درد شکم بعد از سقط جنین

سلام
من آخرین پریودی که داشتم 10 مهرماه بود بعد با انجام سونوگرافی و تست بتا مشخص شد که حامله هستم. در هفته هفتم سونوگرافی انجام دادم و مشخص شد که قلب جنین دارای ضربان منظم است ولی چهار هفته بعد با علایم لکه بینی و خونریزی به پزشک مراجعه کردم و با انجام معلوم شد که جنین در هفته هشتم باقی مانده و رشد نکرده البته ضربان قلب هم نداشت. یکی دو روز بعد با استفاده از قرص (؟؟؟) جنین دفع شد. علت مرگ جنین مشخص نشد به نظر شما می تواند علت خاصی داشته باشد؟؟ و الان که دو روز از دفع آن میگذرد دل درد، کمر درد شدید و خونریزی دارم و گاهی اوقات شکم من تیر می کشد و دچار یبوست شدید هم شده ام آیا طبیعی است؟؟؟
و دو سوال دیگر:
1- چند وقت بعد می توانم دوباره حامله شوم؟؟؟
2- من مدتی بود با تجویز دکترم قرص پریناتال مصرف می کردم. آیا مصرف قرص ها را ادامه دهم یا قطع کنم؟؟؟ اگر ادامه دهم احتمالا چه عوارضی خواهد داشت؟؟؟
با تشکر فراوان

دوست عزیز سلام
سقط جنین طبیعی به معنی مرگ جنین در شکم مادر و قبل از تولد می‌باشد. پس علل ایجاد وضعیت شما نیز همان علل ایجاد سقط می باشند:
علت سقط در 3 ماهه اول معمولا تکامل غیر طبیعی تخم تشکیل شده است که ممکن است مشکلات کروموزومی در آن دخیل باشد یا نباشد . مصرف سیگار یا الکل توسط مادر ، راديولوژي، سوء تغذيه شديد، در معرض اشعه قرار گرفتن ، سرب ، ضربه ، استرس مادر ، مشکلات هورمونی مادر مانند دیابت کنترل نشده، کم کاری تیروئید و ... ، عفونت های مادر ، ناهنجاری جفت و ناهنجاری رحمی، هرعاملی که موجب تاخیر رشد و یا اختلال اکسیژن رسانی به جنین و دیگر عوامل در سقط مؤثر هستند.
در مورد شما دوست عزیز، از نظر علمی یک بار سقط نیازمند بررسی نیست و انجام آزمايشات خون و ژنتيک در مورد مادراني که بيش از 2 سقط جنين دارند ضرورت پیدا می کند.
در عین حال تشخیص علت به وجود آوردنده ی این سقط نیز به عهده ی پزشکتون می باشد.
در نظر داشته باشید ذکر می شه که سقط جنين قابل پيشگيري نيست و معمولا به دليل حاملگي غيرنرمال رخ مي دهد (البته در صورتی که تمام اقدامات پیش از بارداری صورت گرفته باشد و از نظر درمانگرش، مادر آماده ی باروری بوده باشد)
پس سقط جنين حتما به اين معنا نيست که مشکل باروري وجود دارد. به عبارت ديگر تنها 1تا2درصد از زنان سقط جنين مکرر خواهند داشت. که بعضي از محققان معتقدند; اين مسئله مربوط به پاسخ ايمني مي باشد.از طرفی حداقل 85درصد از زناني که سقط جنين داشته اند، بعد از آن حاملگي و زايمان نرمال خواهند داشت.
پس دوست عزیز امیدوارم که نگران نباشید...
تشخیص طبیعی بودن تک تک علائم فرد بعد از سقط باید بالینی صورت بگیرد و پزشکتون حتماً از شرایطی که در حال حاضر دارید مطلع کنید اما در عین حال علائمی که بعد از سقط دارویی انتظار می رود:
خونریزی ایجاد‌شده به‌دنبال سقط دارویی معمولاً ۹ تا ۱۶ روز ادامه دارد. پس از سپری شدن این زمان، معاینه و بررسی‌های کامل لازم است تا اطمینان حاصل شود که سقط کامل صورت گرفته است.
گاه علائمی نظیر تهوع، استفراغ، دل‌پیچه، اسهال، تب و لرز و خستگی شدید طی این مدت در بیمار ظاهر می‌شود که خودبه‌خود از بین می‌رود.
اما در مورد یبوستی که ذکر کردید: شایع‌ترین عارضه ی داروهایی که از خانوادة پروستاگلاندین‌ها هستند، اسهال است!! پس به علت این دارو نمی تونه باشه.

