از فوليكول هرچي بلدين بگين دوستاي گلم...................

مدیران انجمن: KarshenaseMamaee, golenarges

نمایه کاربر
venoos
عضو جدید
عضو جدید
پست: 3357
تاریخ عضویت: سه شنبه 19 اردیبهشت 1391, 6:00 am
محل اقامت: تهران
تماس:

از فوليكول هرچي بلدين بگين دوستا

پستتوسط venoos » سه شنبه 3 مرداد 1391, 6:15 pm

بچه ها از فوليكول ..... رشدش ..... اندازه خوبش............زمان آزاد شدنش........

روز هاي پري و اندازه هاي فوليكول غالب................................................

با ديدن چه اندازه ايي اقدام صورت بگيره و چه جوري...................................


خلاصه همه تجريباتتونو بگين :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
يه فرشته از آسمون برای عزیزترین موجود خدا مادر...............

نمایه کاربر
marzie66
عضو جدید
عضو جدید
پست: 1386
تاریخ عضویت: یک شنبه 13 آذر 1390, 7:00 am
تماس:

پستتوسط marzie66 » سه شنبه 3 مرداد 1391, 10:17 pm

تخمک گذاری عملی است که در طی یک دوره آن یک یا چند تخمک یا اووم آزاد می‌شود. این دوره در انسان به طور متوسط هر۲۸ روز یکیار تکرار می‌شود. این چرخه توسط هورمون‌های جنسی کنترل می‌شود.
در ابتدای دوره جنسی (که با خونریزی همراه است) غده هیپوفیز پیشین، هورمون LH و FSH را به خون می‌ریزد که این دو هورمون باعث ترشح هورمون استروژن از یکی از فولیکول‌ها می‌شود. (استروژن یکی از هورمون‌های جنسی استروئیدی است که از فولیکول در حال رشد ترشح می‌شود و باعث رشد بیش تر فولیکول می‌گردد.)
در ابتدا افزایش اندک در مقدار استروژن، مانع از ترشح بیش تر LH و FSH می‌شود. اما هرچه فولیکول به بلوغ نزدیک تر می‌شود، مقدار ترشح استروژن نیز بیش تر می‌شود. پاسخ هیپوفیز پیشین به میزان بالای استروژن، افزایش ترشح LH است. حد اکثر میزان LH باعث می‌شود تا گامت‌ها اولین تقسیم میوزی خود را کامل کنند و نیز سبب می‌شود تا فولیکول و تخمدان پاره شود. هنگامی که فولیکول پاره می شود، تخمک گذاری رخ می‌دهد.(روز ۱۴ چرخه)
مرحله لوتئال در چرخه تخمدان به دنبال مرحله فولیکولی ایجاد می‌شود. بعد از تخمک گذاری LH سبب می‌شود تا سلول‌های فولیکولی که پاره شده‌اند رشد کنند و تشکیل توده‌ای به نام جسم زرد را بدهند. LH سبب ترشح استروژ و پروژسترون از جسم زرد می‌شود.استروژن و پروژسترون هر دو باعث ایجاد یک مکایسم خود تنظیمی منفی می‌شوند که ترشح FSH و LH را مهار می‌کند. این خود تنظیمی از ایجاد فولیکول‌های جدید در مرحله لوتئال جلوگیری می‌کند. در انتهای چرخه با دفع شدن جسم زرد، ترشح استروژن و پروژسترون به شدت کاهش می‌یابد و چرخه بعدی آغاز می‌شود.
وجود استرس و اضطراب باعث به هم خوردن سیکل جنسی می‌شود و ممکن است تا چند روز چرخه را جابجا کند. -با توجه به مصرف کم گوشت قرمز در بین بسیاری از زنان، خطر کمبود آهن در زنان ایرانی وجود دارد.(چون در هر ماه مقداری از آهن بدن در طی قاعدگی دفع می‌شود)
بهترین ها را برایتان آرزو می کنم.

نمایه کاربر
marzie66
عضو جدید
عضو جدید
پست: 1386
تاریخ عضویت: یک شنبه 13 آذر 1390, 7:00 am
تماس:

پستتوسط marzie66 » سه شنبه 3 مرداد 1391, 10:24 pm

در طول چرخه قاعدگی، بدن زن برای بارداری احتمالی آماده می‌شود. این چرخه به وسیله ۴ هورمون تنظیم می‌شود. هورمون تحریک کننده فولیکول و هورمون لوتئینی که از غده هیپوفیز ترشح می‌شوند، باعث بلوغ یک تخمک در یک فولیکول و آزاد شدن آن می‌شود. تخمک و فولیکول آن، استروژن و پروژسترون ترشح می‌کنند که باعث ضخیم شدن مخاط رحم می‌شوند. اگر یک تخمک بارور شود، خود را وارد سطوح داخلی رحم می‌کند و اگر بارور نشود، در طول قاعدگی به همراه خون و سلول‌های حاصل از مخاط داخلی رحم، از بدن خارج می‌شود. این چرخه حدود ۲۸ روز طول می‌کشد ولی مدت زمان آن ممکن است از ماهی تا ماه دیگر و از زنی به زن دیگر فرق کند. یک چرخه قاعدگی کامل این تصویر تغییرات حاصل در آندومتر(مخاط رحم) و تخمـدان را در طی چرخـه قاعدگی نشـان می‌دهد. تخمک می‌تواند در زمان تخمک گذاری که از فولیکول آزاد می‌شود، به وسیله یک اسپرم بارور گردد.
بهترین ها را برایتان آرزو می کنم.

