كاهش حركات جنين

با سلام. من حركات جنينم را كه در هفته 32 هستم بدقت تحت نظر دارم. دو سه روزي حتي پس از خوردن مايعات شيرين حتي يك حركت هم نداشت. به دكترم كه مراجعه كردم در طول 10تا 15 دقيقه معاينه 1 حركت داشت. طبق نظر پزشكم سونوگرافي بيوفيزيكال بروفايل NST انجام دادم.
FETAL HEART RATE ..... 143 BEAT/MIN
HEART RATE VARIABLITY ..... SEEN
NUMBER OF FETAL MOVEMENTS /20MIN.......4
HEART RATE ACCELERATION WITH MOVEMENT...NOT SEEN

N.S.T RESULT= NONREACTICE

پارامترهاي BPS
featal breath movements..... 1 episode /30min ...... (score 2
fetal body movements.... 4 movements /30min........ score 2
fetal tone.... seen...........................................score 2
NST.....................................nonreactive.........score 0
amniotic fluid index .......................15 cm...........score 2
5cm د Biophysical prpfile Score=8 of 10 with amniotic fluid index

دوست عزیزم سلام!
شرح نتیجه ی 2 تستی(NST و بیوفیزیکال پروفایل ) که برای ارزیابی سلامت جنین انجام دادید، اینگونه است:
*تست بدون استرس(NST) يكي از روشهاي ارزيابي سلامت جنين و شایعترین آنها است كه در بسياري موارد كه احتمال ديسترس جنين وجود داشته باشد انجام مي شود و بر اساس نتيجه بدست آمده همراه با ساير ضوابط در مورد ادامه يا ختم حاملگي تصميم گيري مي شود.
در این تست علاوه بر اینکه جنین باید حرکات کافی داشته باشد، باید با هر حرکت افزایش ضربان قلب- با معیار های مورد نظر- نیز ثبت شود که اگر هر کدام از این فاکتورها رخ ندهد، تست نان ‌ری اكتيو(غیر فعال) نامیده می شود.
نتايج پژوهش ها نشان می دهد كه بروز عارضه ها در بارداری در گروهي كه تست نان ‌ری اكتيو(غیر فعال) داشتند به طور معني‌داري بيشتر از گروهي بود كه تست ری اكتيو(فعال) داشتند.
البته تست بدون استرسِ نان راكتيو، تنها جمعيت در خطر را مشخص مي كند، اما براي تصميم گيري به تنهايي مفيد نيست.
در مواردیکه تست بدون استرس(NST)، نان راكتيو (غیر فعال) باشد، نیاز به انجام بیوفیزیکال پروفایل پیدا می کنیم. که در این تست، 5 متغیر سلامتی جنین بررسی می شود که جمعاً 10 نمره دارند:
تنفس(2 نمره)- حرکت(2 نمره)- حجم مایع آمنیون(2 نمره)- تون جنین(2 نمره) و نتیجه ی NST(2 نمره).
که در مورد شما هم ابتدا تست NST انجام شده: تعداد حرکات جنین کافی و نرمال بوده، اما با هر حرکت به طور طبیعی باید ضربان قلب جنین بالا رود که در تست شما این اتفاق نیافتاده و در نتیجه، تست نان ‌ری اكتيو(غیر فعال) بوده است.
سپس تست بیوفیزیکال پروفایل انجام شده که در تست شما هر 4 معیار اول طبیعی بودند و تنها مورد آخر یعنی همان NST مختل بوده که در نتیجه از 10 نمره، نمره ی 8 به تست شما داده می شود.
دوست عزیز! انشاالله که بهترین ها براتون رقم خورده...همه چیز رو به خدا بسپارید.
بی خبرم نگذارید.
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

تست بیوفیزیکال

سلام به فیروزه جان
خدا قوت
شرح سونوگرافی من بدین صورت میباشد
1_ جفت فوندالخلفی وگرید2 میباشد
0=nst
2=fB
2=fm
2=ft
2=Af
جنین از فعالیت اکتیو تونستیه واپیزود تنفسی مناسب برخوردار است
ریپ پایه ضربان قلب 145 پالس در دقیقه است
متعاقب حرکات جنین اکسل مناسب ندارد و لذا nstمنظور شده است
وnstکنترل پیشنهاذ میشود
فیروزه جان میتونید در مورد سونو م توضیح بدین
ایا تو هفته31 nst معتبره یعنی جای نگرانی نیست؟

سلام
عزیزم همانطور که در پست قبلی شما عرض کردم، در تست بیوفیزیکال شما از 5 مورد 4 مورد نرمال هستند و نمره کافی(2) را گرفته اند اما NST نمره صفر گرفته چراکه به دنبال حرکات جنین، افزایش ضربان قلب جنین که دلخواه ماست رخ نداده است.
در چنین مواردی خود NST را مجدداً تکرار می کنند.
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “مشکلات شایع در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 26 مهمان