تفسير عكس رنگي رحم

سلام . در عكس رنگي رحم من نوشته شده:
در كليشه ساده :تصوير پاتولوژيك اوپاك ديده نميشود.
پس از تزريق تدريجي به روش استريل كاويته رحم بطور اوپاك نمايان شد.
اثر فشاري يا ضايعه فضاگير بر كاويته رحم مشاهده نميشود.
طول و شكل سرويكال كانال طبيعي است.
با وجود افزايش فشارودوز داروي تزريقي لوله ها اوپاك نشد و spillage صورت نگرفت.
Adhesion,prox.tube
در كليشه تخليه تصوير پاتولوژيك مشاهده نمي گردد.

حالا بايد چي كار كنم؟:-((

Re: تفسير عكس رنگي رحم

سلام
بله امکانش هست . چه بسا الان افراد بسیاری هستند که بچه دار هم شده اند اما از اینکه درصدی چسبندگی داشته اند بی اطلاع بوده اند.
اما مسلما متخصصی که شما را بالینی تحت نظر دارد با توجهب ه سابقه درمانهای نازایی خود ؛ تشخیص نیاز به درمان را بهتر می گذارد.
كارشناس مامايي فيروز

سلام خسته نباشید لطفا زحمت بکشید جواب عکس رنگی من را تفسیر بفرمائید.
پس از تزریق ماده حاجب کانال سرویکال و رحم و هر دو لوله از ماده حاجب پر شده است.
کاویته رحم جادار و کورنها کشیده و بدنه funnel shape و جسم رحم در قسمت وسطی حفره لگن و در پوزیسیون آناتومیک قرار دارد.
در سری کلیشه ها کورن چپ در مقایسه با طرف مقابل Rudimentary تصویر شده که نشانگر یکنوع واریاسیون آناتومیک می باشد.
کانال سرویکال دارای طول و مخاط و قابلیت اتساع عادی است.
ناحیه ایسم باریک و طویل و به شکل Thread like نمایان است.
این تغییرات زمینه را برای دیسمنوره و Infertility فراهم می نماید که در صورت لزوم توجه به آن توصیه می شود.
معذالک بررسی این ناحیه با بوژی و یا هیسترومتر جهت تشخیص افتراقی از اسپاسم توصیه می گردد.
هر دو Fallopian Tubes از ماده حاجب پر شده طول و دیامتر و پریستالتیسم لوله ها عادی و قسمت دیستال پیچیده است.
در کلیشه کنترل هر دو لوله باز و پرمابلیته لوله چپ تا اندازه ای کمتر از طرف مقابل است.
در Postdrainage Film ماده حاجب تا اندازه ای لوکالیزه در قسمت فوقانی حفره لگن و پیچیدگی لوله ها و اطراف Ovarean fossa جمع شده و تخلیه و پخش دارو بکندی انجام می گیرد.
در کلیشه تاخیری تصویری به شکل توده فضاگیر در قسمت سانترال و پایین حفره لگن و بالای مثانه نمای جسم رحم و پاتالوژیک نمی باشد.
ضمنا خدمتتون عرض کنم من 2 سال هست که اقدام به بارداری کردم ولی باردار نشدم یک سال پیش همسرم واریکوسل عمل کرد. من هم 2 ماه است که لتروفم و آمپول استفاده کردم این ماه هم تخمک 23 داشتم آیا امیدی به بارداری در این ماه هست؟
با تشکر فراوان

سلام .اگر لطف کنید عکس رنگیم رو تفسیر کنید، ممنون میشم
با رعایت شرایط استریل، پس از گذاشتن اسپکلوم سرویکس کانوله شده وماده حاجب بداخل کاویته رحم تزریق شد و کلیشه های لازم تهیه شدندکه نتایج زیر را نشان میدهد.
رحم دارای شکل و اندازه طبیعی است. هر دو لوله رحمی تا انتها حاجب شده است اما نمای نسبتاً fixed آنها و اسپیلاژ مختصر و لوکوله در کلیشه تاخیری مطرح کننده peritubal adhesion دوطرفه است.
نمیدونم معنیش چیه و باید چی کار کنم؟

