تحليل ازمايش semen

با سلام
با تشکر از سایت مفید تان
27 ساله - متاهل
بنده بدلیل تورم و درد شدید در بیضه چپ در تاریخ 12/88 بعد از انجام سونو گرافی و تست SEMEN متوجه شدم که واریکوسل نوع 3 (حاد) دارم. که در همان تاریخ جراحی شدم.
الان بعد گذشت حدود 4 ماه نتایج آزمایش Semen قبل از جراحی و بعد از جراحی مطابق جدول زیر می باشد.
1- آیا این نتایج نشان دهنده بهبود و بازگشت به حالت عادی است؟
2- من باید زیرنظر پزشک اقدام به بچه دار شدن بکنم؟
3- آیا من می توانم 2 یا 3 سال آینده اقدام به بچه دار شدن بکنم؟ (تا 3 سال جلوگیری کنم؟)
4- آیا احتمال دارد با گذشت زمان (یکسال بعد از عمل) اسپرم قوی تر شود؟
5- بیماری واریکوسل در تولد نوزادان عقب مانده و ناقص تاثیر دارد؟

بعد عمل ---- قبل عمل

Volume……….……..…. 3.5 ml -------- 4 ml
Color……………………Milky -------- Milky
Viscosity……………..…Moderate ---- Moderate
Ph…………………........ 8 -------------- 8
Liquefaction time…….....10 min ------- 10 min
Total Sperm count…....…35 Mil/ml --- 85 Mil/ml
Motility (Fresh)…………40 ------------ 70
Progressive grading ….…3 -------------- 4
Abnormal morphology….30% ----------25%
Big neck or head…..........15%---------- 10%
Pin head ………….…..…5%----------- 5%
Bent head………….……10% --------- 10%
W.B.C…………….…… 3-5 ---------- 1-2
R.B.C…………….……..0-1 ---------- 0-1
Epithelial cell…….….….5-6 ---------- 2-3

با سلام
کاربر گرامی! تشخیص با متخصص مربوطه می باشد.
اما به اختصار:
درصد اسپرمهای با فرم نرمال طبیعی بوده و هست(بالای 30% باید نرمال باشد)
سرعت و تحرک اسپرمها : اسپرمهای متحرک باید بیش از 50% باشد که بعد از عمل اصلاح شده است.
درجه بندی پیشرونده بودن اسپرمهای متحرک از 1 تا 4 است که گرید 4 ایده آل است. و از این جهت هم تست شما نرمال شده است.
تعداد اسپرم در یک میلی لیتر از مایع منی، طبق معیار سازمان بهداشت جهانی اگر بالای 20 میلیون باشد طبیعی ست. اما معیار کیت های آزمایشگاهی مختلف فرق می کند که شما بهتر بود ذکر می کردید. اما به هر حال 80 میلیون بعد از عمل، قطعاً از معیار کیت آزمایشگاه شما هم بالاتر است و نرمال است.
Phبین 7 تا8 نرمال است-- مورد شما هم نرمال است/ Liquefaction time یعنی زمانی که مایع منی از حالت ژل به مایع تبدیل می شود باید کمتر از 20 دقیقه باشد که در تست شما 10 دقیقه می باشد و نرمال است/ و ... هم نرمال بوده و هست.
اما گلبول سفید است که همچنان کمی بالاست(0-1 طبیعی ست) توضیح در مورد بالابودن گلبول سفید در مایع منی:
وجود لكوسيت(WBC) در مايع مني (پيواسپرمي) مي‏تواند نقش مهمي در كاهش پارامترهاي كيفي مايع انزال ايفا كند و از طرفي علامت مناسبي در تعيين عفونت دستگاه تناسلي باشد. به زبانی دیگر وجود لكوسيت در مايع مني نشان‏دهنده عفونت آن است و افراد دچار عفونت مجرای ادراری، داراي لكوسيت بيشتر در مايع مني خود مي‏باشند. وجود لكوسيت به ميزان یک میلیون یا بیشتر در هر ميلي‏ ليتر مايع مني نشان دهنده پيواسپرمي است و مي‏تواند اخطار دهنده عفونت دستگاه تناسلي باشد.
اما عفونت دستگاه تناسلی به بارداری ارتباط دارد یا خیر؟
بله!
نتايج تحقيقات مختلف نشان مي‏دهد كه بعضي از مكانيسم‏هاي پاتوفيزيولوژيك در مردان نابارور با عفونت مايع مني (باكتريواسپرمي) ارتباط دارد. عفونت مي‏تواند به طور مستقيم موجب كاهش غيرطبيعي تعداد اسپرماتوزوئيد مايع مني، كاهش تحرك و تغييرات مورفولوژي در اسپرم شود و نتيجتاً قدرت باروري را كاهش دهد.
اما کاربر گرامی! جای نگرانی نیست چراکه در کنار تمام اینها، برای تشخیص باکتریواسپرمی در مردان، انجام کشت و تشخیص باکتری لازم می‏باشد و تنها وجود یا عدم وجود لکوسیت در مایع منی نمایانگر عفونت فعال سیستم تناسلی نمی‏باشد.
در ثانی تشخیص اینکه آیا این مساله نیاز به کشت باکتر ی دارد یا خیر و یا اینکه اگر عفونتی مطرح است تااین میزان آیا روری باروری شما تاثیر داشته یا خیر، با متخصص می باشد.
در نتیجه کاربر محترم حتماً نتیجه ی آنالیز اسپرم را به متخصص نشان دهید و برای اقدام به بارداری و اینکه آیا به صلاح است که تاخیر بیاندازید یا خیر - چه برسد به اینکه 1 سال صبر کنید- مشاوره بگیرید.
نکته ی دیگر اینکه تمامی این عوامل بر قدرت باروری موثر است بدون تاثیر بر پیامد حاملگی.
یعنی به محض رخ دادن بارداری دیگر جای هیچ نگرانی نیست و هیچ ارتباطی به بیماری جنینی یا حتی بارداری پوچ که فقط ساک حاملگی ست نیز ندارد.
به عبارتی سد راه کسی که مشکل ناکفایتی مایع منی دارد، فقط رخ دادن بارداری ست یعنی ناکفایتی اسپرمها و مایع منی فقط در ایجاد باروری موثر است و نه بر پیامد حاملگی!
سلامت و موفق باشید!
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

