کم وزنی دخترم! چرا؟

با سلام
دختر من در بدو تولد 3.400 گرم وزن داشت که ظاهرا طبیعی و استاندارد بود، اما بعد از ‏چهل روزگی که به مرکز بهداشت بردمش و آنجا وزن و قد و دور سرش را اندازه گرفتن، به ‏من گفتند که:
قد و دور سر وی مناسب و طبیعی رشد و تکامل داشته، اما وزنش زیاد خوب رشد ‏نکرده و به 3.900 گرم افزایش پیدا کرده است، آنها مرا سرزنش کردند که احتمالا من زیاد به ‏دخترم شیر نمی دهم، اما من در طول روز بارها به دخترم شیر می دهم و شبها نیز موقع خواب ‏هر 3 ساعت یکبار شیر می دهم.‏
حال من نگرانم، علت چیست و این مشکل را چگونه حل کنم که کمبود وزنش جبران شود؟
لطفا مرا راهنمایی کنید. با تشکر :(

سلام منم مشکلم مثل روجا جان
ببخشید دوجا جان با اجازه منم مشکلمو اینجا می گم
پسر موقع تولد 3800 وزن داشته و الان که 3 ماه و 5 روزشه 5950 دکتر گفت کمه شیر خشک داده
که 2 بار شبا بهش بدم ولی پسر منو همشو بالا می یاره

دور سر نوزاد تازه متولد شده

با سلام
مایا خانم، دور سر دختر من در روز تولدش 33 سانتی متر بود، و در روز چهلمش تقریبا نزدیک به 37 شد.‏
البته من در یک سایت خواندم چنین نوشته بود: ‏
‏« اندازه دور سر هنگام تولد بطور متوسط حدود 35 سانتیمتر و حدود اندازه در صدک 5 تا 95 ‏تقریبا 32 تا 37 سانتیمتر می باشد . در ماههای اول بعد از تولد رشد سر به نسبت زیاد است و ‏در شش ماه اول حدود 8 تا 10 سانتیمتر افزایش می یابد و در 6 ماه دوم افزایش حدود 3 ‏سانتیمتر بوده و دور سر در یک سالگی حدود 47 سانتیمتر میگردد . افزایش دور سر در سال ‏دوم حدود 2 سانتیمتر و در سالهای بعد از این هم کمتر می باشد بطوریکه در 5 تا 12 سالگی ‏جمعا 2 تا 3 سانتیمتر به اندازه دور سر اضافه میشود . فرمول زیر برای کودکان شیرخوار ‏بکار برده میشود...‏
اندازه دور سر به سانتیمتر در شیرخواران = ( قد به سانتیمتر ÷ 2 ) + 10».‏

و از سیبیا جان هم سوال دارم: دکتر به شما نگفت که آن دو بار شیر دادن در چه ساعتهایی از ‏شب باشند و به چه فاصله ای از هم و به چه مقداری شیر بدهید؟
ضمن اینکه همچنان منتظر نظر کارشناس محترم فیروز نیز هستیم.‏ :roll:

Re: کم وزنی دخترم! چرا؟

rojia نوشته شده:با سلام
دختر من در بدو تولد 3.400 گرم وزن داشت که ظاهرا طبیعی و استاندارد بود، اما بعد از ‏چهل روزگی که به مرکز بهداشت بردمش و آنجا وزن و قد و دور سرش را اندازه گرفتن، به ‏من گفتند که:
قد و دور سر وی مناسب و طبیعی رشد و تکامل داشته، اما وزنش زیاد خوب رشد ‏نکرده و به 3.900 گرم افزایش پیدا کرده است، آنها مرا سرزنش کردند که احتمالا من زیاد به ‏دخترم شیر نمی دهم، اما من در طول روز بارها به دخترم شیر می دهم و شبها نیز موقع خواب ‏هر 3 ساعت یکبار شیر می دهم.‏
حال من نگرانم، علت چیست و این مشکل را چگونه حل کنم که کمبود وزنش جبران شود؟
لطفا مرا راهنمایی کنید. با تشکر :(
سلام
از روی نمودار چگونه است؟
كارشناس مامايي فيروز

