استروژن

با سلام
کارشناس گرامی با توجه به سالم بودن از مایشات خود و همسرم دکتر این ماه به من قرص لتزورول از 5 پری شبی دوتابمدت5 شب و استروژن از 9تا13 پری شبی 1 عدد تجویز کرده اند بهمراه دو امپول یکی 13 و دیگری 20 پری که باید تزریق شوند
اما سوال بنده اینست ایا استروژن مانع بارداری نمیشود؟

پرواز را به خاطر بسپار ..................پرنده مردنی است...........

با سلام اقدامات من برای بارداری است .تجویز استروژن برای سرعت بخشیدن به بارداری بود .آمپولhcgروز 13 و آمپول فریجست روز 20تزریق شد .آیا روز 20 هم امکان تخمک گذاری هست ؟
سیکلهای من 29 روزه است
با تشکر

سلام
فاز لوتئال تحققیات نشان داده که کمتر از 11 روز نمی شوند پس اگر مطمئن هستید که سیکلهاتون همیشه 29 است و یکابر هم مثلاً 30 و 31 نیست نتیجه این می شود که تخمک گذاری تون از 18 سیکل دیرتر نباشد.
كارشناس مامايي فيروز

سلام مریمی.......نمیدونم من که از دکتر شانس نیاوردم .........حتما یه حکمتی هست ............ممنون گلم از دلداریت 8O :wink:

سلام
کارشناس محترم من از سوال قبلی جواب واضحی نگرفتم اما حالا سوال دیگه ای دارم اگ محبت کرده و پاسخ دهید ممنون شما میشوم
برای پریود ماه جدیددوروز تاخیر داشتم و همیشه طول مدت آن 6 یا 7 روز بوده .اما این ماه فقط دوروز خونریزی داشتم بعلاوه حالت تهوع، آیا ممکن است باردار ی انجام شده باشد ؟ بیبی چک روز پریودم منفی بود آیا نیاز به ازمایش هست ؟
در ضمن از فردا باید دوره دوم داروهام رو شروع کنم مانعی ندارد؟

استروژن چيست؟
در واقع استروژن نام هيچ هورمون منفردي در بدن نيست و اين نام به دسته اي از هورمون ها اطلاق مي شود. سه هورمون استروژن مهم كه در بدن خانم ها توليد مي شوند، استريول، استراديول، و استرون هستند. استروژن ها عمدتا در تخمدان ها ساخته مي شوند و به نام هورمون هاي زنانه شناخته مي شوند. البته آقايان نيز مقدار كمي از اين هورمون را در بيضه هاي خود توليد مي كنند.
استروژن چه كار مي كند؟
استروژن ها باعث رشد و توسعه دستگاه توليد مثلي زن و ايجاد صفات زنانه يعني مثلا بزرگ شدن سينه ها در جنس مونث و داشتن صداي ظريف زنانه مي شوند. اين هورمون ها در دوران كودكي ترشح بسيار كمي دارند و در هنگام بلوغ ترشح آنها زياد مي شود. به همين دليل در اين هنگام اندام هاي جنسي از حالت كودكانه درمي آيد و شبيه افراد بزرگسال مي شود. استروژن ها فعاليت استخوان سازي را نيز افزايش مي دهند و بنابراين در هنگام بلوغ افزايش قد دختران سريع تر از قبل مي شود. استروژن ها همچنين توزيع چربي را در بدن به فرم زنانه درمي آورند يعني بيشتر در سينه ها، باسن و ران ها. استروژن ها يك اثر جالب نيز بر روي پوست دارند به اين معني كه نه تنها باعث نرمي و لطافت پوست مي شوند، بلكه سبب مي شوند تا رگ هاي بيشتري در سطح پوست ايجاد شود؛ به همين دليل وقتي پوست يك زن مي برد بيشتر از بريدگي پوست يك مرد خونريزي مي كند! بعد از يائسگي تقريبا هيچ استروژني در بدن توليد نمي شود و بنابراين فعاليت استخوان سازي در بدن بسيار كاهش مي يابد. اين حالت اگر شديد باشد منجر به بروز پوكي استخوان در سنين بعد از يائسگي در زنان مي شود. استروژن در دوران بارداري نيز نقش هاي مهمي در بدن زن ايفا مي كند كه همگي آن ها در راستاي آماده سازي بدن مادربراي پذيرش نوزاد هستند. اين هورمون در دوران حاملگي از جفت نيز ترشح مي شود و باعث بزرگ شدن رحم و سينه ها و رشد مجاري شيري در آنها مي شود. اثر جالب ديگر استروژن در اين دوران اين است كه براي آسان تر شدن زايمان به مفاصل لگن مادر حالت ارتجاعي مي بخشد. البته استروژن ها تاثيرات ديگري نيز بر روي زنان دارند كه به تازگي كشف شده اند. مثلا چندي پيش در خبرها آمده بود كه اين هورمون ها باعث زيباتر شدن زنان مي شوند و بر روي ظاهر صورت و بدن آنان اثر مي گذارند. دانشمندان ارائه كننده اين تحقيق در پايان به اين نتيجه رسيده بودند كه اين هورمون ها علاوه بر كمك به توانايي باروري زنان،آنها را زيباتر نيز مي كنند و بر طبق قانون بقاي نسل مردان جلب زناني مي شوند كه در ظاهر زيباتر بوده و از نظر قدرت باروري نيز برترند. يكي ديگر از اثرات تازه كشف شده استروژن تاثيري است كه بر دقت زنان دارد. دانشمندان مي گويند اين هورمون ها باعث مي شوند كه زنان در كارهايي كه توسط بخش پيشاني مغز كنترل مي شود و نياز به دقت دارد، مانند رانندگي، از مردان موفق ترعمل كنند.

