با سلام و خسته نباشید دکترم یه هفته دیگه میاد من تا اون موقع سکته میکنم میخواستم میخواستم لطف کنید و جواب عکس رنگی منو برام تفسیر کنید:پس از تزریق ماده حاجب کانال سرویکال و رحم و هر دو لوله از ماده حاجب پر شده است.
کاویته رحم نسبتاً جادار و بدنه کوتاه و لاتروورسیون به راست در جسم رحم دیده میشود.
کورن چپ در مقایسه با طرف مقابل Rudimentary تصویر شده که نشانگر یکنوع واریاسیون آناتومیک میباشد.
کانال سرویکال ظریف و کوتاه وهیپوپلازیک وناحیه ایسم باریک ورژیدوخمیده وبهشکل Threadlike نمایان است.
این تغییرات زمینه را برای Infertility فراهم مینماید که در صورت لزوم توجه به آن توصیه میشود.
معذالک بررسی ایت ناحیه با بوژی و یا هیسترومتر جهت تشخیص افتراقی از اسپاسم توصیه میگردد.
هردو Fallopian Tubes تا اندازه ای به زحمت وتحت فشار از ماده حاجب پرشده ناحیه ایسمیک لوله ها باریک و قسمت دیستال لوله راست چرخیده و پیچیده ودر مجاورت کورن راست قرار دارد.
در کلیشه کنترل لوله راست مختصرا باز و پر مابلیته لوله چپ بکلی نقصان یافته است.
درpostdrainage film ماده حاجب لوکالیزه در قسمت سانترال حفره لگن و اطراف Fixed Left Convoluted Tube و Right ovarian fossa باقیمانده و تخلیه وپخش دارو بکندی انجام میگیرد.
تجمع دارو به این شکل loculation و عارضه درلوله چپ با سابقه Infertility بمدت طولانی در اکثر موارد نشانگر adhesion در pelvic peritoneum ودر صورت لزوم توجه به آن توصیه میگردد.
در کلیشه تاخیری تصویری به شکل توده فضاگیر در طرف راست وپایین حفره لگن و بالای مثانه نمای جسم رحم و پاتالوژیک نمی باشد. ممنونم از شما

سلام
احتمال داره صفاق لگني دچار چسبندگي باشه،دهانه ي رحم هم به شكل و مقاومت مورد انتظار نبوده است .بررسي هاي بعدي توصيه شده(جهت بررسي احتمال اسپاسم و گرفتگي در اين منطقه) توسط هيسترومتر
كارشناس مامايي فيروز

ممنونم خدا ازتون راضی باشه. دکترم گفت کمی طرف چپت چسبندگی داشته که اونم حل شده بعد عکس با یه لوله باز هم می تونی باردار شی قرص کلومفین داد.اگه جواب نداد آی يو آي (IUI میکنیم خیلی راحته تو مطب .به نظر شما لازمه من ای یو ای بشم؟ دهانه ي رحم هم به شكل و مقاومت مورد انتظار نبوده است یعنی چی؟ ممنونم

سلام ممنونم دوست عزیزم!
بله حتمآً همینطوره کسانی که حاملگی لوله ای پراه شده داشته اند و ناچار شدند یک لوله را از دست بدهند هم باز باردار شده اند و... نگران نباشید.
منظورم از آن جمله هم همان کانال سرویکال است که در سونو ذکر شده کمی از حد معمول باریک تر و کوچکتر یا تحلیل رفته تر از حالت عادی ست البته این ممکن است ارزش تشخیصی بالینی نداشته باشد و در کل در مورد IUI هم:
گر قرار باشد شما IUI کنید کلآً مرحله عبور از دهانه ی رحم را گذرانده اید و مشکلی ایجاد نمی شود.
كارشناس مامايي فيروز

سلام خسته نباشید کارشناس عزیزم و مونا جون دکتر برام کلومفین.استرومارین.دیدروژسترون 10mg (Duphaston داده وسط سیکلم هم باید برم پیشش تا معاینه کنه. نمی دونم چرا؟ 14 پریم هم سونوگرافی دارم من 4 دوره دیدرژسترون 5 دوره هم کلومفین خوردم ولی جواب نگرفتم میخواستم بدونم آیا استرومارین تو بارداری کمک میکنه ؟ چرا دکترم دوباره این داروها را تجویز کرده؟ ممنونم

