ضربان قلب جنین وکیست تخمدان

باسلام.من امروز عضو شدم واولین باراست که پرسشی مطرح میکنم.من 25سالمه و درهفته 7بارداری هستم.طبق سفارش پزشکم هفته قبل برای اولین بار سونو دادم و سونولوژیست گفت یه کیست 3.5 سانتیمتری در تخمدان چپ داری و جنینت هم به طول16میلی متره با سن حاملگی 5 هفته که ضربان قلب نداره.یه چیزایی هم نوشته که من سر در نمیارم مثل:تصویری به نفع هموراژی رویت نمیشودیا ساک منفرد حاملگی حاوی yolk sac وفاقدfetal pole یا اکو وضخامت نسج تروفوبلاستیک طبیعی است.خواهش میکنم راهنماییم کنید برای خودم و این بچه خیلی نگرانم.این چند شبه به زحمت خوابیدم.در ضمن توصیه کنترل سونوگرافیک کرده.ممکنه این کیست بدخیم باشه؟(البته تو سونو نوشته کیست ساده)یا نه برای جنین خطرناک باشه.از شما متشکرم.

سلام
دوست عزیز!
از آشنایی با شما خوشبختم!
تبریک می گم هم بارداری تون رو و هم اینکه این سونو یک سونو از یک بارداری کاملاً نرمال است :P
در سونو ذکر شده که قطر ساک 16 میلی متر می باشد . خونریزی دیده نشد. از نظر بافت تروفوبلاستیک هم نرمال است(آنرمال بودن این بافت می تواند منجر به مولار و ...شود). طناب جنینی هنوز دیده نشده که این هم طبیعی ست چراکه ما توقع داریم در زمانی که قطر ساک برابر با 20 میلی متر می شود تازه فتال پل (طناب جنینی ) دیده شود و در 25 میلی متر هم ضربان قلب.(مصادف با 7-8 هفته)
کیست هم نگرانتون نکنه تشخیص با درمانگر شماست به خصوص که مشخصات کیست رو بیان نکرده اما عزیزم در بسیاری از باردرای ها کیستی به نام کورپوس لوتئوم داریم که در ادامه ی باردرای خود به خود تحلیل می رود و کاملاً طبیعی ست و فقط باید در سونوهای بعدی هم به آندازه آن دقت شود که نباید بزرگتر شود. احتمال می دهم برای مشا هم همین کیست طبیعی در بارداری باشد.
بارداری خوبی رو براتون آرزو دارم دوست عزیزم
كارشناس مامايي فيروز

سلام.صمیمانه از راهنمایی شما متشکرم.چندین بار پاسخ شما را خواندم.نگرانیهایم در این مورد برطرف شد.فقط یک سوال دیگر داشتم وآن اینست که در این شرایط نزدیکی مشکلی بوجود می آورد؟ :oops: با تشکر

سلام! خوشحالم که خوشحالید!
دوست عزیزم در هر زمانی از بارداری مجوز نزدیکی را باید درمانکر مادر که کاملاً از چم و خم وضعیت او مطلع است بدهد اما به وطر کل در یک بارداری مطمئن که هیچ مشکلی وجود ندارد نظیر لکه بینی و درد و ریسک خطر و ... نزدیکی تا اواخر بارداری آزاد است.
كارشناس مامايي فيروز

سلام به کارشناس محترم ودلسوز.من دیروز سونوگرافی دوم را انجام دادم وشکر خدا همه چیز خوب بود.کیست سمت چپم از بین رفته بود و نازنینم هم ضربان منظمی داشت.عصر به مهمانی رفته بودم به همین دلیل خیلی خسته شدم .شب که به خانه آمدم متوجه یک لکه شدم.نمیدونم لکه خون بود یا نه.چون شنیدم لکه خون در این دوران قهوه ای رنگ است.بیشترمرا بیاد زمانی می انداخت که عفونت واژینال داشتم.ممکنه در بارداری هم دچار عفونت شوم؟یا ممکنه این لکه از ضعف وگرسنگی باشه؟چون از اوایل بارداری دچار سوزش وخارش بوده ام.ضمنا آزمایش عفونت ادراری ام هم منفی بود.لطفا مرا راهنمایی کنید.با تشکر :wink:

