حاملگی خارج از رحم؟ یا سقط؟

سلام
12 روز پیش لکه بینی قهوه ای رنگ داشتم. حدس زدم لک لانه گزینی بارداری باشه برای همین رفتم تست بارداری دادم. بتام 37 بود. ولی وقتی از بیمارستان برگشتم خونه دیدم شدید پری شودم. پریم کامل تا 8 روز بود(خیلی معمولی و مثل همیشه)ولی روزای آخر پری که خونریزی کم شده بود متوجه شدم هنوز خونریزی قهوه ای رنگ همراه خون قرمز پری ادامه داره(قبل از پری لک قهوه ای بود ولی آخرای پری متوجه شدم کاملا خونریزی قهوه ای داره) بعد از 2 روز تمام شدن دوره پریم خونریزی قهوه ای رنگش کم کم تبدیل شد به قرمز و (ببخشید!!!) دون دون قرمز همراهش هست.
10 روز پیش که رفتم پیش دکتر زنان تا گفتم پری شدم گفت لکه لانه گزینی بوده و شما سقط کردی، برو 3 ماه دیگه دوباره اقدام کن!!!!!
ولی من شک کردم چون لک قهوه ای تبدیل شده بود به خونریزی قهوه ای و کمرم هم خیلی درد می کرد(ولی دلم درد نمی کند) رفتم پیش یه دکتر دیگه گفت احتمال بارداری خارج از رحم داری. رفتم آزمایش خون دادم(بتام شده بود 68.5) و توی سونو توی رحمم چیزی ندید و فقط مایع آزاد مختصر در کولدوساک و آدنکس راست دید.
هنوز پیش دکتر نرفتم تا جواب رو بهش نشون بدم.
کسی که سونوگرافی برام انجام داد گفت بیشتر احتمال میدم سقط باشه تا خارج از رحم ولی یه دختر جوون بود که به نظرم خیلی خیلی کم تجربه بود چون بهم گفت وقتی دردشدید و خونریزی شدید داشتی اورژانسی برو دکتر در صورتی که می دونم اگر خارج از رحم باشه و دیر به دردم رسیدگی بشه احتمال پارگی لوله فالوپ هست.
می ترسم چون کم تجربه بوده نتونسته باشه سونو رو درست انجام بده.
تعجبم از این هست که بتام خیلی کم افزایش داشته درصورتی که پست های شما رو خوندم متوجه شدم بتا به چند هزار می رسه.
حالا نمی دونم حاملگی خارج از رحم هست یا سقط بوده.
اگر حاملگی خارج از رحم بوده پس چرا پریود شدم؟
اگر سقط بوده پس چرا عدد بتام افزایش داشته؟

Re: حاملگی خارج از رحم؟ یا سقط؟

سلام
دوست عزیزم ! ممکنه دراین بین بتا بالا رفته ومجدد پس از سقط پایین آمده باشد(ما از رنجش در بین دو آزمیاش مطلع نبوده ایم)
اما در هر صورت تا مادامی که بتا صفر نشده نمی توان پیگیر نبود.
پس یا باید در سونو فاکتوری یافت شود یا بتا صفر شود.اگر بتا بالای 1500 بود و ساک دیده نمی شد، خارج از رحم بسیار محتمل می شد اما الان احتمال روند سقط همچنان هست.
توصیه دارم سونوی واژینال در مرکز بسیار دقیقی انجام دهید.
كارشناس مامايي فيروز

بسیار ممنونم از پاسختون.
به این فکر نکرده بودم که در بین این ده روز می تونه رنج بتا بالا رفته باشه و پایین اومده باشه(فکر می کنم اگر اینطور باشه خبر خیلی خوبیه)
امروز آزمایشم رو نشون دادم، باز هم برام آزمایش و سونو نوشت. گفت حتی می تونه بارداری داخل رحمی!! هم باشه ولی سونو نشون نداده باشه!!!
* اگر داخل رحمی باشه با این همه خونریزی که من دارم باید چیکار کنم؟ استراحت مطلق داشته باشم؟
* اگه آزمایش بتام پایین تر از قبل شده بود آیا بازهم لازم هست الان سونو بدم؟ یا بعد از چند تا آزمایش سونو بدم؟ (راستش هزینه سونو خیلی زیاده و برای من سخته بخوام چندبار تکرار کنم)
* برای سونوی دقیق کجا می تونم برم؟( اگر ممکنه جاهایی باشه که بیمه ارتش قبول می کند را معرفی کنید)
* آیا توی این شرایط می تونم ارتباط کامل با همسرم داشته باشم؟

چون خونریزی دارید فعلآً نزدیکی نداشته باشید.
با توجه به پایین آمدن رنج بتا از اولین آزمایش، احتمال داخل رحمی که سقط نشده باشد، کم است اما خوب سونو به هر حال مشخص می کند.
اگر آزمایش بتا رو پایین پایین نشان داد که دیگر نیازی به سونو نیست اما اگر بالا بود باید دنبال منشا آن در سونو باشیم. و ناچاریم.
راستش شناختی درستی از پزشکان مراکز سونوگرافی تحت پوشش بیمه ارتش ندارم. اما با بیمارستانهای مرتبط تماس بگیرید اگر خودشون قبول نکنند حتما مراکز مرتبط رو معرف می کنند.انشالله که دقیق هستند.
در پناه خدا عزیزم
اگر کمکی از دست ما بر می آید مطلع کنید.
كارشناس مامايي فيروز

