درد زیر شکم

کارشناس عزیز
سلام
من امروز عضو این سایت شدم و واقعا سایت بسیار مفیدی است متشکرم.
من 41 سال دارم آخرین پریودم 88/9/29 بود بدون سابقه حاملگی و سقط که
در تاریخ 88/10/28 نیمه شب با درد شدیدزیر شکم و تخمدانها بیدار شدم ولی درد شدید سمت راست ادامه پیدا کرد با تکرر ادرار، صبح آزمایش ßhcg دادم که + بود= 74 ( 48 ساعت بعد =141 شد) و سونو گرافی که فقط ساک حاملگی( با سن حاملگی زیر 5 هفته ) هشاهده شد و به پزشک متخصص زنان مراجعه کردم به دلیل درد شدید احتمال سقط داد و تجویز شیاف پروزسترون 400داد با استراحت .ولی 2 روز قبل (88/11/6) مجددا درد شدید داشتم در زیر شکم و گاهی پهلو ها که به پزشک متخصص زنانم مجددا مراجعه کردم و شیاف را 2 تا در روز کرد و سونو گرافی از رحم ، تخمدانها، کلیه ها ومثانه داد (با سونوگراف جدید) :سایز رحم بزرگتر از نرمال , با تصویر early G ساک حاملگی بدون قطب جنینی و yolksac ( این سونوگراف معتقد بود سونو گراف قبلی سن حاملگی را اشتباه گفته بود) و همچنین میومی در سمت راست به قطر 15mm و سن حاملگی 4.5_ 4 هفته . دربخش میانی کلیه سمت راست کیستی به ابعاد mm 45 *32(که احتمالا مادرزادی است) ولی سیستم جمع کننده کلیه ها منظم است ،مثانه عار ضه ای ندارد تخمدانها فاقد کیست و کنترل مجدد را 2-3 هفته بعد جهت تشکیل قطب جنینی پیشنهاد داد.در ضمن هر دو دفعه که به پزشک مراجعه کردم فشارم کمی بالا بود 13/8 و 13/9 چرا؟(ممکنه به خاطر درد زیاد بود؟)و لازم به ذکر است آزمایش UA-UC هم دادم و مشکلی نداشتم.خواهشمندم مرا هرچه زودتر راهنمایی کنید چون تهران نیستم و با این شرایط امکان سفر هم ندارم سعی کردم اینجا بهترین پزشک را پیدا کنم .این خانم استاد دانشگاه هستن و فوق تخصص و در انجمن بارداری های پرخطر ولی متاسفانه خیل بد اخلاق هستن و تو ضیحی هم نمی دهند لطفا مرا راهنمایی کنید اگرچه به خدا توکل دارم ولی اضطراب میگیرم چون اصلا نمی دانم در چه وضعیتی هستم
1)آیا مصرف پروژسترون با این دوز(هر 12ساعت یک شیاف 400 میلی گرم )لازم است؟ خطر یا عوارضی برای من یا جنین ندارد؟
2)آیا مشاهده نشدن قطب جنینی طبیعی است؟یا احتمال مولار بودن است؟
3)احتمال سقط چقدر هست؟ در کل در وضعیت خطر ناکی هستم با توجه به سن من؟
4) میوم رحم که با حاملگی بزرگ میشود خطر ندارد؟
5)برای کیست کلیه کاری انجام بدهم؟
و اینکه کار دیگه ای الان می توانم انجام دهم؟
پیشاپیش از راهنمایی تان متشکرم و پوزش می طلبم جهت طولانی شدن مطلب
در پناه امام عصر و موفق باشید.

