Re: هیپر اکو در سونو

سلام دوست عزیز
در سونوگرافی همانطور که میدانید از امواج صوتی استفاده میشود.اکو یعنی بازتاب.بصورتی که امواج از طریق پروب سونو تابیده میشوند و بازتاب (اکو) ٱنها توسط سیستم به ما نمایش داده میشود.پس اکوژن یعنی بافتی که دارای اکو (بازتاب)است و معلومه که چیزهای جامدتر اکوژن تر هستند وچیزهای مایع تر مثل کیست اکوژنیسیته کمتری دارند.معمولا کیستها یا فولیکولهای تخمدانی در حالت عادی حاوی مایع ،بنابراین هایپو اکو هستند ولی در مورد فولیکول سونوی شما گفته شده که حالت کیستی نداره .شما به مدت دوماه از ال دی استفاده کنید مجدد سونو انجام دهید در صورتیکه نتیجه همچنان فولیکول هایپر اکو گزارش شد به متخصص زنان مراجعه نمایید
كارشناس مامايي فيروز

متاسفانه ال دی و سایر قرص های هورمونی نمی توانم مصرف کنم. آیا قطره ویتاگنوس هم جواب می دهد؟ در ضمن این ماه درد خیلی زیادی داشتم که مجبور شدم اورژانس بروم و درد حدود یک هفته طول کشید. لطفا معنی کلاپس شده را هم بفرمایید.

سلام ممکن جواب سونوی مرا توضیح دهید؟
ابعاد رحم ۹۱×۶۷×۳۷ دارای اکوی طبیعی
یک میوم هیپواکو به ابعاد ۱۵×۸.۵ در ساب سروزال قدامی
ضخامت اندومتر ۹
تخمدان راست سایز و نمای طبیعی ۳۲×۲۲
در تخمدان چب یک فولیکول به قط ۱۸ و یک کانون هیپواکو به ابعاد ۲۱×۱۵ (RO/ اندومتریوما)
تصویر یک کاویته مایع تولوبر به ابعاد ۴۹×۲۰ حاوی دو سپتای عرضی در خلف تخمدان راست و لیگامان پهن در سمت راست (وجود سگمانی از روده به دنبال adhision یا سایر علل)
مایع ازاد در لگن دیده نشد.

سلام دوست عزیز
یک میوم در داخل رحم وجود دارد که تا زمانیکه علایم فشاری و بالینی ایجاد نکند نیازی به درمان ندارد و احتمالا بعد از یائسگی کوچک میشود فقط نیاز به پیگیری هر ۶ماهه دارد ولی در هر حال میتواند علت دردهای دوران قاعدگی شما باشد.
ازطرف دیگر در داخل تخمدان چپ احتمال کیستی داده شده به نام آندومتریوما به معنای رشد بافت آندومتر در داخل تخمدان که معمولا باعث دردهای شدید دوران قاعدگی میشود.از آنجاییکه کیستهای تخمدانی نمای کیست ساده را ندارند لازم است پیش از هر اقدامی توسط یک فوق تخصصص انکولوژیست ویزیت شوید
كارشناس مامايي فيروز

سلام دوست عزیز
به هیچ عنوان.سونو قابلیت تشخیص سرطان را ندارد.علت اینکه عرض کردم به فوق تخصص مراجعه کنید به این دلیل بود که در سونو چند مشکل متفاوت وجود داشت که هرکدام نیاز به دانش متخصص خود را دارد.مثلا کیستهای که نمای ساده ندارند گاهی به درمان دارویی جواب نمیدهند و نیاز به جراحی پیدا میکنند.کورتاژ هم جهت کاهش خونریزی بسیار مفید است
كارشناس مامايي فيروز

با سلام من B-HCG خون ام 421.17 هستش و تشخیص حاملگی داده شد و وقتی رفتم سونوگرافی در سو نوگرافی نوشته بود

ساک حاملگی دیده نشده و همه چی نرماله
و فقط نوشته یک توده هایپر اکو به اندازه 42 میلیمتر در 44 میلیمتر با مرکز اکوفری به اندازه 16 میلیمتر در 18 میلیمتر در مجاورت به فوندال رحم سمت راست مشهود احتمال فیبروم مطرح است جهت R/O از نظر EP بررسی تیتر B-HCG و سونوگرافی کنترل پیشنهاد میشود
میخواستم بدونم چقدر خطرناک هستش و یه توضیح بدید از دل شوره در بیام یا واقعا خطرناکه؟

سلام دوست عزیز
از اونجاییکه تشخیص قطعی نبوده و احتمال حاملگی خارج رحمی وجود دارد باید بعد از ۴٨ ساعت آزمایش تیتر Bhcg مجددا انجام شود در صورتیکه میزان هورمون به طور تقریبی دوبرابر شده باشد احتمال حاملگی خارج رحمی کمتر میشود ولی جهت اطمینان بیشتر باید سونوی واژینال هم انجام شود. در صورتیکه در بازه زمانی انجام ازمایش و سونو لکه بینی یا درد داشتید به صورت اورژانسی به بیمارستان مراجعه کنید
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “آزمایش ، سونوگرافی و ...”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 28 مهمان