دوست من سلام !
به شما توصیه میکنم با مراجعه به پزشک از نظر عفونت های واژینال مطمئن شوید !زیرا عفونت ها حتما باید درمان شوند !
اما اگر لک بینی ادامه داشت حتما پیگیری کنید !
كارشناس مامايي فيروز

سلام.من تازه امروز عضو شدم.امیدوارم بتونین کمکم کنید.من به نضر خودم 6هفته است که باردارم.آخرین پریودم 1 مرداد بوده.دیروز رفتم سنو ولی گفت جنین خیلی کوچیکه.ورشد نکرده.سونو از داخل انجام داد.گفت 2هفته صبر کنم ودوباره برم.آیا امکان داره که قلب تشکیا نشه؟در اثر چی؟
توی این دوهفته آیا چیزی هست که بخورم و با عث رش بشه؟

ساناز عزیز سلام ورودتو رو به جمع کاربران سایت فیروز تبریک می گم !
با توجه به تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی شما که 1 مرداد بوده است شما اان 7 هفته و 3 روز است که باردارید !
بله دوست عزیز متاسفانه داریم حالاتی را که جنین ضربان پیدا نمی کند و نهایتا سقط می شود ! اما در مورد شما هنوز برای تصمیم گیری زود است و بهتر است با تکرار سونو 2 هفته بعد پیگیری کنید !
در این مدت شما به همان مراقبت های روتین و مصرف فولیک اسید ادامه دهید و کار خاصی لازم نیست انجام دهید !
كارشناس مامايي فيروز

سلام به دوست وکارشناس عزیز.من دو سوال از شما داشتم.
1-من طبق سفارش شما 3روز قبل پیش دکترم رفتم و مشکلم را مطرح کردم.دکترم گفت احتمالا عفونت داری و چون 10هفته هستی و 12هفته ات تمام نشده داروی عفونت نمیتوانم برایت بنویسم.دکتر فقط 3قرص کلوتریمازول وپماد تریامسینولون نوشت.به همین دلیل من خیلی نگران شدم که نکند همین مقدار دارو هم برای من وکودکم ضرر داشته باشد بهمین خاطر تا حالا استفاده نکرده ام.شما راهنمایی ام کنید.
2-من16 همین ماه سونو که انجام CRLرا19 میلی متر نوشته بود.آیا این عدد قد جنین را نشان می دهد؟اگر این طور است در سونوی 5 هفتگی ام 16 میلی متر بود.آیا رشد کودکم کم است؟آیا این موضوع به تغذیه ام مرتبط است؟
از راهنماییهای شما واقعا متشکرم.

دوست عزیزم داروهای داده شده بی خطر است و می توان آن ها را استفاده کرد !
دوست گلم رشد دارای دو جنبه است یکی رشد جسمانی و دیگری تکامل دلبند شما هنز مشغول تکامل است و رشد جسمس او از نظر قد و وزن بسیار ناچیز است مثلا جنین در ماه پنجم هنوز 500 گرم وزن دارد و در 3 ماهه آخر عمده وزن گیری انجان می شود !
پس نگران نباشید همه چیز خوب است !
كارشناس مامايي فيروز

سلام مجدد.من واقعا از راهنماییهای شما ممنونم.شما نگرانی بسیاری از مادران باردار را که در سایه ی توجه خداوند هستند برطرف می کنید و آنها را شاد می کنید مطمئن هستم که این لطف شما از جانب خدا بی جواب نخواهد ماند.من ازخدای متعال برای شما بهترینهاراخواستارم.
باز هم ممنونم. :)