سلام
ستاره جان! ضمن تبریک بارداریتون، صمیمانه امیدوارم اطلاعات زیر قدری از دلهره و اضطراب شما رو که به واسطه ی ناآگاهی از وضعیتتون به وجود آمده، برطرف کند:
1- اگر بيمار در 8 هفته اول باشد و علائمی که دال بر عدم اطمینان به ترشح مناسب هورمون ها و وضعیت رحم و ... مشاهده شود( نظیر درد غیر طبیعی، لکه بینی و ...) اغلب به دليل كم بودن ميزان پروژسترون (كمتر از 25 ng ) می باشد . و نگرانـي از اين جهت است که جسم زرد ممكـن است توانـايي نگهـداري از جفت را نداشته باشد، در نتیجه پروژسترون تجویز می شود.
2- بله معمولاً در این سن مشاهده نشدن قطب جنینی و کیسه ی زرده شایع است.که بهتر است حدود هفته ی 7 ام سونوی مجدد انجام شود تا از وجود ضربان قلب نیز مطمئن شویم.
و تشخیص حاملگی مولار هم با معیار های تشخیصی نظیر دیدن توده ای شبیه خوشه ی انگور در سونوگرافی و سنجش رنج BHCG ( که به طور غیر طبیعی بالاست) و... داده می شود.
البته در حاملگی مولار نیز رحم در حال رشد سریعتر از حد معمول رشد می کند و اندازه ی رحم از حد مورد نظر برای سن حاملگی بزرگتر است.( در مورد شما هم باید مشخص شود که این سایز با سایز سونوی قبلی شما و نیز سایز رحم در حالت عادی چه نسبتی دارد؟)
3-در مورد احتمال سقط: حقیقت رو بخواهید، واقعاً تنها کسی که از نتیجه خبر داره، خداست؛ چه بسیار بارداری هایی رو داشتیم که در سن پایین و بدون هیچ ریسک فاکتوری متاسفانه نتیجه بخش نبودند و از طرفی با وجود سن بالا در برخی بارداری ها شاهد تولد نوزاد سالم هستیم.
به هر حال چنانچه با تجویز پروژسترون، در ادامه شاهد دردهای غیر طبیعی و یا لکه بینی نباشیم، علائمی دال بر تهدید به سقط وجود ندارد. البته سونوی بعدی شما و مشاهده ی ضربان قلب بسیار پر اهمیت است و تصمیم بعد از آن، گرفته می شود.
در مورد اقدامات لازم ضمن توکل به خدا، با توجه به اینکه تحت نظر پزشک مجربی هستید، انشالله که بهترین اقدامات برای شما انجام خواهد شد. انجام آزمایشات روتین بارداری برای شما بسیار ضروری ست
( چک مرتب قند خون و انجام سونوی NT در فاصله ی هفته ی 11 تا 14 و باقی اقداماتی که در مرحله ی اول نیازمند مشخص شدن نتیجه سونوی بعدی شما و مشاهده ضربان قلب هستند)
در مورد بالا بودن فشارخون در 2 بار مراجعه ی شما: بله امکان دارد که با درد، استرس و ... فشار افزایش پیدا کرده باشد اما با توجه به سن شما بهتر است که جدی گرفته شود و مداوم کنترل شود( اگر امکان تهیه دستگاه فشار و سنجیدن فشارخون در منزل رو دارید، می توانید از سنجش منظم فشارخون در منزل و در حالات و شرایط مختلف روز، بهره ببرید)
در پست بعدی راجب به کیست کلیه و میوم توضیح خواهم داد...
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

با سلام خدمت كارشناس مامايي فيروز
من از این همه صبوری و حوصله که با این دلسوزی و دقت به سوالاتم جواب دادید بسیار سپاسگزارم و از خداوند منان برایتان اجر اخروی و سعادت و سلامت را خواستارم .
در ضمن من آزمایشات روتین بارداری را انجام دادم و قند ناشتا نرمال بود ولی متاسفانه قند 1ساعت بعد با گلوکزم که باید کمتر از 130 باشد 175 شد با اینکه من همیشه سعی می کردم سالم غذا بخورم و اصلا قند سفید مصرف نمیکنم ،یعنی در معرض قند حاملگی هستم؟
این هم باز نگرانی جدید :((
ولی سایر موارد نرمال بود.
با تشکر فراوان

پونه جون سلام
ناراحتیت رو درک میکنم چون این 10 ماهی که منم منتظر نی نی بودم با هر بار پریود شدنم کلی افسرده می شدم و گریه می کردم ولی بذار از این تجربه برات بگم که هر بار این اتفاق می افتاد بدلیل این فشارهای عصبی دردم خیلی بیشتر می شد و بعد از مدتی موهام ریزش شدید پیدا کرد و پوستم هم خراب شد به دکتر که مراجعه کردم گفت بدلیل استرس باردادر شدنه و ازم خواست اگه میخوام به حالت اول برگردم باید فشار عصبی رو از خودم دور بکنم اینا رو گفتم که بدونی من هم این تجربه ها رو داشتم با این تفاوت که 6 سال از ازدواجمون می گذشت و بدلیل مشکلات هورمونی که داشتم احتمال سخت باردار شدنم خیلی بیشتر بود اما الان که به خواست خدا باردار شدم فهمیدم که با توکل و صبر همه چی درست می شه ازت می خوام توهم نگران نباشی و دلت رو به خدا بسپاری و قول بدی اگه تا چند ماه دیگه هم باردار نشدی روحیه خودت رو از دست ندی چون بیشترین آسیب رو خودت می بینی . با آرزوی موفقیت بوس

