آزمایش اسپرم

با سلام و خسته نباشید .ما مدت 8ماه هست که برای بارداری اقدام کردیم ولی موفق نشدیم.همسرم دیروز آزمایش داد جواب رو براتون مینویسم.دکتر خودم که متخصص زنان هست گفت مشکل نداره ولی من خیلی مطمئن نیستم.
VOLUME: 1.6ML
COLOR:MILKY
VISCOSITY:MODERATE
LIQUIFACTION TIME:20MIN
PH:7.1
COUNT:45MIL/ML
MOTIL 1 HR:50%
MOTIL 2 HR:40%
NORMAL FORM:55%
ABNORMAL FORM:15-20%
ROUND FORM:2-3 %
WBC=1-2/HPF
RBC:0-1
EPITHELIAL CELL_1-2
÷یشا÷یش از بابت راهنمایی تون متشکرم.

سلام عزیزم
این آزمایش نرمال است و کاملاً خیالتان راحت باشد.
توضیح چند فاکتور از موارد :
فورم: بیشتر از 15% اشکال، طبیعی باشد.(در نمونه بالا 55% است)
NORMAL FORM:55%
* غلظت: بیش از 20 میلیون در میلی لیتر( در نمونه ی همسر شما 45 میلیون بوده است)
COUNT:45MIL/ML
* حجم :1/5 تا 5 میلی لیتر طبیعی ست.( حجم نمونه ی بالا 1/5 می باشد)
VOLUME: 1.6ML
که خوشبختانه همگی نرمال هستند.
* رنج گلبول سفید، قرمز و سلولهای اپی تلیال نیز طبیعی ست=
WBC=1-2/HPF
RBC:0-1
EPITHELIAL CELL_1-2
براتون آروزی کامیابی روزافزون دارم و به خدا می سپارمتون
كارشناس مامايي فيروز

سلام. از بابت جوابتون متشکرم. نگرانیم بر طرف شد.خودم هم ماه قبل از روز 5قرص کلومفین شبی 2تا میخوردم.از روز 10 قرص استروژن میخوردم البته روز 5آمپول hmgزدم ولی باز پریود شدم.این ماه هم باز آمپول زدم(روز پنجم) و از روز 3 قرص کلومفین شبی 2تا.و از روز 10 هم استروژن کروژنگه. روز سوم هم آزمایش هورمونی دادم جوابش رو براتون می نویسم.
T.S.H: 5.2MIU/L
F.S.H : 11.1 MIU/ML
PROLACTION : 215 MLU/L
باز هم از بابت راهنمایی هاتون متشکرم.

با سلام حضور شما لطفا اين جواب آزمايش را تحليل كنيد قبلا از شما تشكر ميكنم
DURATION OF ABSTINENCE.....4DAY
VOLUM...3.5
PH....8
LIQUIFACTIONTIME......20MIN
CLOR&APPEARANC.....NORMAL
VISCOSITY.....NORMAL
WBC...1-2
RBC....NONE
GERMINAL CELL.....1-2
SPERM COUNT/ML.....89.000.000
ACTIVITY(30)MIN.....65%III
ACTIVITY(1H).......60%III
ACTIVITY(2H)....50%II
ACTIVITY(3H)....45%II
NORMAL MORPHOLOGY.......70%
ABNORMAL MORPHOLOGY....30%
درمورد 4مورد اكتيويتي ميشه توضيح بيشتري بدهيدكه چي هست در ضمن آيا اسپرم ها از نظر كيفيت در حد مطلوب هستند

باسلام من جواني 24 ساله هستم که ازدوران راهنمايي استمنا ميکردم وتا موقع ازدواج يعني تا8ماه پيش که اين کار را ادامه ميدادم در ضمن مدت 2سال هم به سيگار و قليون وترامادول دچار شدم که الان قطع کردم وقصدبچه دار شدن راداريم که متاسفانه اين امر ميسر نشد وبه پزشک متخصص مراجعه کرده وازمايش داديم که نتيجه ازمايش من از اين قرار بوددر تاريخ21/9/88 volum1.5----color&appearance:milky/opaque------------viscosity:normal----------ph:7.5------------liquefaction:normal----------------count perml:16------------al sprem:24------------progressive motile:21-----------normal morphology:17-------------motile sprem concentration:3.3---------------functional sprem:1.6--------------sprem motility index:54-----------motile sprem:4.95--------------func sprem:2.40-----------w.b.c:2-3--------------r.b.c:0-1---------------------که دکتر متخصص براي من داروهاي زير را تجويز کرد فوليک اسيد 1ميلي-ويتامينe400iuآمريکايي-قرص زينک 25ميلي-وapo-pentoxifllinsrکانادايي وگفت که مدت 2ماه مصرف کنم که مصرف کردم وبعد از دوماه جواب ازمايش به اين صورت در امد4/12/88 volum2.0----color&appearance:milky/opaque------------viscosity:normal----------ph:7.5------------liquefaction:normal----------------count perml:28------------al sprem:56------------progressive motile:32-----------normal morphology:20-------------motile sprem concentration:8.9---------------functional sprem:2.8--------------sprem motility index:77-----------motile sprem:17.80--------------func sprem:5.60-----------w.b.c:4-5--------------r.b.c:0-1---------------------ودکتر گفت امادگي داريد راستي همسرم تخمکاش ضعيف بود که دکتر قرص کلومفين 50ميلي را براي اون تجويز کرد وخوب شد ولي دکتر براي من مجدادا ويتامين eقرص جويدني=فوليک اسيد-قرص زينک 30 ميلي امريکايي به نظر شما امکان بچه دار شدن براي ما وجود دارد يانه؟مشکل از کجاست؟چه غذاهايي خوبه؟احتمال بارداري چند%البته بتا اين حالت.راستي بعد از چند روز نزديکي بايد تست بارداري داد؟

با سلام
نتیجه قطعی و تفسیر آزمایش بر عهده ی ارولوژیست است . با این حال معیارها نشان می دهد که چگالی نرمال/حجم 1/5 میلی لیتر که(*حجم :1/5 تا 5 میلی لیتر طبیعی ست)
درصد اسپرمهای با اشکال طبیعی:17% که (در نمونه ی طبیعی باید بیشتر از 15% اشکال، طبیعی باشد.)
تعداد اسپرمها در میلی لیتر:16 میلیون که (بالای 20 میلیون طبیعی ست)
* پس تعداد اسپرما در نمونه ی اول کم بوده اما در نمونه ی دوم شما اصلاح شده است.
ph قلیایی و نرمال است.
اسپرمهای متحرک 54% ومتحرک بسیار پیشرونده 21% است و نرمال است.
و اما در نمونه ی دوم حجم به 2 میلی لیتر افزایش پیدا کرده
شکل نرمال به 20% افزایش داشته. تعداد آنها در میلی لیتر به 28 میلیون رسیده است.
پس الان مشکلی نیست.
در مورد امکان بارداری: قضاوت درست با متخصص بالینی شما و همسرتان است علی الخصوص که از وضعیت دقیق ایشان مطلع نیستم. اما به هرحال حتی اگر تنبلی تخمدان هم مطرح باشد، داروهای کمک باروری نظیر کلومیفن معمولاً ظرف 6 ماه نتیجه داده اند.
آزمایش BHCG در 9-11 روز پس از تخمک گذاری و بی بی چک در 1 هفته پس از تاخیر قاعدگی معمولاً باید بارداری رو تشیص دهند اما برای اطمینان خاطر و جلوگیری از دوباره کاری انجام آزمایش رو به 3-4 روز پس از تاخیر قاعدگی عقب بیاندازید.
برای پاسخ به سوالتون در مورد کیفیت اسپرمها هم به لینک زیر مراجعه کنید:
http://bardary.blogfa.com/cat-61.aspx
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