سلام
میشه نتیجه آزمایش من رو بگین. نیاز به عمل دارم؟خیلی نگرانم؟
Volume------2.0
Color---------milky
Appearance----opal
Liquifacti-----40
Viscosity-------mod
Ph-----707
Sperm count----------72000000
Abnormal forms-----------30%
Motility----------------40%goog- 30% fair---------------20%poor--------10% nil
w.b.c -------------3-4/hpf
r.b.c -------------1-2/HPF

Re: تحليل ازمايش semen

با سلام و خسته نباشید.
همسرم اسپرموگرام دادن .میخواستم لطفا بگین که مشکلش چی هست؟ ممکنه این 4 ماهی که اقدام داشتیم به علت اسپرم شوهرم بارداری رخ نداده باشه؟
volum 3
ph 8
concentration 58
motility 45
normal morphology 30
msc 26.1
fsc 13
smi 160
total spermconcentration 174mill
total motile sperm 78.30mill
total functional sperm 39mill
wbc 12-15
rbc 3-5
epithelial cells 3-5
manual sperm count 110000000
motility manual method 60-70

ببخشین یادم رفت بگم که بقیه ی موارد از جمله رنگ و ویسکوزیتی و تبدیل شدن به مایع(liquefaction) نرمال هست.
عفونت همسرم شدید هست؟ آیا میتونه باعث ناباروری باشه؟ چند مدت بایستی دارو مصرف بشه جهت رفعش؟ و دیگه اینکه توی منی ایشون خون مشاهده نشده علت وجود گلبول قرمز چی میتونه باشه؟

nasrin bakhshi نوشته شده:با سلام و خسته نباشید.
همسرم اسپرموگرام دادن .میخواستم لطفا بگین که مشکلش چی هست؟ ممکنه این 4 ماهی که اقدام داشتیم به علت اسپرم شوهرم بارداری رخ نداده باشه؟
volum 3
ph 8
concentration 58
motility 45
normal morphology 30
msc 26.1
fsc 13
smi 160
total spermconcentration 174mill
total motile sperm 78.30mill
total functional sperm 39mill
wbc 12-15
rbc 3-5
epithelial cells 3-5
manual sperm count 110000000
motility manual method 60-70
تشخیص با درمانگر ایشون است امادر هر حالت کلی wbc ها یا همان گلبول سفید زیاد بودنشان باید بررسی شود . اما اینکه روی فاکتورهای دیگر موثر نبوده، پیش آگهی خوبی دارد.تشخیص و ادامه بررسی با متخصص ارولوژ است
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “اقدام برای بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 38 مهمان