سلام
کلومیفن رو خیلی ها تا 7 دوره هم مصرف میکنند نگران نباشید.
آمپول hmg , ... نداده اند هیچ وقت؟
استرومارین همان استروژن است . علت تجویز رو چه بیان کردند؟
كارشناس مامايي فيروز

سلام
چرا دوبار زدم .اولین باری که زدم نمیدونستیم همسرم واریکوسل داره حامله نشدم دکترم گفت تو با این آمپول حامله نشدی دوتا فولیکول سمت راست 20 و18 هم که بود صد در صد همسرت مشکل داره که بله دیدیم مشکل از همسرمه .عمل کرد 2 ساله پیش الان خدا را شکر مشکلی نداره. دومین بار نوشت گفت فولیکولت 18 به بالا شد بیا پیشم ولی دور بود نرفتم تو بیمارستان فجر. 17 بود دکتر سونو گفت خوبه آمپولت رو بزن زدم ولی فرداش همسرم رفت مامورییت.دکترم حرف نداشت ولی نشد برم الان دکترم و عوض کردم هیچ چی نمیگه.نوشت عکس رنگی که به شما نوشتم بعد کلومفین و.... داده و سونو نوشت بعدگفت برو وسط سیکلت بیا ببینمت که دیروز رفتم گفت نمیخواست بیای برو 12 پری سونوت را بده بیار پیشم.الکی پوله وزیت دادم خجالت کشیدم پس بگیرم :) داروهام رو پرسیدم گفت برای بارداری هر سه رو تخمک تاثیر میزاره همین.

سلام و ممنونم از توضیحتون!در هر صورت باید تحت نظر باشید و با سونوهای روتین از وضع تخمدانتون مطلع باشید که دچار تحریک بیش از حد نشود. در این صورت ادامه مصرف کلومیفن، جای نگرانی ندارد.
كارشناس مامايي فيروز

Re: جواب عکس رنگی رحم

با سلام میشه عکس رنگی منو تفسیر کنید
پس از تزریق ماده حاجب کانال سرویکال و رحم و هردو لوله از ماده حاجب پرشده است
کاویته رحم جادار و بدنه سیلندر یک و جسم رحم در قسمت وسطی حفره لگن و متمایل به چپ قرار دارد
در کاویته آنندومتریال تصویری دال بر توده فضاگیر و یا دیفکت مشخص دیده نمیشود
کانال سرویکال داری طول و مخاط و قابلیت اتساع عادی و ناحیه ایسم سیلندریک نمایان است
تصاویر روشن در کانال و ناحیه ایسم ناشی ازAir bubble مشهود است
هردو Fallopian Tubes از ماده حاجب پر شده طول و دیامتر و پریستالتیسم لوله ها عادی و قسمت دیستال پیچیده است
در کلیشه کنترل ودر سری کلیشه ها هردو لوله باز و ماده حاجب توسط لوله هاوارد حفره لگن گردیده است
در Postdrainage Film ماده حاجب لو کالیزه در قسمت سانترال و پیچیدگی لوله ها نمایان است

سلام خانم دکتر خسته نباشید ، من عکس رنگی گرفتم و جوابش به صورت زیر
رحم با ابعاد کوچکتر از طبیعی و با حدود نامنطم در سمت چپ لگن دیده میشود
با توجه به وجود نقص پرشدگی در حفره رحم جهت بررسی از نطر ضایعات اینتراکاویتری TVSتوصیه میشود.
لوله های رحمی متسع و تور توز می باشد و پاساز ماده حاجب به داخل پریتوین به صورت نرمال انجام شده که میتواند به نفع هیدروسالپنگس باشد
در سرویکس نیز مخاط نمای نامنطم به نفع تغییرات سرویسیت دیده می شود
خانم دکتر ایا مشکلی دارم لطفا سریع جواب بدید واقعا حالم بده

ممنون از پاسخ دهیتون ، من حدود هشت ماه اقدام دارم . امروز سونو وازینال دادم گفتن فیبروم نداری فقط پولیب داری که اونم چون لکه بینی نداری مشکلی نیست و برای بارداری مشکلی نداری. دکتر خودمم بردم گفت احتمال داره لوله هات بسته باشه حسابی ترسیدم و واقعا نگرانم میشه کمکم کنید
ارسال پست

بازگشت به “آزمایش ، سونوگرافی و ...”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 16 مهمان