در مورد باردار شدن مجدد:
قبل از هرچیز در نظر داشته باشید: گذر زمان براي التيام روحي و جسمي بعد از سقط جنين لازم است.
"به دنبال یک سقط جنین بدون عارضه و بدون خونریزی طول کشنده، اغلب زنانی که چرخه قاعدگی منظمی پیش ازسقط داشتند، بعد از 2-4 هفته تخمک گذاری داشته و ظرف مدت چهار تا شش هفته بعد از اتمام سقط جنین نیز، پریود می شوند."
که اونطور که به خاطر دارم پریود های منظمی داشتید پس دوست عزیز تا بعد از گذشت 3 سیکل قاعدگی طبیعی حتماً و حتماً از یک روش پیش گیری مطمئن استفاده کنید و بعد از آن به امید خدا برای بارداری اقدام کنید.
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

KarshenaseMamaee نوشته شده:دوست عزیز سلام
سقط جنین طبیعی به معنی مرگ جنین در شکم مادر و قبل از تولد می‌باشد. پس علل ایجاد وضعیت شما نیز همان علل ایجاد سقط می باشند:
علت سقط در 3 ماهه اول معمولا تکامل غیر طبیعی تخم تشکیل شده است که ممکن است مشکلات کروموزومی در آن دخیل باشد یا نباشد . مصرف سیگار یا الکل توسط مادر ، راديولوژي، سوء تغذيه شديد، در معرض اشعه قرار گرفتن ، سرب ، ضربه ، استرس مادر ، مشکلات هورمونی مادر مانند دیابت کنترل نشده، کم کاری تیروئید و ... ، عفونت های مادر ، ناهنجاری جفت و ناهنجاری رحمی، هرعاملی که موجب تاخیر رشد و یا اختلال اکسیژن رسانی به جنین و دیگر عوامل در سقط مؤثر هستند.
در مورد شما دوست عزیز، از نظر علمی یک بار سقط نیازمند بررسی نیست و انجام آزمايشات خون و ژنتيک در مورد مادراني که بيش از 2 سقط جنين دارند ضرورت پیدا می کند.
در عین حال تشخیص علت به وجود آوردنده ی این سقط نیز به عهده ی پزشکتون می باشد.
در نظر داشته باشید ذکر می شه که سقط جنين قابل پيشگيري نيست و معمولا به دليل حاملگي غيرنرمال رخ مي دهد (البته در صورتی که تمام اقدامات پیش از بارداری صورت گرفته باشد و از نظر درمانگرش، مادر آماده ی باروری بوده باشد)
پس سقط جنين حتما به اين معنا نيست که مشکل باروري وجود دارد. به عبارت ديگر تنها 1تا2درصد از زنان سقط جنين مکرر خواهند داشت. که بعضي از محققان معتقدند; اين مسئله مربوط به پاسخ ايمني مي باشد.از طرفی حداقل 85درصد از زناني که سقط جنين داشته اند، بعد از آن حاملگي و زايمان نرمال خواهند داشت.
پس دوست عزیز امیدوارم که نگران نباشید...
تشخیص طبیعی بودن تک تک علائم فرد بعد از سقط باید بالینی صورت بگیرد و پزشکتون حتماً از شرایطی که در حال حاضر دارید مطلع کنید اما در عین حال علائمی که بعد از سقط دارویی انتظار می رود:
خونریزی ایجاد‌شده به‌دنبال سقط دارویی معمولاً ۹ تا ۱۶ روز ادامه دارد. پس از سپری شدن این زمان، معاینه و بررسی‌های کامل لازم است تا اطمینان حاصل شود که سقط کامل صورت گرفته است.
گاه علائمی نظیر تهوع، استفراغ، دل‌پیچه، اسهال، تب و لرز و خستگی شدید طی این مدت در بیمار ظاهر می‌شود که خودبه‌خود از بین می‌رود.
اما در مورد یبوستی که ذکر کردید: شایع‌ترین عارضه ی داروهایی که از خانوادة پروستاگلاندین‌ها هستند، اسهال است!! پس به علت این دارو نمی تونه باشه.