آرزو نوشته شده:سلام خسته نباشید لطفا زحمت بکشید جواب عکس رنگی من را تفسیر بفرمائید.
پس از تزریق ماده حاجب کانال سرویکال و رحم و هر دو لوله از ماده حاجب پر شده است.
کاویته رحم جادار و کورنها کشیده و بدنه funnel shape و جسم رحم در قسمت وسطی حفره لگن و در پوزیسیون آناتومیک قرار دارد.
در سری کلیشه ها کورن چپ در مقایسه با طرف مقابل Rudimentary تصویر شده که نشانگر یکنوع واریاسیون آناتومیک می باشد.
کانال سرویکال دارای طول و مخاط و قابلیت اتساع عادی است.
ناحیه ایسم باریک و طویل و به شکل Thread like نمایان است.
این تغییرات زمینه را برای دیسمنوره و Infertility فراهم می نماید که در صورت لزوم توجه به آن توصیه می شود.
معذالک بررسی این ناحیه با بوژی و یا هیسترومتر جهت تشخیص افتراقی از اسپاسم توصیه می گردد.
هر دو Fallopian Tubes از ماده حاجب پر شده طول و دیامتر و پریستالتیسم لوله ها عادی و قسمت دیستال پیچیده است.
در کلیشه کنترل هر دو لوله باز و پرمابلیته لوله چپ تا اندازه ای کمتر از طرف مقابل است.
در Postdrainage Film ماده حاجب تا اندازه ای لوکالیزه در قسمت فوقانی حفره لگن و پیچیدگی لوله ها و اطراف Ovarean fossa جمع شده و تخلیه و پخش دارو بکندی انجام می گیرد.
در کلیشه تاخیری تصویری به شکل توده فضاگیر در قسمت سانترال و پایین حفره لگن و بالای مثانه نمای جسم رحم و پاتالوژیک نمی باشد.
ضمنا خدمتتون عرض کنم من 2 سال هست که اقدام به بارداری کردم ولی باردار نشدم یک سال پیش همسرم واریکوسل عمل کرد. من هم 2 ماه است که لتروفم و آمپول استفاده کردم این ماه هم تخمک 23 داشتم آیا امیدی به بارداری در این ماه هست؟
با تشکر فراوان

سلام
بله انشالله !تشخیص با متخصص بالینی شماست اما
بیان کرده که وضعیتی در بخشی از لوله مشاهده می شود که می تواند علت دردهای زمان قاعدگی یا نازایی احتمالی باشد اما بعد از آن بیان می کند که تشخیص قطعی نیست و ممکن است این حالت فقط نوعی اسپاسم باشد.
این تفسیر نشان می دهد که لوله ها باز هستند (البته لوله ی راست وضعیت بهتری نسبت به چپ دارد) اما هیچ کدام چسبندگی ندارند و ماده ی حاجب را عبور داده اند . در نتیجه پیش آگهی خوبی برای بارداری داریم به شرطی که تخمک گذاری هم برقرار باشد یا با درمانی که دارید برقرار شود.
كارشناس مامايي فيروز

hanaa31 نوشته شده:سلام .اگر لطف کنید عکس رنگیم رو تفسیر کنید، ممنون میشم
با رعایت شرایط استریل، پس از گذاشتن اسپکلوم سرویکس کانوله شده وماده حاجب بداخل کاویته رحم تزریق شد و کلیشه های لازم تهیه شدندکه نتایج زیر را نشان میدهد.
رحم دارای شکل و اندازه طبیعی است. هر دو لوله رحمی تا انتها حاجب شده است اما نمای نسبتاً fixed آنها و اسپیلاژ مختصر و لوکوله در کلیشه تاخیری مطرح کننده peritubal adhesion دوطرفه است.
نمیدونم معنیش چیه و باید چی کار کنم؟
سلام دوست عزیز!
احتمال چسبندگی قبل از لوله ها بیان شده است.اما خود لوله ها ماده را عبور داده و چسبندگی نداشته اند.
تشخیص و درمان با متخصص بالینی شماست.
كارشناس مامايي فيروز

سلام قبلا یه بار سقط جنین در 2 ماه اول بارداری داشتم حالا مدت 2 سال از ان موضوع می گذرد و هنوز باردار تشدم دکنر واسم عکس رنگی نوشته اما میترسم عوارض بدی داشته باشه اخه اشعه اکس ضرر داره - لطفا راهنماییم کنید - در باره عوارضش بگید و اینکه ممکنه لوله هام بسته باشه با توجه به اینکه قبلا باردار شدم اما سقط شده

سلام قبلا یه بار سقط جنین در 2 ماه اول بارداری داشتم حالا مدت 2 سال از ان موضوع می گذرد و هنوز باردار تشدم دکنر واسم عکس رنگی نوشته اما میترسم عوارض بدی داشته باشه اخه اشعه اکس ضرر داره - لطفا راهنماییم کنید - در باره عوارضش بگید و اینکه ممکنه لوله هام بسته باشه با توجه به اینکه قبلا باردار شدم اما سقط شده
ارسال پست

بازگشت به “آزمایش ، سونوگرافی و ...”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 15 مهمان