آیا مادران شاغل می توانند یک کسب و کار را اداره کنند؟

امروزه بخش بزرگی از جمعیت زنان جامعه کار می کنند. در واقع، شاغل بودن زن، برخلاف چند دهه قبل بیشتر از آنکه یک استثنا باشد، به یک قانون تبدیل شده است. زنان نه تنها برای کسب رضایت شغلی و عزت نفس وارد فضای کاری می شوند که نیازهای مالی خانواده نیز این را طلب می کند. این باعث بروز سوالات زیادی برای مادر شاغل شده است و مسائلی را در ارتباط با فرزندپروری، تعامل با خانواده و رسیدگی به امور شخصی و خانه به وجود آورده است.مزایای شاغل بودن مادر چیست؟
  • بهبود وضعیت اقتصادی خانواده و تامین بهتر نیازهای مادی کودک
  • عزت نفس بالاتر و روحیه بهتر مادر
  • الگوی مناسب برای کودکان برای فعال بودن و تحصیل کردن
  • استقلال مالی
  • تعامل بهتر و مشارکت بیشتر پدر در فرزندپروری
معایب شاغل بودن مادر چیست؟
  • فشار و استرس بالاتر روی مادر برای تعادل بخشی بین زندگی، تربیت فرزند و کار
  • احساس گناه در مادر به خاطر دور بودن از فرزندش
  • اوقات فراغت کمتر و تخصیص وقت کمتر به فرزند
  • دو تربیتی شدن کودکان به خاطر دور بودن از مادر
  • احتمال موفقیت کمتر در تحصیل در کودکان مادران شاغل
  • فشار کلیشه های اجتماعی به مادر شاغل
  • وارد آمدن فشار از سوی اطرافیان و متهم شدن مادر در صورت بروز هر نوع مشکلی برای کودک
مزایای خانه دار بودن مادر:
  • دلبستگی عمیق تر بین مادر و فرزند
  • آموزش و تربیت هماهنگ و منسجم تر
  • آرامش فکری بهتر مادر به دلیل دوری از استرس های کاری
معایب خانه دار بودن مادر:
  • تبدیل شدن دلبستگی به وابستگی و دخالت در امور فرزند
  • مشکلات مالی بیشتر
  • عزت نفس پایین تر مادر به دلیل دوری از اجتماع
شاغل بودن مادر چه تاثیری روی کودک دارد؟هنوز هم بخش بزرگی از جامعه فکر می کنند مادر خوب مادری است که کارش را کنار بگذارد و در خانه بماند تا فرزندش را بزرگ کند. اما هیچ گونه شواهد علمی معتبری وجود ندارد که با کار کردن مادر لزوما کودک آسیب می بیند. رشد کودک تحت تاثیر سلامت عاطفی خانواده، نگاه آنان به کار کردن مادر و کیفیت مراقبت از کودک است. کودکی که به لحاظ عاطفی تامین می شود، دوست داشته می شود و به خوبی از او مراقبت می شود، فارغ از شاغل بودن یا خانه دار بودن مادر، به خوبی رشد خواهد کرد و تربیت خواهد شد.

مادری که می تواند به خوبی وظایف مادری و شغلی خود را انجام دهد، الگوی خوبی برای فرزندش است. اگر خانواده در مراقبت از فرزند کمک کنند، وظایف خانه داری تقسیم شود و هر کس مسئولیت خود را به خوبی انجام دهد، مادر حس ارزشمندی و دریافت حمایت از سوی خانواده خواهد داشت و پویایی خانواده به خوبی پیش می رود.
زمان بازگشت به محل کار پس از زایمان:تصمیم برای بازگشت به کار به نیازهای مادر و نوزاد و نیز خانواده بستگی دارد. به سوالات زیر فکر کنید:
  •  شرایط مالی و اقتصادی خانواده در حدی است که نیازهای اعضای خانواده تامین شود؟
  • استعفای شما از نظر اقتصادی به خانواده ضربه نمی زند؟
  • آیا فرزند شما از نظر جسمی – روحی در شرایط مناسب و مطلوب است؟
  • بیماری و شرایط خاصی ندارد که نیاز به مراقبت و توجه ویژه داشته باشد؟
  • آیا می توانید روی کمک نزدیکان قابل اعتماد خود برای نگهداری از فرزندتان حساب کنید؟
  • در مورد پرستار یا مهد کودک تصمیم گرفته اید؟
  • شرایط شغلی شما به نحوی است که بتوانید بخشی از کارهای خود را در خانه انجام دهید و به صورت پاره وقت سر کار بروید؟
  • نظر همسرتان در این خصوص چیست؟ توانایی تقبل تمامی هزینه های خانواده را دارد؟
  • همسرتان با کار کردن شما موافق است؟
  • در کارها و مسئولیت های مربوط به فرزندتان چقدر همکاری می کند؟

این مطلب را از اینترنت پیدا کردم. گفتم به عنوان اولین مطلبم با شما به اشتراک بگذارم. اگر به دکوراسیون منزل خودتون اهمیت می دهید حتما باید به فکر یک تابلو تزیینی مناسب برای آن باشید. اگر به فروشگاه ما سر بزنید می توانید بهترین قاب عکس ها و تابلو های شاسی را با قیمت مناسب پیدا کنید.

من مادر 2 فرزند هستم و در کنار تربیت فرزند در یک کسب و کار فروش محصولات دکوراسیون فعالیت دارم. عقیده دارم که مادر شدن به معنای محدودیت نیست. دوست داشتید می توانید از فروشگاه خرید لوازم دکوراسیون آفتاب دکور دیدن کنید.
ارسال پست

بازگشت به “مشکلات شایع در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 7 مهمان