ضمن سلام دوباره!
اطلاعاتی در مورد میوم:
فیبروم یا میوم، شایعترین تومور خوش خیم رحمی است که در رحم سی تا پنجاه درصد زنان بالای 30 سال یافت می شود.
علایم: شامل افزایش خون ریزی قاعدگی ،احساس درد یا فشار در لگن ، تکرر ادرار یا یبوست و درد در زمان نزدیکی است . میوم به دلیل فشار بر مثانه می تواند علایم فشاری مثل تند تند دستشویی رفتن را ایجاد کند.
اقداماتِ ذکر شده: "در صورتی که تغییر زیادی در اندازه ی رحم رخ ندهد، فقط سالی یک بار با سونو گرافی و معاینه داخلی ، رشد میوم بررسی می شود . درمان دارویی درمان قطعی میوم نیست . به نحوی که 3 تا 6 ماه بعد از قطع مصرف دارو ، میوم به اندازه ی قبلی خود بر می گردد."
میوم در بارداری:
ذکر می شود:"از آنجایی که هورمون استروژن می تواند موجب رشد میوم شود، اندازه میوم در بارداری احتمال افزایش دارد به این صورت که اغلب میوم ها در سه ماهه ی اول بزرگ شده اما در باقی بارداری یا تغییر نمی کنند و یا کاهش سایز دارند ".
شیوع: فیبروم ها در طی بارداری و در سه ماهه اول به احتمال 58% هیچ تغییری نمی کنند و کاملا بی آزار هستند و به احتمال 42 % بزرگ می شوند و می توانند مشکلاتی را هر چند اندک ایجاد کنند.
در جایی دیگر ذکر می شود: ... در مورد پیش آگهی رشد فیبروم در بارداری قابلیت پیشگویی وجود ندارد فقط باید نظارت نمود.
اما چنانچه میوم با سایز بالای 5 سانتی متر با بارداری همراه شود، (اندازه میوم شما بسیار کوچک است) تحقیقات نشان می دهد :
داشتن ميوم در طول بارداري ريسك فاكتوري براي افزايش عوارضي چون خونريزي سه ماهه اول بارداري، سقط خود به خودي سه ماهه اول بارداري، جفت سرراهي، نمایش نامطلوب جنینی، خونريزي پس از زايمان و زايمان سزارين مي باشد. ولي ميزان زايمان زودرس، پارگي زودرس كيسه آب، جدا شدن زودرس جفت و محدوديت رشد داخل رحمي در گروه داراي ميوم تفاوتی با سایرین ندارد.
نتيجه گيري: تشخيص ميوم با سونوگرافي در طول بارداري بيانگر پرخطر بودن بارداري مي باشد كه خود مستلزم آموزش بيمار و آمادگي پرسنل زايماني براي كنترل عوارض احتمالي حين و پس از زايمان مي باشد.
اقدامات: در زنان دچار میوم رحمی بررسی سونوگرافیک در تمام طول بارداری باید به طور سریال انجام شود.
دوست عزیز! ملاحظه می کنید که هیچ چیز قابل پیش بینی نیست، پس انشالله که بهترین ها در انتظارتون باشه...
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

سلام و خسته نباشید من در تاریخ 5 دیماه آخرین پریودم صورت گرفت در 5 و 7 بهمن آزمایش بتا دادم منفی بود در 10 بهمن بی بی چک تست کردم و مثبت به صورت یک خط پررنگ و کمرنگ در 17 بهمن بتا دادم بیشتر از 200 بود دکتر گفت باردارم الان یه درد ریزی خیلی خفیف در زیر شکمم احساس می کنم و زود قطعه می شود گهگاهی هم کمرم خسته می شود و پاهایم آیا این علامت بدی است دربارداری هفته های اول در 27 بهمن دکتر برای سونو گرافی وقت داده است .
باتشکر

سایه جان سلام
مرسی از حرفای خوب و قشنگت .
منم به خدا توکل کردم و گذاشتم که خود خدا هر وقت که خواست بهم بچه بده البته من تلاش خودمو می کنم نه اینکه تلاش نکرده منتظر بچه باشم .
اگه باردار شدم خبرت می دم .
بای بای

با سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم مامایی :
من در 13 پریودی سونو کردم که به علت بزرگ شدن فولیکول ها دکتر گفت که کیست تولید شده چون فولیکوهام به 30 . 27 و 25 رسیده بود وبه من قرصی دادن که بخورم ولی الان که 16 پریودیم از دیروز درد شدیدی در ناحیه زیر شکمم و کمرم دارم که علتش رو نمی دونم امکان داره به خاطر کیست ها باشه .
با توجه با اینکه من کیست دارم امکان بارداری برای من هست یا نه و اگه نه تا چه مدت نمی توانم برای بارداری اقدام کنم چون دکتر گفت اگه بعد از خوردت این قرص اگه پریود شدی بیا تا برای کیستت قرص تجویز کنم .
برای درد زیر شکمم چیکار کنم که خوب بشه .
مرسی از راهنماییتون .
بای بای

سلام
پونه جان رشد بیش از حد چند فولیکول در تخمدانهای شما بر اثر داروهای محرک تخمک گذاری نظیر کلومیفن و ... است که استفاده می کنید و این حالت زیاد پیش می آید. از طرفی کیست تخمدان می تواند ایجاد درد هم کنند گرچه کیست های بدون علامت و درد هم داریم. در مورد دردهای شما هم ابتدا باید توسط درمانگرتان علت یابی بشه و بعد برای درمان علت آن و نیز کم شدن شدت درد اقدامی انجام بشه.
معمولاً هم این کیست ها یه خودی خود مانع بارداری نمی شوند اما اغلب ادامه ی درمان به بعد از برطرف شدن کیست ها موکول می شود.
اما در مورد اینکه قبل از برطرف شدن کیست ها برای بارداری اقدام کنید یا اینکه در بعد از درمان و در شرایط مطمئن تری اقدام کنید، تصمیم با پزشک شماست.
من رو هم مطلع کنید.
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “مشکلات شایع در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 14 مهمان