تاثیر دیابت بارداری روی مادر و جنین

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا با اشاره به علائم بروز دیابت بارداری درباره عوارض آن، گفت: مسمومیت حاملگی، شروع زایمان زودرس، عدم پیشرفت در زایمان طبیعی و... از عوارض دیابت بارداری است.

دکتر فیروزه بلاش در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: دیابت بارداری برای اولین بار در دوره بارداری مشخصی می‌شود. به طور کلی دیابت جزو بیماری‌هایی است که مشاهده آن با آغاز بارداری ممکن است. زمانی که آزمایش قندخون ناشتا یا آزمایش پس از مصرف پودرقند از فرد گرفته می‌شود، عدد از میانگین نرمال خود بالاتر می‌رود و در این صورت دیابت بارداری اتفاق می‌افتد.

وی افزود: علت دیابت بارداری بالا رفتن سطح هورمون‌ها هستند؛ زیرا نسبت به انسولین مقاومت به وجود می‌آید و دیابت بارداری رخ می‌دهد. دیابت بارداری معمولا بدون علامت است و بر اساس آزمایش یا بر اساس ریسک‌های قبلی فرد، حدس بروز دیابت بارداری را می‌زنیم و درخواست آزمایش می‌کنیم. در مواردی هم که دیابت بارداری علامت داشته باشد این علائم به صورت پر ادراری، احساس تشنگی و یا لاغری بروز پیدا می‌کنند.

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: دیابت بارداری با اتمام بارداری و فروکش کردن سطح هورمون‌های حاملگی از بین می‌رود. خانم‌هایی که به دیابت بارداری مبتلا می‌شوند معمولا ۵۰ درصد بعد از ۴۰ سالگی ممکن است به دیابت نوع۲ مبتلا شوند.

وی درباره عوامل موثر بر بروز دیابت بارداری، تصریح کرد: سن بالای ۲۵ سال، چاقی، ریسک‌فاکتورهایی مثل تخمدان پلی‌کیستیک، ارث خانوادگی ابتلا به دیابت، سابقه زایمان بچه با وزن بالاتر از ۴ کیلو و داشتن سابقه مرگ جنین داخل رحم سبب می‌شود فرد بیشتر مستعد ابتلا به دیابت بارداری باشد.

او با اشاره به عوارض بارداری برای مادر و جنین، اظهار کرد: خیلی از خانم‌های مبتلا به دیابت بارداری مستعد فشارخون بارداری هم هستند و دچار مسمویت بارداری هم می‌شوند. یکی از عوارض برای مادر بویژه اگر دیابت بارداری کنترل نشده باشد، شروع زایمان‌های زودرس است. افرادی که دیابت کنترل نشده دارند ممکن است دچار عفونت‌های ادراری هم بشوند. از طرف دیگر این عوارض برای جنین به شکلی بروز پیدا می‌کند که معمولا با وزن بالا به دنیا می‌آیند و احتمال سزارین با این موضوع افزایش می‌یابد؛ همچنین در صورتی که قرار باشد زایمان طبیعی انجام شود عوارض زایمان طبیعی مثل شکستگی استخوان ترقوه نوزاد، عدم پیشرفت زایمان و... اتفاق می‌افتد.

وی افزود: اگر دیابت کنترل نشده که با مسائل قلب و عروقی همراه باشد، ممکن است بر رشد جنین اثر معکوس داشته باشد و باعث رشد کم جنین شود. همچنین مرگ جنین داخل رحم نیز از عوارض دیگر دیابت کنترل نشده است.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا در خاتمه، تاکید کرد: با توجه به بالا رفتن سن بارداری و سایر مسائل مانند بیماری‌های زمینه‌ای فرد و ... بهتر است کسانی که قصد بارداری دارند پیش از اقدام به آن، عوامل خطر را به کمک پزشک تشخیص دهند و اگر مستعد ابتلا به دیابت بارداری شناخته شدند، پیش از بارداری اقدام به کاهش وزن کنند. فرد مبتلا به دیابت بارداری باید رژیم غذایی صحیح و ورزش را آغاز کند و در صورتی که این اقدامات موثر نبود، دارودرمانی آغاز می‌شود.

کال مارجین چیست؟

Re: تاثیر دیابت بارداری روی مادر و جنین

hosseinaziiz نوشته شده:
چهارشنبه 26 آبان 1400, 3:28 pm
به نظرم داشتن دستگاه فشارسنج خونگی به کار می آد. من از درمارز برای خونه فشارسنج بازویی بی ول خریدم. هم محصول خوبیه هم دوره ای، فشارخون رو اندازه گیری میکنیم.

ببخشید کدوم بی ول رو خریدید؟من رفتم درمارز دیدم تنوع زیاده و موندم کدوم رو بخرم

hadis326 نوشته شده:
دوشنبه 1 آذر 1400, 4:16 pm
hosseinaziiz نوشته شده:
به نظرم داشتن دستگاه فشارسنج خونگی به کار می آد. من از درمارز برای خونه فشارسنج بازویی بی ول خریدم. هم محصول خوبیه هم دوره ای، فشارخون رو اندازه گیری میکنیم.

ببخشید کدوم بی ول رو خریدید؟من رفتم درمارز دیدم تنوع زیاده و موندم کدوم رو بخرم
برید تو سایت درمارز، قسمت فشارسنج ها، مدل های مختلف بی ول موجوده. مدل med53  رو من خریدم

hosseinaziiz نوشته شده:

سلام ممنونم بخاطر نظرتون منم موافق هستم
https://sariasan.com/dreamweaver/
ارسال پست

بازگشت به “مشکلات شایع در بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 15 مهمان