اندازه نرمال رحم و تخمدان چقدره؟?

سلام.من22 سالمه و مجرد هستم. امروز سونو انجام دادم.پریودهام نا منظمه اما کیستی مشاهده نشد.سایز و ضخامت رحم هم طبیعی بود.اما تخمدانها بزرگتر از حد نرمال و فولیکولهای کوچک متعدد محیطی و استرومای اکوژن دارند.حجم تخمدان راست 17/8 و تخمدان چپ 16/4 سانتیمتر مکعب است.

این یعنی چی؟؟؟؟؟؟مشکل خاصی دارو که تخمدانم بزرگه؟اندازه نرمالش چنده؟؟؟؟؟؟
من خیلیییییییییی نگرانم :cry: .لطفا جوابمو بدین.ممنون

سلام
شهره جان! سایز نرمال تخمدانها بسیار متغیر است اما در اغلب زنان دوران تولید مثل، 1/5 در 2 در 3/5 و در بیشتربن حالت 5 سانتی متر می باشد.لطفاً عین متن سونو را برایم تایپ می فرمائید؟
و بزرگ شدن آنها می تواند مربوط به کیستهای تخمدانی باشد و یا مربوط به خود تخمدان. درمانگرتان بررسی های کاملتر ی را برای شما توصیه کرده اند یا خیر؟
كارشناس مامايي فيروز

با سلام
برای کنترل های قبل بارداری سونی رحم و تخمدان دادم که
اندازه رحم 88در 42 و با ضخامت 4 میلیمتر و اندازه تخمدان راست 50 در 25 و تخمدان چپ 46 در 21 و حجم تخمدان چپ 11ml و تخمدان راست 17ml گزارش شده( البته در سونوی پارسالم این اندازه ها برای تخمدان چپ40 در 19 و برای تخمدان راست 33در 20 بود) و فولیکولهای ریز بصورت محیطی در داخل آنها دیده شده است.
با توجه به اینکه پریودام همیشه منظم و در حدود 28 روز است و پر موی در ناحیه صورت ندارم . این علائم میتونه نشانه تنبلی تخمدان باشه. ودر صورت مثبت بودن تنبلی تخمدانم در چه حدی است و احتمال بارداری در این شرایط چه قدر است؟
سوال دیگه من اینکه افزایش سایز تخمدان در عرض 12 ماه به این اندازه میتونه طبیعی باشه؟
قبلا از زحماتتون و راهنماییاتون متشکرم.

سلام
دوست عزیز! احتمال بارداری با توجه به سیکلهای منظم شما زیاد است چراکه در اغلب موارد اگر تخمک گذاری نداشته باشید دیگر سیکلها منظم پیش نمی روند (البته بهتر است با روشهای اثبات تخمک گذاری مطمئن شویم)
اما در مورد اندزاه تخمدانها : در تخمدان پلی کیستیک یکی از اتفاقاتی که می افتد، هایپرتروفی(بزرگ شدن) تخمدان است. سونو هم تشخیص pcod (تخمدان پلی کیستیک)، گذاشته است یا خیر؟
كارشناس مامايي فيروز

Re: اندازه نرمال رحم و تخمدان چقدره؟????

سلام خسته نباشید من پریودام حدودا منظمه فقط این ماه ده روزی عقب افتاد پر مو هم نیستم
رفتم دکتر سونو دادم ابعاد تخمدانم 39 در 22 میلی و 35 در 20میلی هست
و هر دو تخمدان دارای فولیکول های کوچک محیطی و استروپای مرکزی افزایش یافته است
که مطرح کننده نمای سونوگرافیک pco میباشد تطبیق با علایم بالینی و پاراکلینیک
تورو خدا منو راهنمایی کنید بگید مشکلم چیه و آیا راحت باردار میشم یا نه چون دکترا اصلا توضیح نمیدن
چیکار باید کنم

صبا11 نوشته شده:سلام خسته نباشید من پریودام حدودا منظمه فقط این ماه ده روزی عقب افتاد پر مو هم نیستم
رفتم دکتر سونو دادم ابعاد تخمدانم 39 در 22 میلی و 35 در 20میلی هست
و هر دو تخمدان دارای فولیکول های کوچک محیطی و استروپای مرکزی افزایش یافته است
که مطرح کننده نمای سونوگرافیک pco میباشد تطبیق با علایم بالینی و پاراکلینیک
تورو خدا منو راهنمایی کنید بگید مشکلم چیه و آیا راحت باردار میشم یا نه چون دکترا اصلا توضیح نمیدن
چیکار باید کنم
سلام صباجان! این همان تنبلی تخمدان است .
برای اقدام بارداری باید سعی کنید با سونو از حدود روز تخمک گذاری تون مطلع شوید و همینطور نیز یک شب در میان اقدام کنید.
اما اگر 3-4 ماه بگذرد و موفق نشوید آن وقت است که می شود گفت کمک دارویی لازم است.از الان نگران نباشید.در ثانی با دارو به راحتی مشکل در اغلب موارد حل می شود عزیزم.(داروهای تحریک تخمک گذاری) که در صورتی که با سونو متوجه شویم که تخمک گذاری مشکل دارد ؛ تجویز می شود
كارشناس مامايي فيروز

ممنون از راهنماییتون
این کیست ها با دارو درمان میشن؟؟
دوره درمانش حدودا چقدره در حداقل و حداکثر زمان
خیلی میترسم باردار نشم
دکتر بهم متفورمین داد
اما واسه درمان کیستهام دارویی نداد
مگه نمیگن اگه درمان نشه کیستها بزرگتر میشن و ...
برای بارداری میتونم اقدام کنم یا باید اول کیستها رو برطرف کنم
آخه من پریودام منظمه پر مویی و..هم ندارم

شرمنده دوباره سوال میپرسم
کی باید برم برای سونو که ببینم تخمک گذاریم مشکل داره یا نه و اینکه من سیکلهام تا دو سه ماه پیش 28تا 32 روزه بود اما الان بین 30تا 35 هست چه روزایی حتما اقدام کنم برای بارداری

سلان
حدود 13 سیکل عزیزم.
کیستهاتون هم تنبلی تخمدان هستند و با کیستهای منفردی که بزرگ می شوند و مجزا باید درمانشوند متفاوت است عزیزم.
درمانش هم همان درمان تنبلی تخمدان است یعنی اگر سونو مشکل داشت، تحریک تخمک گذاری با دارو انجام شود.
كارشناس مامايي فيروز

به نظرتون با وضعیت من که چاق هم نیستم!اگر خدای نکرده تخمک گذاریم مشکل داشته باشه با دارو تحریک تخمک گذاری خوب میشم؟؟؟ حدودا چند وقت زمان میبره
خواهش میکنم راهنماییم کنید من کلا افسرده شدم خیلی نگرانم آخه من شنیدم کسایی که کیست دارن باید لاپراسکوپی کنن اصلا نمیدونم لاپراسکوپی چی هست
ایا این کیستها در صورت بارداری باعث سقط میشن؟؟؟؟؟
ارسال پست

بازگشت به “آزمایش ، سونوگرافی و ...”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 13 مهمان