تفاوت سن حاملگی در تشخیص سونوگرافی، با سن حاملگی بر اساس LMP

سلام
بر اساس LMP من ، سن بارداری ام دیروز 49 روز تمام بود (هفت هفته) اما در سونوگرافی که دیروز انجام دادم اندازه ساک حاملگی 9 میلی متر و چیز دیگری قابل رویت نبود؛ که بر اساس آن سن حاملگی 5 هفته تخمین زده شد. این اختلاف به چه علت می باشد؟ ممنون می شوم که پاسخ دهید...

Re: تفاوت سن حاملگی در تشخیص سونوگرافی، با سن حاملگی بر اساس

سلام
اگر پریدتون منظم و قابل استناد بوده، چنین اختلافی (در حد 2 هفته برای سونوی سن پایین بارداری) طبیعی تلقی نمی شود و باید با اختلاف 1 هفته مجدداً سونو تکرار شود.
كارشناس مامايي فيروز

با سلام و خسته نباشيد.
بر اساس lmp سن بارداری من 30 هفته و دو روز هست، اما سونوگرافی حدود دو هفته بیشتر میگه.
وزن جنین رو 1620 گرم تخمین زدن،به نظرتون به این وزن میشه استناد کرد؟ وزن سی هفته محسوب میشه یا سی و دو؟ و آیا وزن جنینم خوبه؟ آخه شکمم خیلی بزرگ نشده و تا الان حدود هشت کیلو اضافه کردم. در ضمن جنین من از ابتدای بارداری تا الان بریچ هست، به نظرتون امکان داره بچرخه و آیا مشکلی داره که بریچ بوده و هست؟ تمام سونوگرافی ها سالم گزارش کردن.
ممنون از پاسخگوییتون.

سلام
نه عزیزم اگر فاکتورهای دیگر نرمال است دلیلی ندارد که به آنرمالی وضعیت شک کنیم. امکان چرخش هم هست .البته هر چه پیش می رویم به دلیل درشت شدن جنین ، احتمال کاهش می یابد.
سونوهای بارداری زیر 13-14 هفته معتبر هستند جهت تشخیص سن بارداری و بقیه نامعتبر هستند و از این گونه تفاوت ها هم شایع و رایج است.وزن جنین هم جهت تخمین سن اصلاً معیار معتبری نیست.و نیز وزن نرمال به صورت بیان یک رنج نرمال در آن هفته های مورد نظر است . نه اینکه عددی خاص بیان شود.و بتوان از روی آن ، سن دقیق تر را حدس زد.
چراکه متاثر از ژنتیک و تغذیه مادر و .... می باشد.
برای زمان زایمان تون هم همان اولین روز آخرین قاعدگی و سونوی زیر 13 هفته ملاک است.
در ضمن عزیزم سن جنین شما هم نرمال است.
شاد و سلامت باشید
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “آزمایش ، سونوگرافی و ...”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 19 مهمان