روش پیشگیری تقویمی چیست؟

#1
روش های مختلفی برای جلوگیری از بارداری نظیر استفاده از قرص ضد بارداری ، کاندوم، دیافراگم، اسپرم کش ها، چسب های ضد بارداری، حلقه های ضد بارداری و … وجود دارد. پیشگیری از بارداری ناخواسته به روش تقویمی نیز یکی از این روش ها است که البته خیلی مطمئن نیست و بیشتر زنانی که سیکل ماهیانه آن ها منظم است از این روش استفاده می کنند تا باردار نشوند. در این مقاله به بررسی پیشگیری تقویمی و کارآیی آن برای جلوگیری از بارداری خواهیم پرداخت.


پیشگیری تقویمی
در آن دسته از بانوانی که سیکل ماهیانه آن ها منظم است، ۱۴ روز قبل از پریودی تخمک گذاری انجام می شود که در تمام خانم ها این دوره ثابت است. از آنجا که اسپرم ها توانایی زنده ماندن به مدت دو روز در مجرای تناسلی خانم ها را دارند و تخمک رها شده از زن ها نیز به مدت ۲۴ ساعت زنده می ماند ۱۸ تا ۱۱ روز قبل از پریودی زمانی است که احتمال بارداری وجود خواهد داشت. خارج از این محدوده چون تخمکی وجود ندارد با وجود مایع منی در مجرای تناسلی زن بارداری رخ نخواهد داد. دانستن این دوره و رعایت آن بدین صورت که در آن زمان، نزدیکی صورت نگیرد؛ پیشگیری تقویمی نامیده می شود.

پیشگیری تقویمی

کارآیی پیشگیری تقویمی در چه حد می باشد؟
این روش تنها مورد استفاده خانم هایی قرار می گیرد که سیکل ماهیانه منظمی دارند و آن دسته از بانوانی که سیکل ماهیانه منظمی ندارند نمی توانند از روش جلوگیری از بارداری ناخواسته به روش تقویمی استفاده کنند زیرا زمان پریودی آن ها معلوم نیست و در نتیجه زمان تخمک گذاری آن ها قابل تشخیص نخواهد بود. از آنجا که نمی توان دوره احتمال بارداری را در این دسته از خانم ها مشخص کرد با این روش نمی توان سبب جلوگیری از بارداری شد. این روش راه حل مطمئنی نخواهد بود و از ۱۰۰ زوجی که این روش را به کار می گیرند ۲۵ مورد از آن ها در یک دوره یک ساله باردار خواهند شد. عاملی که سبب می شود در این روش موفق شوید این است که زمان تخمک گذاری را به طور دقیق تشخیص دهید و در آن بازه زمانی رابطه جنسی نداشته باشید. دقت کنید که پیشگیری تقویمی سبب پیشگیری از بیماری های مقاربتی نخواهد شد.

محاسبه تخمینی زمان باروری در روش پیشگیری تقویمی
در روش پیشگیری تقویمی با نداشتن رابطه جنسی در زمانی که احتمال بارداری داده می شود از حاملگی جلوگیری می شود. برای این منظور باید بتوان دوره احتمال بارداری را محاسبه کرد که اگر تمایل به بارداری داشتید نیز در همین دوره اقدام کنید. دقت کنید که این محاسبه به صورت تخمینی است و دقیق نخواهد بود.

•از کوتاه ترین دوره ای که یک قاعدگی خواهد داشت به اندازه ۱۸ روز کم کنید، زمان به دست آمده اولین روز دوره احتمال بارداری خواهد بود.

نزدیکی (رابطه جنسی) در سه ماه اول بارداری: کی بیخطر و کی خطرناک؟
روش صحبت در جمع را با این 10 تمرین کاربردی استاد شوید!
ادرار نکردن کودک: علت ها، بهترین درمانهای خانگی و نکات مهم
آموزش ارگونومی نشستن و برای افراد مبتلا به کمردرد و پیشگیری از آن


•از طولانی ترین دوره ای که یک قاعدگی خواهد داشت به اندازه ۱۰ روز کم کنید، زمان به دست آمده آخرین روز احتمال بارداری تان خواهد بود.

به طور مثال اگر قاعدگی یک خانم ۲۵ تا ۳۱ روز طول می کشد اولین روز احتمال بارداری او روز ۷ ام از دوره قاعدگی و آخرین روز احتمال بارداری او روز ۲۱ دوره قاعدگی خواهد بود که در روش پیشگیری تقویمی در این بازه زمانی نباید رابطه جنسی داشت. لازم به ذکر است که این روش محاسبه به صورت تخمینی است و قابل اطمینان نخواهد بود.
آخرین ويرايش توسط 1 on saman44, ويرايش شده در 0.


ارسال پست

بازگشت به “امتناع از مقاربت در زمان تخمک گذاری (روش ریتمیک) ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان