Re: تفسیر سونوگرافی

سلام. ۳۰سالمه.دکتر واسه من سونوی بررسی تخمک نوشته. گفته ۱۲ روز بعداز پریودی. من پنج شنبه عصر ۲ خرداد پریود شدم. حالا نمیدونم باید چطوری حساب کنم. یعنی پنجشنبه عصر تا جمعه عصر رو یک روز حساب کنم یا نه بگم پنجشنبه جمعه شنبه... چون اگه مدل اول حساب کنم امروز میشه ۱۱م. و مدل دوم میشه ۱۲م. واینکه باهمین اوصاف رفتم سونوگرافی و یه چیزایی نوشته نمیدونم چیه.استرس دارم. نوشته:
1. ۳تافولیکول در تخمدان چپ مشاهده شد که قطر بزرگترین آن ۱۲ میلی متراست.
۲.ابعاد تخمدان راست ۳۰*۱۶ و چپ ۳۴*۱۵ میلیمتره. ابعاد رحم ۸۱*۴۳ است و اکوی میومتر هموژن مشاهده می شود.
۳.تخمدان ابعاد و اکوی طبیعی دارند.
۴. اندومتر باضخامت۸میلی متر و حدودصاف با نمای تری لامیناراست.
۵.مایع آزاداندک در کلدوساک خلفی هست.
میتونید راهنمایی کنید وضعیتم واسه بارداری چطوره؟ ضمنا من ماه قبل قرص جلوگیری استفاده کردم.
ممنون

سلام دوست عزیز
پنجشنبه روز اول حساب میشود.سونوی شما نرمال میباشد .اگر سیکلهای قاعدگی شما ۳۰روزه باشد رشد فولیکول مناسب بوده واحتمالا این ماه فولیکول مناسب جهت تخمک گذاری خواهید داشت.مایع آزاد داخل کلدوساک گاهی اوقات در عفونتها دیده میشود که تشخیص آن با درمانگر شماست
كارشناس مامايي فيروز

رحم باابعاد۷۳×۴۴×۳۲م م واکوپترن نرمال
رحم در موقعیت آنته ورسه وفاقدضایعه
اکوژیسته میومتر هموژن
functional zoneنمای طبیعی
ضخامت دولایه ۷/۱و طبیعی
تخمدان راست
ابعاد۲۸×۱۵
سایز واکوژیسته تخمدان طبیعی
حداکثر دیامتر فولیکول۹م م
تخمدان چپ
۳۵×۳۲
سایز واکوژیسته طبیعی
فولیکول غالب با دیامتر۱۷/۲ بامحتوای اکوژن و حدود دفرمه درتخمدان چپ که احتمالا پست اوولیشن باشد
مختصر مایع آزاد درکلدوساک خلفی واطراف تخمدان چپ رویت شد
درهردوتخمدان کیست یاmass lesionدیده نشد
روز ۱۲ هم از روز اول سیکلم بود که آزمایش دادم
ممنون میشم ترجمه کنید و اینکه برا بارداری اقدام کردم نیاز به دارو دارم فولیکول قابل قبولی دارم

سلام دوست عزیز
همه موارد ذکر شده در سونو نرمال است وعلائمی مبنی بر اینکه تخمک گذاری داشته اید دیده شده است.یک شب درمیان نزدیکی داشته باشید . فعلا به داروی دیگری نیاز ندارید.امیدوارم به زودی خبرهای خوشی برای ما داشته باشید.
كارشناس مامايي فيروز

سلام من آزمایش سونو گرافی واژینال دادم میخواستم ببینم جوابش چیه ممنون . رحم با ابعاد۶۱-۳۷-۳۹ میلیمتر ضخامت آندومتر ۷ در روز ۲۱ سیکل مشاهده شده ....تخمدان راست ابعاد ۴۸-۳۱ میلیمتر حاوی ۳۰میلیمتری بدون سپتوم.... تخمدان چپ با نمای pco ابعاد ۳۸-۱۷ میلیمتر . مایع آزاد لگنی دیده نمی شود

سلام دوست عزیز
اونجاییکه گفته شده تخمدان راست حاوی۳۰ میلیمتری بدون سپتوم،احتمالا منظورشون کیست بدون سپتوم بوده که بعد از ۲ماه درمان انتظاری یا مصرف دو دوره قرص الدی معمولا به راحتی برطرف میشود.تخمدان چپ با نمای pco،در صورتیکه مشکلات قاعدگی یا پرمویی ویا نا زایی دارید احتیاج به درمان دارد
كارشناس مامايي فيروز

با سلام
5سوال از محضر حضرتعالی دارم
1.فولیکول کلاپس شده دوفرمه یعنی چی
2. رحم قدری هتروژن است یعنی چی
3. میخوام بدون فوندوس رحم کجاست
4. دیوار خلفی رحم کجاست
5.سگمان تحتانی رحم در کجا قرار دارد
آخه سه تا میوم کوچک در این سه قسمت رحم دارم

