تاثیر استرس وفشار روحی بر جنین

کارشناس محترم با عرض شرمندگی

من هفته 5 یارداری هستم ضربه شدید روحی و استرس شدیدی داشتم واز ان به بعد لکه بینی بیدا کردم بیشتر قهوه ای و بعضی اوقات قرمز رنگ .من شنیدم که قلب جنین در همین هفته تشکیل میشه و استرس باعث مرگ جنین میشه ممنون میشم بگویید ایا صحت داره چون برای اطمینان از سلامت قلب جنین باید تا هفته 8 وشنیدن صدای قلب تو این دلهره بمونم .

بیشابیش روز زن را به شما تبریک عرض نموده و ارخداوند سلامتی و توفیق روزافزونتان را خواستارم

سلام
مهر عزیز! پاینده باشید! من هم ولادت با سعادت حضرت فاطمه(علیها السلام) و روز زن را به شما دوست عزیز تبریک می گم.
منتظر پاسخ باشید...
كارشناس مامايي فيروز

سلام مهر عزیز!
در را بطه با سن بارداری که در آن هستید و استرس ذکر می شود:
"استرس‌ موجب‌ سقط‌ جنين‌ در اوايل‌ دوران‌ بارداري‌ مي‌شود
تحقيقات‌ نشان‌ داده‌اند: مادراني‌ كه‌ در هفته‌هاي‌ اول‌ بارداري‌ استرس‌هاي‌ زيادي‌ را تجربه‌ مي‌ كنند، بيشتر در معرض‌ خطر سقط‌ جنين‌ قرار دارند. استرس‌ در مادران‌ همواره‌ يكي‌ از عوامل‌ خطر براي‌ جنين‌ به‌ شمار مي‌آيد و امكان‌ دارد جنين‌ را با مشكلات‌ گوناگون‌ مواجه‌ سازد اما آنچه‌ اخيرا مشخص شده‌، ارتباط‌ فشارهاي‌ روحي‌ با سقط‌ جنين‌ بويژه‌ در 6 هفته‌ نخست‌ بارداري‌ است‌. دانشمندان‌ ميزان‌ هورمون‌ كورتيزول‌ را كه‌ هنگام‌ استرس‌ در بدن‌ مادر ترشح‌ مي‌ شود اندازه‌ گيري‌ كرده‌ اند و مشخص شده‌ چنانچه‌ مادر استرس‌ داشته‌ باشد ميزان‌ اين‌ هورمون‌ افزايش‌ چشمگيري‌ پيدا كرده‌ و در ادرار نيز قابل‌ تشخيص است‌. زماني‌ كه‌ كورتيزول‌ زيادي‌ در بدن‌ مادر ترشح‌ مي‌ شود باعث‌ مي‌ شود احتمال‌ سقط‌ جنين‌ نسبت‌ به‌ مواقعي‌ كه‌ مادران‌ در آرامش‌ دوران‌ بارداري‌ را مي‌گذرانند تا 3 برابر افزايش‌ يابد. متخصصان‌ عنوان‌ مي‌دارند: چنانچه‌ اين‌ هورمون‌ در هفته‌هاي‌ نخست‌ بارداري‌ افزايش‌ پيدا كند، ميزان‌ چسبندگي‌ جنين‌ به‌ رحم‌ را كاهش‌ داده‌ و با سست‌ شدن‌ اين‌ ارتباط‌، احتمال‌ سقط‌ جنين‌ افزايش‌ مي‌ يابد"
http://www.niksalehi.com/new/archives/005086.php
از طرفی در در تحقیقات دیگری ذکر می شود:
"استرس تاثيري بر افزايش فشار خون بارداري و سقط جنين ندارد
پژوهشگران هلندي اعلام کردند: با وجودي كه تنش و استرس در نيمه اول دوران بارداري مي‌تواند نامطلوب و مضر باشد اما نمي‌تواند باعث تشديد فشار خون بالا در بارداري و يا افزايش خطر سقط جنين شود. با اين حال متخصصان مي‌گويند كه افزايش استرس در زنان با افزايش احتمال زايمان پيش از موعد در ارتباط است و از اين رو زناني که حين دوران بارداري استرس کمتري دارند، كمتر با خطر تولد نوزاد نارس مواجه هستند."
دوست عزیز! امیدورام که در این رابطه، به بارداری شما خدشه وارد نشده باشد و بارداریتون روند ایمنی به خود گیرد.
برای کسب اطلاعات بیشت ردر زمینه ی استرس و بارداری به لینک زیر مراجعه کنید:
http://fa.parsiteb.com/news.php?nid=10125&keys=
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

سلام و تشکر از سوال خوبتون
چه خوبه که همسر و اطرافیان خانم باردار در ایام بارداری شرایطی را فراهم کنند که مادر با آرامش دوران بارداری را طی کند.
یکی از عوارض استرس در دوران بارداری رشد ناقص مغز جنین است که مدتی پس از تولد نوزاد علائم آن مشخص می شود.
كارشناس روانشناسي فيروز

مشاور عزیز سلام.من در دوران بارداری قبلیم ضربه روحی شدیدی داشتم که منجر به سقط جنین 3.5 ماهم شد و متاسفانه در این بارداری هم دوباره این تجربه تلخ برام تکرار شد و احساس گناه برای خودم وتنفر شدید به کسانی بیدا کردم که باعث از دست دادن فرشته ام شدند.همه چبز دست خداست و رفتن و ماندن هم دست خداست ولی وای بر کسانی که در این ازمایش در بیشگاه خدا خود را همه کاره و بانی زندگی می دانند افسوس........

کاش همه به مهریانی شما بودند .
ارسال پست

بازگشت به “رشد جنین”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 40 مهمان