5 نکته طلایی برای افزایش عمر تلویزیون

#1
همه ما معمولاً هنگام خرید تلویزیون جدید به آن توجه زیادی می کنیم. ما حتی سعی می کنیم مدت زمان روشن بودن آن را مدیریت کنیم. اما بعد از چند ماه این خرید عادی می شود و دیگر مراقبت خاصی از تلویزیون نداریم. این در حالی است که با ممنوعیت واردات کالاهای خارجی از یک سو و افزایش قیمت دلار از سوی دیگر، قیمت تلویزیون بسیار افزایش یافته و باید مراقب لوازم خانگی خود باشیم.
روش های ساده و موثر زیادی برای مراقبت و نگهداری بهینه از تلویزیون ها وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید عمر تلویزیون خود را تا 50 درصد افزایش دهید. بله درست شنیدید با رعایت چند نکته ساده می توانید عمر تلویزیون خود را دو چندان کنید. در ضمن متخصصان و کارشناسان مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون سامسونگ در تهران استاد تی وی این نکات را با شما در میان خواهند گذاشت.
 
 
 خارج کردن تلویزیون از حالت استندبای و خاموش کردن کامل آن

اولین چیزی که برای افزایش عمر تلویزیون خود باید در نظر بگیرید این است که تلویزیون را در حالت آماده به کار خاموش کرده و آن را به طور کامل خاموش کنید. نکته مهم در این قسمت این است که حالت استندبای را حالت استندبای در نظر بگیرید و خاموش نکنید. وقتی تلویزیون را روشن می کنیم و در حالت آماده به کار است، حدود 20-30 درصد از قطعات تلویزیون روشن است و کار می کند.

طول عمر قطعات پشتیبانی تلویزیون که در حالت استندبای روشن هستند نسبت به سایر قطعات تلویزیون کاهش یافته و در عین حال احتمال آسیب هایی مانند نوسانات برق وجود دارد.

 
راه حل: هنگام خاموش کردن تلویزیون، به خصوص در فواصل زمانی طولانی، مانند شب، حتماً آن را خاموش کنید. می توانید این کار را با استفاده از یک سوئیچ چند جهته برای تمام تجهیزات صوتی و تصویری خانگی متصل به یک پریز انجام دهید.
خاموش کردن تلویزیون در فاصله زمانی 2الی 3 ساعته

یکی از عوامل موثر در افزایش طول عمر قطعات الکترونیکی کاهش حرارت آنهاست. در واقع، هر روشی که حرارت تلویزیون شما را کاهش دهد، طول عمر آن را افزایش می دهد. خاموش کردن تلویزیون در فواصل 2-3 ساعته به مدت 10-15 دقیقه یکی از این روش ها است.

به طور کلی در اکثر خانه ها شاهد هستیم که تلویزیون برای ساعات متوالی بدون وقفه روشن است
خاموش کردن و استراحت دادن به تلویزیون باعث کاهش گرمای اجزا و افزایش طول عمر آن می شود. در فواصل بین برنامه هایی که می بینید باید استراحت کنید. هر بار 10 تا 15 دقیقه تلویزیون را خاموش کنید، یعنی هر 2 تا 3 ساعت.
 
تنظیم نور زمینه تلویزیون نسبت به نور محیطی
یکی از بخش های انرژی مصرف کننده اصلی تلویزیون شما نور پس زمینه است. قسمت نور پس زمینه تلویزیون های LCD و LED بیشترین مصرف برق را دارد و بیشترین گرما را تولید می کند. با کنترل و تنظیم نور پس زمینه تلویزیون می توانید در مصرف انرژی صرفه جویی زیادی کنید.

می‌توانید میزان نور پس‌زمینه تصویر را با نور محیط تنظیم کنید و با استفاده از منوی تنظیمات تلویزیون، مقدار آن را کاهش دهید. همچنین می توانید با استفاده از گزینه صرفه جویی در مصرف برق و روشن کردن آن، تلفات برق تلویزیون را کاهش دهید. اهمیت تنظیم نور پس زمینه تلویزیون را در این نکته ببینید که بیشترین تعداد تعمیرات تلویزیون خانگی مربوط به خرابی نور پس زمینه است.محل نصب تلویزیون را به درستی انتخاب کنید

قرار دادن تلویزیون در محل مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد. قرار دادن تلویزیون در جایگاه صحیح باعث می‌شود که تلویزیون از آسیب‌های فیزیکی مانند ضربه و یا افتادن در امان باشد. همچنین نور مناسب محل قرارگیری تلویزیون باعث می‌شود که کیفیت تصویر بالاتر دیده شود.

جایگاه مناسب تلویزیون در منزل باید به دور از نور مستیم پنجره‌ها باشد. همچنین تلویزیون نباید به منابع تهویه و گرمایش و سرمایش نزدیک باشد. امنیت فیزیکی (دوری از ضربه و افتادن) فاکتور مهم دیگری است که در این بخش در افزایش عمر تلویزیون شما موثر است.
از محافظ برق استاندارد استفاده کنید 
نوسانات ورودی برق عامل دیگری است که می تواند به تلویزیون شما آسیب برساند. محافظ استاندارد برق ورودی تلویزیون شما را کنترل می کند و در صورت وجود هر گونه نوسان، برق را برای مدت محدودی قطع می کند.

دستگاه های حفاظت الکتریکی بر اساس تعداد وات خروجی رتبه بندی می شوند. باید مصرف برق مجموعه ای از دستگاه هایی را که می خواهید به آن وصل شوید محاسبه کنید. مجموع وات ذخیره کننده برق باید کمی بیشتر از وات مورد نیاز تعداد کل دستگاه های متصل به آن باشد.


در صورت خرابی تلویزیون چه کنیم ؟
با وجود رعایت تمامی نکات نگهداری صحیح باید بدانیم که تلویزیون نیز مانند سایر لوازم خانگی عمر محدودی دارد و زمانی که عمر قطعات تمام شد باید منتظر خراب شدن تلویزیون باشیم. اگر در خانه مشکل کوچکی در تلویزیون خود مشاهده کردید، حتما آن را جدی بگیرید. در این قسمت می توانید از مشاوره رایگان تخصصی استاد تی وی استفاده کنید.

مجموعه استاد تی  یکی از مراکز معتبر خدمات پس از فروشبا بیش از 30 سال در زمینه تعمیر تلویزیون، تعمیر سینمای خانگی و تعمیر دی وی دی فعالیت دارد.


ارسال پست

بازگشت به “مهارتهای زندگی”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان