کیست ریز و اقدام به بارداری

سلام
با تشکر خیلی زیاد از سایت خیلی خوبتان
یه سوال داشتم
من یه سقط تو آذر ماه داشتم و اسفند یه سونوگرافی دادم و دکتر سونو گفت خیلی خوبه و هیچ مشکلی نداری ..
وقتی به دکترم مراجعه کردم گفت کیست ریز داری و باید دو ماه قرص دیان رو مصرف کنی با وجود اینکه می دونست من سنم 30 ساله و می خوام به بارداری اقدام کنم
اینم بگم در بارداری قبلی، من همون ماه اول باردار شدم ... وقتی از یه دکتر دیگه پرسیدم گفت وجود کیست در دو هفته بعد از پریود شدن طبیعیه و معاینه ام کرد گفت هیچ مشکلی نداری می تونی برای بارداری اقدام کنی ..
می خوام بپرسم می تونم اقدام کنم یا نه ؟ خیلی نگرانم و دوست دارم زودتر باردار شم ، اینم بگم که من تقریبا همیشه چهل روز یکبار پریود می شم ..

سلام عزیزم
کیست تخمدان ، دلایل متعددی دارد . با توجه به توضیحات شما ، کیست موجود در دسته بندی زیر قرار می گیرد .
یعنی "کیست های مرتبط با عملکرد تخمدان" یا "کیست های فیزیولوژیک " . مشخصات این کیست ها عبارتند از :
1.به ندرت عارضه ای نشان می دهند.
2.مرتبط با تغیرات هورمونی هستند .
3.به ندرت بزرگ می شوند.
4.فقط در سنین باروری (از بلوغ تا یائسگی) ، مشاهده می شود .
5.با سونوگرافی تشخیص داده می شوند.
6.معمولا بعد از 2 تا 3 ماه خود به حود پسرفت دارند .
7.درمان با تجويز قرص ضدبارداري است و در اين روش با مصرف قرص ، فعالیت هورموني تخمدان متوقف شده و كيست كوچك ميشود .

شایع ترین این کیست ها ”کیست فولیکولار" نام دارد . فولیکول کیسه ای است که دور تخمک را احاطه کرده ، سپس زمانی که بالغ شود تخمک درون خود را آزاد می کند .به عبارتی دیگر تخمک گذاری رخ می دهد . حال اگر فولیکول بیش از اندازه رشد کند و تخمک درونش هم آزاد نشود ، منجر به تشکیل کیست خواهد شد که اغلب خود به خود و در طی چند ماه از بین می رود .
مطالب بالا فقط به جهت افزایش اطلاعات شما ارائه شد . اما تشخیص نوع کیست و این که آیا نیاز به درمان دارد یا خیر ، مستلزم مراجعه ی حضوری نزد متخصص و مشاهده ی گزارش سونو گرافی است . در ضمن، این که همیشه چهل روز یک بار پریود می شوید ، نظم قاعدگی شما را نشان می دهد .
توصیه می شود در صورت اقدام برای بارداری مستقیما درمعرض آلودگی هوا قرار نگیرید و با حفظ آرامش و روحیه ای با نشاط به استقبال شرایط جدید بروید. قبل از بارداری از همه جهت احتیاط لازم را داشته باشید .
در پناه امام عصر آرام و موفق باشید.
 کارشناس مامایی

کارشناس محترم گروه بهداشتی فیروز
با سلام
با تشکر از پاسختان
توی سونو من نوشته اندازه رحم طبیعیه و همه چی نرماله و در آخر اضافه کرده تخمدان دارای ساختمان Mild Polysytic می باشد ... حالا می تونید به من کمک کنید که یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پا بر جا باشید .

سلام
توضیح اصطلاحات :
1.سیکل قاعدگی : یک دوره یا سیکل قاعدگی از اولین روز قاعدگی شروع شده و تا اولین روز قاعدگی بعدی ادامه دارد.
2.فولیکول : کیسه ای است که تخمک را در بر گرفته است .

