Re: تفسير عكس رنگي رحم

با عرض سلام و خسته نباشید
زنی هستم سی و شش ساله با یک فرزند برای فرزند دوم برای بارداری اقدام کردم یک سال هر ماه دو مرتبه وسط ماه نزدیکی داشتم باردار نشدم پس از مراجعه به متخصص پس از انجام آزمایشات و گرفتن عکس رنگی از رحم به این نتیجه رسیدند که لوله سمت چپ مسدود و اطراف لوله سمت راست چسبندگی دارد . برای لاپروسکوپی نوبت داد بهم ولی برای لاپروسکپی به متخصص بهتر در استان مراجعه کردم ایشان گفتند لاپروسکوپی بی فایده است و نظرشان ای وی اف است . چون درصد بارداری با ای وی اف کم است و هزینه اش بالا بود سه ماه دارو تجویز کردند تا باردار شوم حال نمیدانم امکان بارداری می باشد یا لاپروسکپی را انجام دهم ؟

niyayesh. نوشته شده:با عرض سلام و خسته نباشید
زنی هستم سی و شش ساله با یک فرزند برای فرزند دوم برای بارداری اقدام کردم یک سال هر ماه دو مرتبه وسط ماه نزدیکی داشتم باردار نشدم پس از مراجعه به متخصص پس از انجام آزمایشات و گرفتن عکس رنگی از رحم به این نتیجه رسیدند که لوله سمت چپ مسدود و اطراف لوله سمت راست چسبندگی دارد . برای لاپروسکوپی نوبت داد بهم ولی برای لاپروسکپی به متخصص بهتر در استان مراجعه کردم ایشان گفتند لاپروسکوپی بی فایده است و نظرشان ای وی اف است . چون درصد بارداری با ای وی اف کم است و هزینه اش بالا بود سه ماه دارو تجویز کردند تا باردار شوم حال نمیدانم امکان بارداری می باشد یا لاپروسکپی را انجام دهم ؟
سلام
بله همینطوره
نظر متخصصین که بالینی بررسی کنند ارجحیت دارد اما لاپاراسکوپی توصیه می شود.
كارشناس مامايي فيروز

با سلام لطفا عکس منو تفسیر کنید.در گرافی ساده قبل از تزریق ماده حاجب درمحوطه لگن ضایعه مشهود نیست. پس از تزریق رحم با شکل طبیعی بخوبی مشهود است.filling Defectدر کاوینه آندومتر مشهود است که هرچندمیتواند airbubble باشد تطابق با سونو گرافی توصیه میشود.لوله های رحمی دوطرف قابل رویتند و spilageپریتوئال صورت گرفته است. علائم گرافی نفع انسداد یا هیدروسالینکس مشاهده نگردید. در ضمن من دو هفته قبل هم سونوگرافی معمولی شدم و تو مطب دکترهم سونوگرافی واژینال شدم هردو سونو گفتن مشکلی نداری و همه چیز طبیعیه.تو سونوم همه چیزو نرمال نوشته دو هفته قبل عکس رنگی.

سلام.لطفا جواب عکس رنگی من رو تفسیر کنید.دکتر اونجا به من گفت لوله های سمت راستت رو به بالا تغییر شکل داده و احتمال بارداری طبیعی ندارم و اینکه لوله ی چپم گرفتگی داشته و رفع شده.درسته؟

هيستروسالپنگوگرافي
يک کانولا درمحل سرويکال OS قرار داده شد و ماده حاجب تزريق شد
کانال سرويکال طول وديامتر نرمال و بوردر smooth دارد
رحم لتروورسه به راست قرار دارد و ماده حاجب آنرا بطورکامل پرنموده است
کاويته رحم داراي شکل نرمال کنتورهاي صاف و قابليت اتساع طبيعي بوده وهيچ فيلينگ ديفکتي درآن ديده نميشود
فالوپين تيوب ها داراي ديامتر نرمال بوده ويک unobstructed filling را نشان ميدهد
نماي مخاطي بخش امپولر طبيعي به نظر ميرسد
Spillage ماده حاجب در هردو سمت دیده می شود كه در طرف راست بیشتر بوده و به سمت پاراكولیك گاتر راست انتشار پیدا كرده است.
آخرین ويرايش توسط 1 on حوریه و محمد, ويرايش شده در 0.

حوریه و محمد نوشته شده:سلام.لطفا جواب عکس رنگی من رو تفسیر کنید.دکتر اونجا به من گفت لوله های سمت راستت رو به بالا تغییر شکل داده و احتمال بارداری طبیعی ندارم و اینکه لوله ی چپم گرفتگی داشته و رفع شده.درسته؟

هيستروسالپنگوگرافي
يک کانولا درمحل سرويکال OS قرار داده شد و ماده حاجب تزريق شد
کانال سرويکال طول وديامتر نرمال و بوردر smooth دارد
رحم لتروورسه به راست قرار دارد و ماده حاجب آنرا بطورکامل پرنموده است
کاويته رحم داراي شکل نرمال کنتورهاي صاف و قابليت اتساع طبيعي بوده وهيچ فيلينگ ديفکتي درآن ديده نميشود
فالوپين تيوب ها داراي ديامتر نرمال بوده ويک unobstructed filling را نشان ميدهد
نماي مخاطي بخش امپولر طبيعي به نظر ميرسد
Spillage ماده حاجب در هردو سمت دیده می شود كه در طرف راست بیشتر بوده و به سمت پاراكولیك گاتر راست انتشار پیدا كرده است.
سلام عزیزم
خداروشکر نرمال بوده
كارشناس مامايي فيروز

سلام خسته نباشید ممنون میشم جواب عکس رنگی رحم من رو تفسیر کنید، به شرح زیر می باشد:
علایم تورم در مخاط کانال سرویکس خصوصا در ناحیه پروکسیمال کانال سرویکس ناحیه (سرویکوایسمیک) مشهود است. ناحیه ایسم نسبتا باریک و سیلندریک می باشد.
اندازه کاویته رحم طبیعی، بدنه رحم باریک و رحم متمایل بطرف چپ نمایان شده است.
ماده حاجب از رحم وارد لوله های رحم شده. ناحیه آمپولیر لوله رحم در طرف راست پیچ خورده تصویر شده. ماده حاجب از هر دو لوله رحم وارد فضای آزاد پریتوان شده و باز است.
در کلیشه کنترل که پس از 30 دقیقه گرفته شده هر دو لوله رحم باز است.

با سلام اين نتيجه عكس رنگي رحم هست ممنون ميشم تفسر كنيد (سابقه دو سقط به دليل متوقف شدن ضربان قلب جنين )
پس از تزريق ماده حاجب كانال سرويكال و رحم و هر دو لوله از ماده حاجب پر شده است .
كاويته رحم جادار و بدنه funnel shaped و جسم رحم در قسمت وسطي حفره لگن و متمايل به چپ قرار دارد .
ددر كاويته اندو متريال تصويري دال بر توده فضا گير و يا ديفكت مشخص ديده نميشود .
كانال سرويكال spindle shaped و ناحيه ايسم سيلنريك و باريك نمايان است . لوله چپ از ماده حاجب پر شده و طول ديامتر و پيرستالتيسم لوله عادي و قسمت ديستال چرخيده و پيچيده و در پايين و كف حفره لگن قرار دارد .
اوله راست به زحمت و تحت فشار از ماده حاجب پر شده است.
در كليشه كنترل لوله چپ باز و پر ما بليته لوله راست كاهش يافته است .
در postdtainage film ماده حاجب لوكاليزه در قسمت سانترال حفره لگن نمان و مختصرا در انتهاي هر دو لوله باقيمانده و تخليه و پخش دارو به كندي انجام ميگيرد .
در كليشه تاخيري تصويري به شكل توده فضا گير در قسمت مياني و پايين حفره لگن نماي جسم رحم و پاتولوژيك نميباشد .

علائم تورم در مخاط کانال سرویکس مشاهده و ناحیه پروکسیمال کانال سرویکس بخوبی از ماده حاجب پر نشده و در فلورسکوپی ماده حاجب به کندی از این ناحیه عبور کرده توجه به آن پیشنهاد میشود
اندازه کاویته رحم طبیعی ، بدنه رحم باریک است.
ماده حاجب از رحم وارد لوله های رحم شده، ماده حاجب از هر دو لوله رحم وارد فضای آزاد پریتوان شده و باز است.
لطفا تفسیر بفرمایید

سمیرا اقیان1363 نوشته شده:علائم تورم در مخاط کانال سرویکس مشاهده و ناحیه پروکسیمال کانال سرویکس بخوبی از ماده حاجب پر نشده و در فلورسکوپی ماده حاجب به کندی از این ناحیه عبور کرده توجه به آن پیشنهاد میشود
اندازه کاویته رحم طبیعی ، بدنه رحم باریک است.
ماده حاجب از رحم وارد لوله های رحم شده، ماده حاجب از هر دو لوله رحم وارد فضای آزاد پریتوان شده و باز است.
لطفا تفسیر بفرمایید
سلام
عزیزم لوله های رحمی باز و بدون چسبندگی بودند اما دهانه ی رحم به نظر متورم است و نیاز به بررسی بیشتر دارد
كارشناس مامايي فيروز

سلام خسته نباشيد
ميشه عكس رنگى منو تفسير كنيد ممنون ميشم واقعاً نگرانم :
پس ازتزريق ماده حاجب كانال سرويسكال و رحم و هر دو لوله از ماده حاجب پرشده است.
كاويته رحم جادار و كورنها كشيده و جسم رحم در قسمت وسطى حفره لگن و متمايل به چپ قراردارد.
نقص پرشدگى متعدد مدور در كاويته رحم مطرح كننده هيپرتروفى اندمتريال است.
كانال سرويكال و ناحيه ايسم سيلندريك نمايان اند.
هر دو fallopian tubes از ماده حاجب پر شده طول و ديامتر و پريستالتيسم لوله ها عادى و قسمت ديستال لوله ها در انتها پيچيده و لوله چپ در مسير بسمت بالا و خارج از حفره لگن امتداد يافته است.
در قسمت ديستال لوله راست نماى hollosign ديده ميشود كه زمينه را جهت adhesion در ناحيه فيمبريا و يا هيدروسالپنكس فراهم مي اورد كه توجه به ان توصيه ميشود.
در كليشه كنترل هر دو لوله باز و پرمابليته لوله چپ بشدت كاهش يافته و پرماليته لوله راست جزيى و لوكال است.
در postdrainage film ماده حاجب در هر دو لوله و اطراف ناحيه آمپولر لوله راست بصورت لوكاليزه باقيمانده و پخش و انتشار دارو در لگن ديده نمي شود. ممنون ميشم از پاسخگويتون
آخرین ويرايش توسط 1 on خانوم, ويرايش شده در 0.

سلام
روزتون بخیر
ممنونم ک وقت گذاشتید و جواب عکس رنگی منو دادید
گفتین ک یه چسبندگی کمی در سمت چپ رحم دارم دوساله تو اقدامم برا بارداری فرزنداول
ایا این چسبندگی با دارو رفع میشه ؟؟و امکان بارداری بعد از چند مدت هست ؟
سپاس بیکران از شمااا
ارسال پست

بازگشت به “آزمایش ، سونوگرافی و ...”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 15 مهمان