شود و غلیظ نیست و ...)اما بی رنگ مشاهده شد مراجعه کنید تستی دارد که درمانگر متوجه می شود.
اگر هم در سونو مایع نرمال بوده؛ دیگر نگرانی راجع به گذشته را دور بریزید عزیزم
كارشناس مامايي فيروز

سلام
من تو هفته 35 هستم و دقیقا استرس بدی در مورد سوراخ شدن کیسه آب دارم! و نمیتونم آب کیسه آب و ترشح رو از هم تشخیص بدم. شورتم نمناکه ولی آب جاری نیست! میشه کمک کنین؟! فرق این دوتا چیه؟! گفتین آب کیسه لک به جا نمیذاره؟!
http://ghasedakemehr.blogsky.com

در مورد لک عرض نکردم اما در یک بارداری عادی مادر وظیفه ندارد از نمناک شدن لباس زیر به سوراخ شدن کیسه آب و ... فکر کند. فقط هشدار به مادران این است که چنانچه حس آبریزش(خروج آب مانند ادرار) داشتید مراجعه کنید تست شود . در سونوهای روتین هم که مایع چک می شود و اگر این دو ok باشد دیگر استرس رو از خودتون دور کنید.
در ترشحات عادی زمان غیر بارداری هم زنان شاهد خیس شدن لباس زیر هستند. و حتی حس خروج ترشحات رو دارند در حالیکه کیسه آبی هم ندارند.
پس فقط دو مورد بالا رو مراقب باشید و نگران نباشید.
در صورت شک جدی: باید درمانگر تشخیص دهد.
كارشناس مامايي فيروز

KarshenaseMamaee نوشته شده:در مورد لک عرض نکردم اما در یک بارداری عادی مادر وظیفه ندارد از نمناک شدن لباس زیر به سوراخ شدن کیسه آب و ... فکر کند. فقط هشدار به مادران این است که چنانچه حس آبریزش(خروج آب مانند ادرار) داشتید مراجعه کنید تست شود . در سونوهای روتین هم که مایع چک می شود و اگر این دو ok باشد دیگر استرس رو از خودتون دور کنید.
در ترشحات عادی زمان غیر بارداری هم زنان شاهد خیس شدن لباس زیر هستند. و حتی حس خروج ترشحات رو دارند در حالیکه کیسه آبی هم ندارند.
پس فقط دو مورد بالا رو مراقب باشید و نگران نباشید.
در صورت شک جدی: باید درمانگر تشخیص دهد.
ممنون کارشناس عزیز و مهربون. من آب جاری حس نمیکنم فقط نم.
http://ghasedakemehr.blogsky.com

کارشناس عزیز ممنون از جوابتون ولی من فرداش رفتم سونوگرافی مرکز بهداشت بهم گفت دستمال بذار خم و راست شو و سرفه کن ولی 6 ساعت بعد ،بعد نماز خوندن و کلی خم و راست شدن تازه یه قطره اومد گفتم بنا به احتمال سونوگرافی بده منم فرداش رفتم گفت حجم کیسه آب نرماله گفت اگه چیزی که ازت میره از کیسه آب هم باشه بجاش داره جبران میشه که نرماله ولی من جواب رو به دکتر نبردم ببرم؟من یبوست شدید داشتم امروز از اول حاملگی دارم حتی قبلش همش فکر میکنم شاید حین زور زدن کیسه آب پاره شده باشه من نفهمیده باشم میخوام بدونم علایم دردش چیه کیسه آب؟و آیا امکان داره بخاطر زور زدن و فشار آمدن روشکم تو توالت به کیسه آب آسیبی برسه؟ همش میترسم حجم کیسه کم بشه بچه به بدنش ضربه بخوره چون از جنین محافظت میکنه مایع کیسه آب،سوال دیگه من از هفته لکه بینی کم داشتم دکتر شیاف داد تموم کردم دیگه نگرفتم هیچی هم ندیدم تا هفته 12 بعد غربالگری که رفتم دکتر بهم شیاف داد دوباره ،وقتی هم که مجبور به آمینوسنتز شدم دکتر گفت چون لکه بینی داری ریسک سقط شاید بیشتر بشه ولی خداروشکر نه لکه بینی داشتم نه نشت کیسه آب چون دکتر گفت شاید لباس زیر خیس بشه، میخواستم بدونم بخاطر مصرف شیاف و قطع لکه بینی نبوده که من حتی کیسه آب اون موقع نشت نکرد چون تقریبا بعد آزمایش نشت میکنه؟اگه به هم مربوطه دوباره شیاف رو مصرف کنم؟چون وقتی تموم شد هفته16 دیگه نگرفتم چون هیچی ندیدم به دکترم نگفتم امکان داره احتمال پارگی و این ترشحاتی که الان دارم ربطی به لکه بینی و مصرف شیاف داشته باشه دوباره مصرف کنم؟در مورد حرکات جنین هم بگم از یکشنبه که وارد 21 هفته شدم هر روز شده حرکاتش خیالم راحت شده،من گاهی وقتها درآیی شبیه پریود دارم طبیعیه؟دکترم طول سرویکس رو دوهفته پیش اندازه گرفت گفت خوبه چون زیر شکمم درد میکرد شدید ولی درد پریود نبود ،کمکم کنین دارم دیوونه میشم ممنون که جواب سوال دادین من الناز 69 هستم شنبه ازتو سوال پرسیدم الان هم اتفاقی وارد سایت شدم خوشحال شدم جواب دادین خدا خیر تون بده ،دعا کنین استرسم کم بشه من تاری دید هم دارم طبیعیه؟ممنون از وقتی که برای ما میذارین جواب سوالات بدین ممنون

دوست عزیزم با شرحی که از خودتون دادید و سونو ، شما دیگر مشکوک به پارگی کیسه آب نیستید.
اما در کل یبوستتون رو درمان کنید که زور زدن برای بارداران مناسب نیست.
چون هفته ی 20 رو رد کرده اید عزیزم در صروت داشتن تاری دید باید مراجعه کنید فشارخون شما نیز چک شود.
شیاف برای پیشگیری و درمان لکه بینی ست و نه سوراخ نشدن کیسه آب و ...البته بدیهی ست تشخبص نیاز به ادامه آن با درمانگر شماست.
چون تازه سونو دادید و نرمال بوده مشکلی نیست. اگر انقباضات شدید شبه پریود داشتید فقط مراجعه کنید.
دوست عزیزم ! از کلماتتون بر می آد که خیلی استرس دارید . حتی کسی که هیچ دردی هم نداشته باشید با استرس و تمرکز زیادی روی این مسائل ، احساس درد و انقباض و ... را حس می کند...
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “جفت ، پرده های جنینی(کیسه آب ) و مایع آمنیوتیک ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 10 مهمان