همان طور که برایتان توضیح دادم در هر دوره قاعدگی تعدادی فولیکول شروع به رشد می کنند . در نهایت یکی از چند فولیکول رشد کافی را انجام می دهد و در زمان تخمک گذاری ، تخمک درون خود را رها می کند .
گاهی ممکن است قبل از تخمک گذاری مجموعه ای از فولیکول های نابالغ تجمع پیدا کرده و نمایی شبیه به یک خوشه ی انگور را در تخمدان به وجود آورند .( شبیه به حالتی که در سونوی شما گزارش شده است ) به دنبال این جریان ، ممکن است تخمک گذاری صورت گرفته و هورمون ها طبق روالی منظم ترشح شوند .
اما در مواردی دیگر ، همراه با تجمع فولیکول های نابالغ (تخمدان های پلی کیستیک) ، مجموعه ای از علایم هم دیده می شود که به آن سندرم تخمدان پلی کیستیک گفته می شود . مانند : چاقی ، قاعد گی های نامنظم ، عدم قاعدگی برای چند ماه ، رویش مو های زائد و .... در این صورت تخمک گذاری انجام نشده و نظم هورمونی نیز به هم می خورد . چه بسا ایجاد نازایی کرده و نیاز به درمان های خاص خودش دارد . در معاینه داخلی ، تخمدان ها بزرگ تر از وضعیت عادی هستند . درمان اولیه در این حالت ، قرص های پیشگیری از بارداری است .
اگر سونو گرافی شما در 2 هفته ی اول سیکل قاعدگی صورت گرفته باشد ، این کیست های ریز همان مجموعه فولیکول های نابالغ است که در این صورت در هفته ی آخر سیکل قاعدگی اثری از آن ها مشاهده نخواهد شد و در نتیجه مشکلی وجود ندارد .
احتمالا پزشک اول برای شما تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک داده و پزشک دوم گزارش سونو را منطبق با فیزیولوژی طبیعی بدن دانسته ، در مورد علایم همراه با تخمدان های پلی کیستیک از شما اطلاعات لازم را کسب کرده و سپس در معاینه نیز به این نتیجه رسیده است که تخمدان ها سایز طبیعی دارند .
همه ی صحبت های فوق ، جهت راهنمایی و اطلاع رسانی بود . اما تفسیر سونو گرافی و تشخیص ، قطعا بر عهده ی متخصص زنان می باشد .
در پناه امام عصر آرام و موفق باشید.
 کارشناس مامایی

Re: کیست ریز و اقدام به بارداری

سلام،٣٧ سالمه و همسرم ٤٧ سالشه وزنم ٦٢ و قدم ١٥٥ است،٥ ساله كه ازدواج كردم و يك سال هست كه اقدام به بارداري كردم كه متاسفانه تحقق نيافت،در بهمن ٩٦ اي وي اف كردم كه سه عدد جنين داشتم و سوم اسفند ٩٦ جواب ازمايش منفي بود و از سوم اسفند ٩٦ تا امروز ٩٧/٣/٣١ كه سونو دادم هيچ دارويي مصرف نكردم و نتيجه سونوي من در روز ١٣ ام سيكل اين بود: يك عدد فوليكول ١٨/٥*١٦ داشتم و نوشته شده چندين فوليكول مارژينال (كمتر از ده عدد) در تخمدان چپ و راست به اندازه ٦-٤ ميليمتر ديده ميشه ،ضمنا در ازمايش AMH = 5 است و نوشته شده از ٥ بالاتر= PCOS ، پريودهاي من از زمان بلوغ هميشه جلو ميافتاد ولي از خرداد پارسال كه يادداشت كردم بين ٢٢ روز تا ٢٦ روز متغيره و هفت روز طول ميكشه ،ولي بعد از اي وي اف چندين دوره هست كه سيكل ٢٦ روزه است٠سوْال::::
ميخوام ببينم ايا من پلي كيستيك هستم؟ ايا درمان داره؟ ايا من تنبلي تخمدان دارم؟ايا ممكنه ديگه پريود نشم؟ ايا ميتونم دوباره اي وي اف كنم؟ ايا پلي كيستيك براي بارداري طبيعي يه مشكل بزرگه؟
ممنون ار شما

Re: کیست ریز و اقدام به بارداری

سلام جواب سونوسایز رحم ۳۹*۷۵
ضخامت۸
ابعادتخمدانها درحداکثر ابعاد طبیعی بوده وحاوی فولیکول های ریزمحیطی میباشد اکوی استرمای تخمدان هاافزایش یافته ومجموعه شواهد فوق مطرح کننده PCODمیباشد
مطابقت باعلائم بالینی وازمایشگاهی توصیه میشود
ارسال پست

بازگشت به “آزمایش ، سونوگرافی و ...”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 16 مهمان