سونو و سن جنین

با سلام! من 16 خرداد اولین روز آخرین پریودم بود ( دوره 34 روزه) سه روز پیش بعد از استفاده از شیاف کلوتریممازول کمی ترشح خونی که با پماد کلوتریمازول مخلوط بود دیدم که احتمال دادم اپلیکاتور سطح واژن رو خراش داده باشه! رفتم سونو و سونو گفت ساک حاملگی 10.2 میلیمتر است! و جنین زیر چهارهفتگی است! میخواستم بدونم با این اندازه سن جنین چقدر هست؟ اخه جایی خوندم این سن جنین 6 هفته است که با حساب من درسته

سلام عزیزم
امروز سن بارداری شما با توجه به تاریخ آخرین قاعدگی ،7 هفته و 1 روز می باشد . منابع مختلف ، سایز های متفاوتی را ذکر می کنند . مثلا جایی قطر 10 میلی متر را معادل 40 روز یا 6 هفته و در جای دیگر معادل 5 هفته می دانند . به هر صورت در سن حاملگی کمتر از 8 هفته ، قطر ساک حاملگی ، روش تعیین سن بارداری است که انحراف آن 5 روز ( 5 روز کمتر یا 5 روز بیشتر) است. در بعضی موارد مقایسه تشخیص سونو گرافی با میزان Bhcg (بتا) سرم کمک کننده است .
لازم به ذکر است که سن جنین با سن بارداری 2، هفته متفاوت است . مثلا جنینی که 4 هفته از به وجود آمدنش گذشته ، معادل 6 هفته بارداری می شود . (در سیکل های 28 روزه) . پس باید توجه کرد که آیا سونولوژیست منظورش از 4 هفته ، سن جنین بوده یا سن بارداری . تفسیر قطعی و نهایی سونو گرافی با پزشکتان می باشد.
*در ضمن در بارداری بایستی اپلیکاتور بسیار با احتیاط وارد شود .
در پناه امام عصر آرام و موفق باشید.
 کارشناس مامایی

با عرض سلام
من رفتم سونو و دکتر گفت نی نی دو هفته از سنش کوچیکتره این یعنی چی و چه مشکلی قراره پیش بیاد؟لطفا کمی برام توضیح بدین.در ضمن قبلا من سقط حاملگی پوچ داشتم در تاریخ30/9/1388ودر تاریخ9/10/1388پاک شدم و با توجه به سونو الان 22هفته و 3روز هستم.وزن نی نی 500 گرم بود.منتظر راهنماییتون هستم .با تشکر

سلام
آتناجان! از اینکه از حالتون با خبر می شم خوشحالم و از اینکه تا اینجای بارداری رو به لطف خدا خوب سپری کردید خوشحال تر!!
دوست عزیزم! طبق اولین روز آخرین پریود، حاملگی شما در 26 هفته می باشد ولی در سونو 22 هفته ذکر شده است. اما به علت باردار شدن فوری شما پس از سقط، احتمالاً نباید مهیار اولین روز آخرین قاعدگی را معتبر بشماریم پس این مساله هیچ.
اما معیار بعدی ما که با اهمیت است سونوی سن پایین حاملگی شماست یادمه که زیر 11 هفته سونو داشتید، می توانید بگویید که سن حاملگی رو چه بیان کردند و در چه تاریخی سونو انجام داده بودید؟
تا ببینیم که این دو سونو با هم چقدر اختلاف دارند؟ آیا گفته ی پزشک شما که 2 هفته اختلاف سن وجود دارد از طریق همین مقایسه(مقایسه بین دو سونو) بوده است؟
-البته یک مقدار اختلاف سن در سونوهایی که مادر در بارداری انجام می دهد طبیعی ست چراکه به خصوص با افزایش سن بارداری دقت تعیین سن بارداری از طریق سونو، کمتر می شود.-
در مورد وزن هم طبق جدول مطابقت وزن و سن جنین در هفته های 21تا24 وزن بین 500-820 متغیر است.
كارشناس مامايي فيروز

سلام سونوی قبلی که داشتم در تاریخ23/12/88بود که سن حاملگی رو 8هفته و یک روز بیان کردند.و هنوز این دو سونو با هم مقایسه نشدند قراره سونوی 8هفتگی رو دوباره ببرم دکتر و سونوی 8هفتگی تاریخ زایمان رویکم آبان زده و این سونو تاریخ زایمان رو یک رو زودتر یعنی 30مهر زده حالا به کدوم سونو بیشتر میشه اطمینان داشت؟
خیلیییییییییییییییییی ممنونم از راهنماییهاتون

سلام
آتنا جان! قطعاً سونوی سن پایین حاملگی برای تخمین روز زایمان معیار است و از این جهت ارزش بسیار بالاتری دارد.
اما طبق سونوی 8 هفته بارداری شما امروز در 2 هفته و 3 روز حاملگی هستید که با سونوی اخیر شما هم مطابق است عزیزم :P :P :P
كارشناس مامايي فيروز

سلام
آتنا جان! قطعاً سونوی سن پایین حاملگی برای تخمین روز زایمان معیار است و از این جهت ارزش بسیار بالاتری دارد.
اما طبق سونوی 8 هفته بارداری شما امروز در 2 هفته و 3 روز حاملگی هستید که با سونوی اخیر شما هم مطابق است عزیزم :P :P
تازه برای 22 هفته ، وزن نی نی هم خوبه:P
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “رشد جنین”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 23 مهمان