منابع ديگر استروژن
موادي كه در موجودات زنده مانند حيوانات و گياهان وجود دارند و مانند استروژن ها عمل مي كنند، استروژن هاي محيطي نام دارند. نوعي از اين هورمون ها به نام فيتو استروژن ها در گياهاني مثل شبدر، سويا و ساير بقولات، غلات كامل و بسياري از ميوه ها و سبزيجات يافت مي شود. استروژن ها مي توانند در مواد شيميايي ساختگي كه براي مقاصد مختلف روزمره به كار مي روند نيز موجود باشند. آنها در خاك، آب، هوا، و غذاي ما پراكنده اند. اين مواد در برخي از آفت كش ها مثل د.د.ت، داروهايي چون قرص هاي ضدبارداري، مواد شوينده، پلاستيك ها، مواد آرايشي، مواد صنعتي و فلزات سنگين مثل جيوه، سرب و كادميوم يافت مي شوند.

استروژن به عنوان يك دارو
در دوره يائسگي توليد استروژن ها در بدن كم مي شود. اين امر باعث بروز يك سري علايم در خانم هاي يائسه مي شود. برخي از اين علايم عبارت از احساس گرگرفتگي (داغ شدن سر و صورت و قفسه سينه)، عرق كردن بيش از حد، خشكي و خارش واژن و تحريك پذيري عصبي.
بنابراين برخي از خانم ها ترجيح مي دهند پس از يائسگي كمبود اين هورمون ها را از راه دارودرماني در بدن خود جايگزين كنند تا اين علايم را راحت تر تحمل كنند.
استروژن ها به عنوان دارو در درمان سرطان سينه در زنان يائسه و درمان سرطان سينه و پروستات در مردان نيز به كار برده مي شوند.

اين دارو در شكل هاي مختلفي وجود دارد مثل قرص هاي خوراكي، نوارهاي قابل چسباندن به پوست و پماد واژينال.

اين داروها مي توانند داراي يك سري عوارض جانبي نيز باشند كه عبارتند از: ناراحتي معده، نفخ، اسهال، تغيير اشتها و وزن، افزايش قند خون، آكنه، احتباس مايع (پف كردن دست ها و پاها به دليل جمع شدن آب در آنها)، افزايش فشار خون، لكه بيني يا خونريزي در دوران غيرقاعدگي، تغيير در عادات ماهيانه مثل دردناك شدن يا كم يا زياد شدن خونريزي ها، بزرگ شدن، دردناك شدن و يا ترشح از سينه ها و عدم توانايي استفاده از لنز به جاي عينك.
وخدایی که در این نزدیکی است ........

mamijojo نوشته شده:سلام
کارشناس محترم من از سوال قبلی جواب واضحی نگرفتم اما حالا سوال دیگه ای دارم اگ محبت کرده و پاسخ دهید ممنون شما میشوم
برای پریود ماه جدیددوروز تاخیر داشتم و همیشه طول مدت آن 6 یا 7 روز بوده .اما این ماه فقط دوروز خونریزی داشتم بعلاوه حالت تهوع، آیا ممکن است باردار ی انجام شده باشد ؟ بیبی چک روز پریودم منفی بود آیا نیاز به ازمایش هست ؟
در ضمن از فردا باید دوره دوم داروهام رو شروع کنم مانعی ندارد؟
شرح حال شما نیاز به آزمایش بارداری دارد. از نظرعلمی اولین برخورد با پریود کوتاه و غیر طبیعی شک به بارداری ست.
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “مول (بچه خوره) ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 9 مهمان