در مورد باردار شدن مجدد:
قبل از هرچیز در نظر داشته باشید: گذر زمان براي التيام روحي و جسمي بعد از سقط جنين لازم است.
"به دنبال یک سقط جنین بدون عارضه و بدون خونریزی طول کشنده، اغلب زنانی که چرخه قاعدگی منظمی پیش ازسقط داشتند، بعد از 2-4 هفته تخمک گذاری داشته و ظرف مدت چهار تا شش هفته بعد از اتمام سقط جنین نیز، پریود می شوند."
که اونطور که به خاطر دارم پریود های منظمی داشتید پس دوست عزیز تا بعد از گذشت 3 سیکل قاعدگی طبیعی حتماً و حتماً از یک روش پیش گیری مطمئن استفاده کنید و بعد از آن به امید خدا برای بارداری اقدام کنید.
در پناه خدا
سلام من 2 بار در هفت هفتگی و یکبار در 20 هفتگی سقط داشتم در حاملگی اول و دوم قلب بچه تشکیل نشده بود و پس از خونریزی سقط شدند فاصله حاملگی دومم 11 ماه ولی پس از 3 ماه برای بار سوم باردار شدم تا 4 ماهگی دکتر شیاف پروژسترون تجویز کرد همه چی روبرا بود آزمایش سندرم داون هم دادم مشکلی نداشتم ولی یک هفته قبل از سقط دچار فشار شدید کلیه ومثانه شده بودم و بالاخره با شروع انقباضهای رحمی به بیمارستان رفتم سونودادم گفت دهانه رحم باز شده و بیشتر مایع آمنیوتیک داخل واژن وفقط مقدار کمی دور بچه مونده ولی قلب بچه نرمال بود .دکتر گفت ناگزیری بچه رو سقط کنی با زایمان طبیعی بچه رو سقط کردم آیا در این موقعیت فرصتی برای سرکلاژنبود ؟ من بعد از چند وقت دیگه میتونم باردار بشم ؟ توی بارداری بعدی چه اقداماتی لازمه ؟ با افسردگی بعد از سقط چکار کنم ؟ لطفا" منو راهنمایی کنید. :cry:

سلام من 2 بار در هفت هفتگی و یکبار در 20 هفتگی سقط داشتم در حاملگی اول و دوم قلب بچه تشکیل نشده بود و پس از خونریزی سقط شدند فاصله حاملگی دومم 11 ماه ولی پس از 3 ماه برای بار سوم باردار شدم تا 4 ماهگی دکتر شیاف پروژسترون تجویز کرد همه چی روبرا بود آزمایش سندرم داون هم دادم مشکلی نداشتم ولی یک هفته قبل از سقط دچار فشار شدید کلیه ومثانه شده بودم و بالاخره با شروع انقباضهای رحمی به بیمارستان رفتم سونودادم گفت دهانه رحم باز شده و بیشتر مایع آمنیوتیک داخل واژن وفقط مقدار کمی دور بچه مونده ولی قلب بچه نرمال بود .دکتر گفت ناگزیری بچه رو سقط کنی با زایمان طبیعی بچه رو سقط کردم آیا در این موقعیت فرصتی برای سرکلاژنبود ؟ من بعد از چند وقت دیگه میتونم باردار بشم ؟ توی بارداری بعدی چه اقداماتی لازمه ؟ با افسردگی بعد از سقط چکار کنم ؟ لطفا" منو راهنمایی کنید. Crying or Very sad

narges-m نوشته شده:سلام من 2 بار در هفت هفتگی و یکبار در 20 هفتگی سقط داشتم در حاملگی اول و دوم قلب بچه تشکیل نشده بود و پس از خونریزی سقط شدند فاصله حاملگی دومم 11 ماه ولی پس از 3 ماه برای بار سوم باردار شدم تا 4 ماهگی دکتر شیاف پروژسترون تجویز کرد همه چی روبرا بود آزمایش سندرم داون هم دادم مشکلی نداشتم ولی یک هفته قبل از سقط دچار فشار شدید کلیه ومثانه شده بودم و بالاخره با شروع انقباضهای رحمی به بیمارستان رفتم سونودادم گفت دهانه رحم باز شده و بیشتر مایع آمنیوتیک داخل واژن وفقط مقدار کمی دور بچه مونده ولی قلب بچه نرمال بود .دکتر گفت ناگزیری بچه رو سقط کنی با زایمان طبیعی بچه رو سقط کردم آیا در این موقعیت فرصتی برای سرکلاژنبود ؟ من بعد از چند وقت دیگه میتونم باردار بشم ؟ توی بارداری بعدی چه اقداماتی لازمه ؟ با افسردگی بعد از سقط چکار کنم ؟ لطفا" منو راهنمایی کنید. Crying or Very sad
سلام عزیزم سرکلاژ فقط برای زمانی ست که دهانه ی رحم هم کوتاه شده باشد یا شواهد نارسایی در آن باشد. تشیخص فقط در آن زمان قابل امکان بوده است.
در مورد افسردگی ضمن اجرای راهکارها توصیه دارم در این سایت نیز با دهها کاربری که مثل شما بودند تبادل اطلاعات کنید .
کلاً یکی از راهکارها در برخورد با افسردگی قرار گرفتن در محیطی ست که افراد مشکلات شما را تجربه کرده و درک می کنند.
كارشناس مامايي فيروز