6262 نوشته شده:با سلام حضور شما لطفا اين جواب آزمايش را تحليل كنيد قبلا از شما تشكر ميكنم
DURATION OF ABSTINENCE.....4DAY
VOLUM...3.5
PH....8
LIQUIFACTIONTIME......20MIN
CLOR&APPEARANC.....NORMAL
VISCOSITY.....NORMAL
WBC...1-2
RBC....NONE
GERMINAL CELL.....1-2
SPERM COUNT/ML.....89.000.000
ACTIVITY(30)MIN.....65%III
ACTIVITY(1H).......60%III
ACTIVITY(2H)....50%II
ACTIVITY(3H)....45%II
NORMAL MORPHOLOGY.......70%
ABNORMAL MORPHOLOGY....30%
درمورد 4مورد اكتيويتي ميشه توضيح بيشتري بدهيدكه چي هست در ضمن آيا اسپرم ها از نظر كيفيت در حد مطلوب هستند
سلام دوست عزیز این آزمایش کاملاً نرمال است و کیفیت اسپرمها هم عالی ست.
توضیح فاکتورهایی که درخواست کردید:
این 4 فاکتور نتیجه ی بررسی تحرک اسپرمهاست. درجه بندی تحرک اسپرمها چندین روش دارد( یک روش آنها را به دسته های پیشرونده و بسیار پیشرونده(- fast o slow - تقسیم می کنند و ... و روش دیگر گرید بندی می تحرک اسپرمها می باشد.
د راین تست نیز بیان شده که 60-65% از اسپرمها (در کمتر از 1 ساعت= نیم ساعت و اس اعت)قرار دارند یعنی حرکت رو به جلو و پیشرونده دارند. که این میزان =65% کاملاً طبیعی ست.
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

با تشكر از پاسخگويي شما آنچه من فراموش كردم بنويسم درمورد 4 فاكتور activity رنج نرمال را در جواب آ‍مايش در هر 4 مورد (over 60%)قيد كرده ولي درنمونه آ‍مايش دو مورد آخر50و45%‌است و همسرم را نگران كرده با توجه به اينكه اين آزمايش را جهت ارزيابي به خواست خود همسرم انجام داده است ميشود راهنمايي كنيد

دوست عزیز
تشخیص ریز موضوعات اسپرموگرام به عهده ی ارولوژیست است و نه حتی متخصص زنان!
اما به طور اختصار اینطور که از معیار کیت ها بر می آید
1- دو آیتم آخر تحرک اسپرم یعنی آن درصد از اسپرمها که پس از 2 و 3 ساعت هنوز متحرک هستند، پایینتر از حد نرمال است. در حالیکه انتظار می رود که با گذشت زمان تحرک آنها بیشتر شود.
بازهم تاکید می کنم تشخیص قطعی با ارولوژیست است.
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

با سلام در صورت امکان جواب آزمایش من را تفسیر نمایید. با تشکر.

volume :0.5
color and appearance : normal
viscosity:high
liquefaction time:60 min
ph:7.5
no. of spermtozoa : 120
sperm count : 105,000,000
round cell :0
w.b.c: 0
rbc: 0
motility after 1 hr:
full activity : 30%
poor to fair activity : 35%
non motile: 35%
morphology :normal 55%

abnormal head form:
macro:4%
micro:5%
pin-head:3%
thin:7%
double:2%
long:4%
irregular:2%

abnormal neck :
cyto:5%
angule:6%
abnormal tail:7%

سلام
از آشنایی با شما خوشبختم!
دوست عزیز!
در این نمونه تعداد،درصد اشکال نرمال اسپرمها و پارامترهای دیگر طبیعی هستند اما حجم مایع منی باید بیش از 2 میلی لیتر باشد که در نمونه ی شما نیم لیتر ذکر شده است.
( آیا پرهیز 2-3 روزه پیش از نمونه را رعایت کرده بودید؟ چون اگر رعایت نشده ابشد احتمال دارد که به این دلیل حجم مایع منی کم بوده باشد)
گلبولهای سفید هم در حد 1 میلیون در میلی لیتر باید باشد که در نمونه ی بالا 0 گزارش ده است.
در مورد تحرک هم اگر بیش از 50 درصد پیشرونده یا بیش از 25% به سرعت پیشرونده باشد کافی ست. که در نمونه ی شما 30% بسیار پیشرونده دارد که احتمالاً همین نرمال محسوب می شود.
اما تشخیص دقیق باید توسط متخصص و با بررسی معیار های کیت آزمایشگاهی شما باشد که نمونه را بررسی کرده است. چراکه معیارهای کیت آزمایشگاه های مختلف ممکن است متفاوت باشد.
سلامت و موفق باشید دوست عزیز!
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

سلام خدمت کارشناس محترم. آزمایش که امروز تیجه آنرا دریافت کردم به صورتی بود که هیچی ازش نفهمیدم. خواستم اگه امکان داره کمی راهنمایی بفرمایید.
volume........6
color and appearence........milky
liquifaction time .......13 min
viscosity.....normal
ph.........8
sperm cont ........128
WBCs.....1-3
RBCs......0-1
epithelial cells.............3-5
none motille.........35%
minimal forward progression ..............15%
poor to fair activity......15%