سلام دوست عزیز
معمولا در طی سیکل قاعدگی تعدادی فولیکول تحت تاثیر هورمونها رشد میکنند یکی از ٱنها بیشتر از بقیه رشد کرده به فولیکول گراف و در نهایت به تخمک تبدیل میشوند ولی بقیه تا انتهای سیکل کم کم شکل خود را از دست داده (دفرمه )شده و از بین میروند.رحم هتروژن یعنی رحمی که یکدست نیست که معمولا رحمهای دارای میوم اینچنین تصویری در سونو ایجاد میکنند.رحم مانند یک گلابی وارونه در محوطه لگن قرار گرفته است فوندوس قسمتی از رحم است،که بالاتر از محل ورود لوله های رحمی قرار میگیرد.دیواره پشتی رحم دیواره خلفی رحم است.سگمان تحتانی رحم قسمتی از انتهای رحم است که معمولا در حاملگی با بزرگتر شدن و نازک شدن رحم ایجاد میشود
كارشناس مامايي فيروز

سلام خسته نباشید من برای بارداری میخوام اقدام کنم قبلا کیست داشتم دکتر سونوگرافی واژینال نوشت انجام دادم میشه بهم بگید وضعیتم به چه صورته؟
رحم با احتساب سرویکس دارای ابعاد 31*60 mmمیباشد.
ضخامت اندومتریال 10 mm میباشد, شواهدی از ضایعه ی فضاگیر در اندومترو رویت نشد,
تخمدان راست دارای ابعاد 16*27 mm و تخمدان چپ دارای ابعاد 20*38 mmمیباشد,
هردو تخمدان حاوی فولیکول های کوچک محیطی با نمای مشابه POC میباشد.
ضایعه ی هایپر هترو اکو به نظر اینترا اووارین درون تخمدان چپ به ابعاد 15*20 mm رویت شد که دارای ring of fire میباشد, با توجه به این که اینترا اووارین بودن ضایعه ی فوق به صورت کامل اثبات نشده چک سریال BHCG و در صورت مثبت بودن F/u سونوگرافی توصیه میشود,
مایع آزاد اکو فری مختصر در کلدوساک خلفی دیده شد,
ممنون میشم....

سلام دوست عزیز
متاسفانه در این سونو احتمال حاملگی خارج رحمی مطرح شده .شما هرچه سریعتر تیتراژ Bhcgانجام دهید در صورت مثبت شدن به صورت اورژانسی به بیمارستان مراجعه نمایید. زیرا احتمال حاملگی تخمدانی مطرح شده که در صورت به تعویق انداختن درمان خطرات زیادی شما را تهدید خواهد کرد.لطفا مرا نیز از وضعیت خود مطلع نمایید
كارشناس مامايي فيروز

سلام ممنون از راهنمایی هاتون, رفتم آزمایش دادم بتام 126.5 بود پنج روز بعد مجدد آزمایش دادم بتام شد574 بهم گفتن سونوگرافی رو زود انجام دادم چون هنوز تخمک وارد رحم نشده بود, خوشبختانه هیچ مشکلی ندارم گفتن بارداری نرمالی دارم قرار شد دوهفته بعد برم برای سونوگرافی و ضربان قلب بچم, مرسی که خوب راهنمایی میکنید.گفتم بهتون خبر خوش بدم
😍😍😍💋💋💋

سلام خسته نباشید ..۱۲ هفته و ۲ روز سونو غربالگری اول دادم..عکس و هرکاری میکنم ارسال نمیشه متن سونو گرافی و تایپ میکنم:

حاملگی با یک جنین زنده و متحرک با ضربان قلب منظم و طبیعی رویت شد.
پرزانتاسیون جنین متغیر میباشد.
سن تقریبی جنین براساس crl=56 mm حدود ۱۲ هفته و ۲ روز میباشد.
موقعیت جفت خلفی و مارژینال پرویا و گرید آن صفر میباشد.
میزان مایع آمنیوتیک طبیعی رویت شد.
Nt به ضخامت ۱.۳ mm اندازه گیری شد.
Nasal bone نیز رویت شد.
INT.OS بسته و طول کانال سرویکال در حال حاضر ۳۵ mm اندازه گیری شد.
در آدنکس ها ضایع پاتولوژیک مشهود نمیباشد.

یکمی ترسیدم چون تو نت زده جفت سرراهی!..باید چیکار کنم؟علتش چیه؟یبوست تاثیری داره؟
ممنونم
ارسال پست

بازگشت به “آزمایش ، سونوگرافی و ...”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 13 مهمان