narges-m نوشته شده:سلام من 2 بار در هفت هفتگی و یکبار در 20 هفتگی سقط داشتم در حاملگی اول و دوم قلب بچه تشکیل نشده بود و پس از خونریزی سقط شدند فاصله حاملگی دومم 11 ماه ولی پس از 3 ماه برای بار سوم باردار شدم تا 4 ماهگی دکتر شیاف پروژسترون تجویز کرد همه چی روبرا بود آزمایش سندرم داون هم دادم مشکلی نداشتم ولی یک هفته قبل از سقط دچار فشار شدید کلیه ومثانه شده بودم و بالاخره با شروع انقباضهای رحمی به بیمارستان رفتم سونودادم گفت دهانه رحم باز شده و بیشتر مایع آمنیوتیک داخل واژن وفقط مقدار کمی دور بچه مونده ولی قلب بچه نرمال بود .دکتر گفت ناگزیری بچه رو سقط کنی با زایمان طبیعی بچه رو سقط کردم آیا در این موقعیت فرصتی برای سرکلاژنبود ؟ من بعد از چند وقت دیگه میتونم باردار بشم ؟ توی بارداری بعدی چه اقداماتی لازمه ؟ با افسردگی بعد از سقط چکار کنم ؟ لطفا" منو راهنمایی کنید. Crying or Very sad
سلام عزیزم سرکلاژ فقط برای زمانی ست که دهانه ی رحم هم کوتاه شده باشد یا شواهد نارسایی در آن باشد. تشیخص فقط در آن زمان قابل امکان بوده است.
در مورد افسردگی ضمن اجرای راهکارها توصیه دارم در این سایت نیز با دهها کاربری که مثل شما بودند تبادل اطلاعات کنید .
کلاً یکی از راهکارها در برخورد با افسردگی قرار گرفتن در محیطی ست که افراد مشکلات شما را تجربه کرده و درک می کنند.
كارشناس مامايي فيروز

سلام خانم دکتر
من سوالی دارم دلیل تشکیل نشدن قلب جنین چیه :
من 33 سال دارم و در اولین بارداری در 8 هفتگی به دلیل تشکیل نشدن قلب کورتاژ کردم
خیلی نگرانم این مشکل راه حلی دارد

سلام
دوست عزیزم سقط ها معمولاً خود را به شکل از کار افتادن قلب جنین ، تاخیر رشد و توقف ضربان قلب، و یا اصلاً تشکیل نشدن قلب جنین یا در کل بارداری پوچی که طناب جنینی هم وجود ندارد خود را نشان می دهند . همه ی این موارد از آن دسته است که اگر یک سقط مادر داشته باشد از نظر علمی نیازی به علت یابی ندارد و اغلب به اختلال کروموزومی محصول لقاح نسبتش می دهند. اما اگر تکرار شد باید بررسی دقیق تر صورت گیرد. و ضمن بررسی های فراوان علت کشف شود.
كارشناس مامايي فيروز

Re: درد شکم بعد از سقط جنین

سلام من دراوایل شش ماهگی سقط باقرص واژینال داشتم به نوعی هم زایمان حساب میشه بعداز سه هفته درد بسیار بدی داشتم رفتم بیمارستان بعدازانجام سونوگرافی فهمیدم دچارتنبلی تخمدان شدم بعد رفتم ماما واسم قرص دوفاستون نوشت گفت شش ماه باید بخورم اولین ماهی ک خوردم تخمدان سمت راستم خوب شد الان فقط سمت چپ بعضی وقتا دردش خیلی شدیده،الان چهارماه از سقطم میگذره بنظرتون الان میشه بارداربشم یان؟
ارسال پست

بازگشت به “سقط ( از دست رفتن جنین تا هفته 20 بارداری) ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 9 مهمان