با سلام و تشکر از توجه شما
از روی نمودار - در فاصله بین ماه اول و دوم - در لایه نارنجی قرار گرفته، و علامت پیکان کمی انحنا یافته و در قسمت "کندی رشد" قرار گرفته است.
امیدوارم تونسته باشم سوالتون رو پاسخ بدم! :roll:

سلام
این نشان میدهد که وزن نیاز به بهبود دارد اما همینکه دور سر و قد نیز مناسب است نشان از سلامت کودک شما دارد (دور سر اهمیت بالایی دارد) برای وزن گیری جنین آیا هنگام شیردهی این دقت را دارید که یک سینه کاملاً تخلیه شود و به نوزاد داده شود سپس به سمت سینه بعدی بروید؟
خودتون تغذیه مغذی دارید؟
كارشناس مامايي فيروز

با سلام
در مورد شیردهی باید بگم که گاهی یک سینه را تخلیه می کردم ولی بطور کامل کامل نه، و ‏بعد سینه دیگرو بهش می دادم، البته گاهی هم فکر می کردم سینه ای که پرتر است اونو بهش ‏بدم بهتره!‏
ولی در مرکز بهداشت بهم گفتن: ابتدا با شیردوش کمی بدوشم تا قسمت آبکی شیر خالی بشه و ‏بعد به بچه شیر بدم، حالا نمی دونم دقیقا کدوم روش را توصیه می کنید؟
در ضمن امیدوارم کمی بیشتر در خصوص تغذیه مغذی توضیح بدین، فقط اینو بگم که بخاطر ‏اینکه دخترم دچار نفخ و درد شکم نشه بعضی از مواد غذایی را نمی خورم مثلا شیر یا لوبیا و ‏بقیه حبوبات و ..‏

سلام
دلیلی ندارد که مقداری از شیر را از دست بدهیم .خیر فقط کافیست از هر سینه که شورع کردید کاملاً تخلیه کنید سپس به سراغ بعدی بروید.چراکه اگر فقط قسمتهای ابتدایی تخلیه هر سینه را کودک دریافت کنید از مواذ مغذی شیر کمتر بهره برده است.
توصیه می کنم برای بهبود تغذیه در دوران شیردهی به لینک زیر مراجعه کنید:
http://bardary.blogfa.com/cat-12.aspx
كارشناس مامايي فيروز

با تشكر
نظر شما درباره شیر خشک چیست؟ آیا برای جبران کم وزنی دخترم که الان 50 روزش هست، می توانم در طی روز یکی دو بار به او شیر خشک بدم، آخه شنیدم که نوزاد چاق می کنه؟!
در ضمن دخترم در طول روز کم خوابه، اکثرا چرت می زنه، آیا این کم خوابی در کاهش وزن تاثیر نداره؟
با تشکر

سلام
نظر مثبتی در مورد شی رخشک ندارم چراکه فقط چاق می کند نه اینکه ...
بله کم خوابی بسیار در وزن نگرفتنش موثر است. یک سوال: مطمئن هستید که کم خوابی اش به علت سیر نشدنش نیست؟
كارشناس مامايي فيروز

در مورد سوالتون:
راستش مطمئن نیستم و علت کم خوابیش را دقیقا نمی دانم، ولی من معمولا بهش شیر می دادم تا توی بغلم خوابش می برد اما بعد از آنکه توی گهوارش می گذاشتم پس از چند دقیقه بیدار می شد، ولی الان در این هفته اخیر توی گهواره نمی ذارمش و توی بغلم می ذارم بخوابه و این هفته خوابش در طول روز خوبتر شده البته توی بغلم، ضمن اینکه مدام سینم توی دهنشه! و تا خودش رهاش نکنه من کاریش ندارم.
شبها هم تقریبا از ساعت 12 شب خوابه تا 7 صبح، و در این فاصله دوبار بهش شیر می دم بعد زود می خوابه، ولی نه توی گهواره بلکه روی زمین روی تشک می خوابه!
حال با این اوصاف از یه طرف نگرانم بچم آغوشی بشه، و از سویی نگرانم اگر توی بغلم نخوابونمش، کم خوابی بکشه و عوارض داشته باشه، نظر شما چیست؟
ارسال پست

بازگشت به “رشد و تكامل در كودكان”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 16 مهمان