از اینکه با پاسختون نگرانی من رو کم می کنید ازتون بی نهایت ممنونم.
اینکه با یک متخصص بتونم نگرانی هام رو در میان بگذارم حس خوشایند و آرامش بخشی بهم می ده.
بعد از 10 روز از دیشب خونریزیم تموم شد و دوباره به لکه بینی تبدیل شد. امیدوارم این مسئله نشانه خوبی باشه.
* امروز جواب آزمایشم آماده می شود. اگر بتام از قبل پایین تر بود یا خیلی کم بالا رفته بود می تونم سونوگرافی رو بزارم برای هفته آینده؟
* این آزمایش بتا با آزمایش معمولی بارداری متفاوت هست یا یک تست معمولی هم همین را نشان می دهد؟( "بتا" با "بتا تیتر" متفاوت است؟ حتما باید بتا تیتر بدم؟)
دستام از آرنج به پایین خیلی بی حس شدن که حتی بالا اوردن و برداشتن چیزی با هاشون برام خیلی سخت و نشدنیه. آیا این هم از علائم این مسئله هست یا به خاطر خون زیادی هست که از بدنم رفته؟ تقریبا20 روز پیش یه آزمایش خون کامل دادم که سه تا لوله ازم خون گرفت، سه بار هم برای بارداری خون دادم، 10-12 روز خونریزی زیاد داشتم،با این شرایط اینکه مکررا آزمایش خون بدم مشکلی نداره؟ لازم نیست به کسی که آزمایش می گیره وضعیتم رو بگم؟

بله عزیزم تیتر بتا باید دهید. متفاوت است.رنجش برای ما مهم است.
اگر پایین نیامده بود . بررسی باید بشود و بهتر است تعویق نیافتد. ممکن است به صلاح سلامتتون نباشد عزیزم
تشخیص درد بالینی باید صورت گیرد اما بله ممکن است به کم خونی یا ...مربوط شود.
اگر خواستید مطرح کنید اما خود این آزمایشها در شرایط فعلی شما ضروری هستند . مکمل آهن حتماً مصرف کنید عزیزم
كارشناس مامايي فيروز

با سلام
بعد از آزمایش آخر بتام صفر شد، سونو هم هیچی نشان نداد. دکتر گفت احتمالا اسپرم نتوانسته بارداری کامل را ایجاد کند و باعث این اتفاقات شده است!
برای تنظیم پریودم قرص duphaston داد ولی متاسفانه من فراموش کردم قرصم را بگیرم و حالا بعد از تقریبا 20 روز این قرص را گرفتم.آیا می توانم این قرص را الان استفاده کنم یا نه؟

بله،منظورم از اولین روز قاعدگی گذشته بود که البته هنوز هم پریود نشدم.
معمولا صبحای ناشتا و بعد از هر وعده غذایی حالت تهوع دارم و گاهی بوهایی هم این حالت رو بهم دست می دهد
دکتر فقط گفت برای تنظیم قاعدگی قرص رو دادم.

دوست عزیزم اگر بعد از سقطتون یک قاعدگی داشته اید، و این تاخیر افتاده ، از نظر بارداری نیاز است که چک کنید.
اگر نه به بی نظمی های سیکلهای پس از سقط مربوط می شود که می توانید با دارو کمک به ایجاد قاعدگی کنید(با تجویز از درمانگرتون)
كارشناس مامايي فيروز

با عرض سلام و ادب
بعد از تولد دختر ۹ ساله ام که طبیعی به دنیا اومددو بار سابقه حاملگی خارج از رحم داشتم.بار اول متاسفانه دیر فهمیدم و لوله چپ برداشته شد و بار دوم یعنی ۱۰ ماه بعد در لوله راست اتفاق افتاد ولی چون زودتر متوجه شدم با آمپول بر طرف شد و حالا بعد از ۵ ماه دوباره می خوام حامله بشم و با پیشنهاد دکتر عکس رنگی دادم و خدا رو شکر گفتن مشکلی نداری و لوله باز است اما الان بعد از ۶روز که از عکس گرفتن گذشته دچار خونریزی شدم البته زمان عکس دکتر گفته احتمال خونریزی هست ولی نمی دانم با این فاصله ۶ روزه این خونریزی مربوط به همان عکس از رحم است یا علت دیگری دارد. در ضمن هنوز ۱۰ الی ۱۲ روز دیگر به زمان پریودم مانده است‌لطفا راهنمایی ام کنید.با تشکر بسیار از شما عزیزان

سلام دوست عزیز
خونریزی از اثرات عکس رنگی است. در هنگام گرفتن عکس رنگی به رحم فشارهایی وارد میشود بنابراین التهاب و خونریزی طبیعی است.گاهی اوقات هم به دلیل استرس و اضطراب ناشی از عکس رنگی سیکل قاعدگی نامنظم میشود .به هر حال در صورتیکه این نامنظمی و خونریزی در ماه آینده نیز تکرار شود نیاز به بررسی میباشد
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “حاملگی خارج از رحم ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 5 مهمان