سلامی به بلندای آسمان.
کارشناس محترم راهنماییم کنید خیلی نگرانم.22شهریور دکترم تاریخ مراجعه بعدی را 19 مهر اعلام کرد وگفت دفعه بعد آزمایشهای غربالگری برایت مینویسم.با مشورتی که باشما داشتم امروز به بیمارستان رفتم وتشکیل پرونده دادم. دکتر جدیدم گفت که دیر آمده ای تو الآن13 هفته5روزه هستی.سونو NT.NB وآزمایش PAPP.BHCC را اگر امروز و فردا انجام دادی که هیچ وگرنه هفته 16 آزمایش RP.HCC ونمیدونم یه چیز دیگه انجام میدی.من با هزار بدبختی واعصاب خورد سونوگرافیمو تو همون بیمارستان انجام دادم. صدای قلب کوچولوم رو برای اولین بار شنید.ام این خوشی طولی نکشید جواب سونو این بود-NBطبیعی وNT 2.5 و CRL 78 میلی متر.دنیا روسرم خراب شد.وقتی رفتم آزمایشگاه مسئولش گفت این آزمایشو میدی اگه جوابش با سونوت همخوانی نداشت آزمایش هفته 16 میدی.گفت این اندازه دادنها بستگی به تجربه رادیولوژیست داره وممکنه یه رادیولوژیست دیگه همینو برات 1 میزد.
شما کمکم کنید.این عددا یعنی چی؟چقدر باشه نرماله؟اگه همخوانی داشته باشه یعنی خطرناکه؟اصلا NB-NT-CRLچی هستن؟دابل تست تو آزمایش امروزم چه معنی میتونه داشته باشه؟
کمکم کنید.خواهش میکنم.من بشدت نگرانم.

سلام
دوست عزیزم! در این سونو نتایجی که ذکر شده :
1- نوخال بون(استخوان بینی)= طبیعی
2-طول سری دمی جنین =78 میلی متر که در این سن از حاملگی نرمال است.
3-NT یا نوخال تیکنس( مایع پشت گردن)=2.5
که عزیزم علت نگرانی رو متوجه نمی شوم چراکه اندازه گیری های طبیعی بین 0تا 5 میلی متر می باشد. و اتفاقاً در این سن 13-14 هفته همین 5/2 انتظار می رود. از طرفی عوامل متعددی در اندازه گیری آن موثر هستند: که یکی از آنها همین سن حاملگی ست(فقط در 10تا 13 هفته اندازه گیری آن معتبر است و پس از این پنجره زمانی بی ارزش خواهد بود) از طرفی وضعیت خم یا خم نبودن سر جنین، چاقی مادر، ضعف در قابلیت دیدن، تکنیک اندازه یگری در آن بسیار تاثیر گذار است. تشخیص با درمانگر شماست اما من مورد غیر طبیعی نمی بینم عزیزم
كارشناس مامايي فيروز

سلام
از راهنمایی شما ممنونم.من سه شنبه گذشته(15 هفته و 4روز بودم) به دکترم مراجعه کردم وجواب آزمایشم را دید.بعد هم هر کاری کرد نتوانست صدای قلب بچه رو بشنوه وگفت ضربان قلب بچه ات ضعیفه.بعدبرام قرصهای مکمل نوشت و آزمایش خون دیگه(گفت باتوجه به سن بارداریت آزمایش اولت بی ارزشه)به نظر شما مشکلی بوده؟
یه سوال دیگه اینکه دیشب هر پهلو که در خواب می زدم احساس میکردم یه چیزی از این طرف شکمم به اون طرف پرت میشه وطرف دیگه بشدت درد می گرفت وبعد چند ثانیه آروم میشد.سوالم اینه که از آلان باید مراقب خوابیدنم باشم؟(امروز16 هفته و2روز دارم).

سلام
دوست عزیز! پزشک بالینی بهترین تشخیص را می توانند بگذارند از طرفی من در پس قبلی عرض کرده بودم که "(فقط در 10تا 13 هفته اندازه گیری آن معتبر است و پس از این پنجره زمانی بی ارزش خواهد بود)" پس این از آزمایش.
در مورد ضربان قلب جنین هم: انتظار شنیدن ضربان قلب جنین از 16 هفته به بعد وجود دارد و نشنیدن آن در پیش از آن نگران کننده نیست.
تشخیص هر گونه درد یا حالات مشابه باید بالینی صورت گیرد اما به هر حال در رابطه با حرکات جنین الان زود است که متوجه آن شوید. در هر صورت با گذشت حاملگی اگر از غلت زدن سریع خودداری کنید بهتر است.
مرقب خودتون و نینی باشید دوست عزیزم
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “رشد جنین”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 13 مهمان