نمایه کاربر
marzie66
عضو جدید
عضو جدید
پست: 1386
تاریخ عضویت: یک شنبه 13 آذر 1390, 7:00 am
تماس:

پستتوسط marzie66 » سه شنبه 3 مرداد 1391, 10:34 pm

دوره قاعدگی (قرمز)، باروری (آبی) و ناباروری (سبز) به طور تقریبی
پیوست ها
220px-SDM-circle3_svg.png
220px-SDM-circle3_svg.png (26.5 کیلو بایت) مشاهده 2244 مرتبه
بهترین ها را برایتان آرزو می کنم.

نمایه کاربر
maryam2662
عضو جدید
عضو جدید
پست: 10425
تاریخ عضویت: سه شنبه 22 شهریور 1390, 6:00 am
تماس:

پستتوسط maryam2662 » چهار شنبه 4 مرداد 1391, 4:00 am

به گفته دكترم فوليكول از18تا28 ميليمتر كه باشه تخمك ميتونه ازاد بشه و فوليكول خوب تلقي ميشه... هر روز هم2ميليمتر تقريبا رشد ميكنه

نمایه کاربر
maryam2662
عضو جدید
عضو جدید
پست: 10425
تاریخ عضویت: سه شنبه 22 شهریور 1390, 6:00 am
تماس:

پستتوسط maryam2662 » چهار شنبه 4 مرداد 1391, 4:10 am

هرماه يك تخمك در تخمدان رشد كرده و ازاد شده و به سمت رحم حركت مي كند.تخمك بعد از آزاد شدن تنها 14 ساعت براي بارور شدن زمان دارد.

تخمك زماني كه جدا مي شود از لوله هاي تخمدان به سمت رحم حركت مي كند. در اين مسير اين شانس را دارد تا بارور شود. چنانچه تخمك بارور نشود به مدت يك شبانه روز زنده مي ماند. تخمك پس از رهايي از تخمدان به مدت يك روز و يا نصف روز فرصت باروري دارد اما اسپرم پس از اينكه وارد رحم مي شود مي تواندتا چند روز در آنجا به زندگي خود ادامه دهد.

بنابراين به خانم هايي كه مي خواهند شانس بارداري خود را افزايش دهند توصيه مي شود 3 روز قبل و 2 تا 3 روز بعد از تخمك گذاري، مقاربت داشته باشند. اما به طور كلي براي بالا بردن فرصت باردار شدن زوجها بايد در طول هفته 2 تا 3 دفعه رابطه جنسي داشته باشند .

عدم اطلاع از تخمگك گذاري شانس باوري را كاهش مي دهد. چنانچه مقاربت در زماني باشد كه تخمك گذاري انجام نشده، باروري صورت نمي گيرد.

اندازه گيري دماي بدن يكي از راههاي تشخيص تخمك گذاري است. در زمان تخمك گذاري دماي بدن افزايش پيدا مي كند . زماني را كه دماي بدن افزايش مي يابد را مشخص كنيد مقاربت بايد قبل از شروع اين زمان باشد.

براي آنكه اسپرم راحت تر وارد رحم شود بايد به گردن رحم نزديك تر شود. بنابراين موقعيت قرار گرفتن در هنگام رابطه جنسي نقش بسزايي در اين موضوع دارد. تنظيم شدن هورمون ها به دستگاه تناسلي درباروري كمك مي كند. از يك رژيم غذايي مناسب پيروي كنيد. ميزان چربي بدن در باروري مهم است. با پيروي كردن از يك رژيم غذايي ميتوان وزن بدن را به حالت تعادل درآورد كم وزني و اضافه وزن شانش باروري را كاهش ميدهد.

ويتامين هاي سي-دي-كلسيوم-روي-آنتي اكسيدان ها باعث تقويت اسپرم شده و فعاليت آنها را افزايش ميدهد.

مصرف الكل-كافين قدرت باروري را كاهش ميدهد.

ورزش نيز يكي از راه هايي است كه باعث تقويت باروري ميشود به اين دليل كه ميزان چربي را در بدن تنظيم ميكند.


بازگشت به “مقدمات بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان