سلام
فعلا در مورد آزمایش بالا اطلاعات کافی ندارم . آیا منظورتان آنتی کور ضد تیروگلوبولین (Thyroglobulin antibody ) که جزء آزمایشات تیروئید است ، نیست ؟
در پناه امام عصر آرام و موفق باشید.
 کارشناس مامایی

سلام عزیزم
بالا بودن این آنتی بادی می تواند نشان دهنده ی نوعی بیماری خودایمنی باشد که "تیروئیدیت هاشیماتو" نامیده می شود . در بیماری های خود ایمنی سیستم ایمنی بدن علیه خود بدن به کار می افتد . در این جا سیستم ایمنی بدن علیه غده ی تیروئید عمل می کند و باعث التهاب آن می شود . ممکن است منجر به بزرگی تیروئید (گواتر) شود و یا باعث اختلال در کار تیروئید شده و ترشح هورمون های تیروئید را مختل کرده و در نتیجه باعث کم کاری تیروئید شود (هایپوتیروئیدی). اگر در حال حاضر بقیه آزمایشات تیروئید شما ، نرمال است بدین معنی است که هنوز کم کاری تیروئید یجاد نشده است .
به هر صورت کم کاری تیروئید می تواند در تخمک گذاری ایجاد اختلال کند و در نتیجه در نازایی مؤثر باشد . هم چنین در ایجاد سقط نیز نقش دارد . راه درمان آن ، جایگزینی هورمونی است که معمولا با قرص لووتیروکسین انجام می گیرد و میزان آن توسط پزشک معالج کنترل می شود .مصرف این قرص در بارداری نیز می تواند ادامه یابد .
به این نکات توجه کنید :
1. تشخیص بالا قطعی نیست و تشخیص قطعی با پزشک معالج می باشد .
2. اگر قصد بارداری دارید بهتر است علاوه بر این که تحت نظر متخصص زنان هستید ، با متخصص غدد نیز مشورت کنید .
3. کم کاری تیروئید معمولا با دارو کنترل شده و بارداری با شرایطی خوب طی می شود . پس نگران نباشید .
 کارشناس مامایی

با تشکر از کارشناس محترم سایت

سئوالم این است چرا با وجود اینکه من به مدت دو سال است که قرص لووتیروکسین مصرف میکنم و تیروئیدم تحت کنترل است و آزمایشات تیروئیدم مدتهاست که نرمال شده است، پس چرا دو آیتم آنتی کور ضد تیروگلوبولین و Anti TPO هنوز بالاست و نرمال نشده است؟
آیا بالا بودن این دو آیتم به تنهایی روی باروری تاثیر خواهد داشت؟

با تشکر

ظاهرا لووتیروکسین در بعضی موارد سطح این آنتی بادی ها را کاهش می دهد و در مواردی دیگر تأثیری ندارد . این دارو به این جهت به کار می رود که عوارض بیماری فرد را درگیر نکند . آن چه من می دانم این است که اگر ازمایشات تیروئید نرمال باشد و هایپوتیروئیدی درمان شود و به عبارت دیگر این بیماری تحت کنترل باشد ، مشکلی در باروری ایجاد نمی کند ولی ممکن است بارداری را قدری به تأخیر بیندازد .
 کارشناس مامایی
ارسال پست

بازگشت به “آزمایش ، سونوگرافی و ...”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 19 مهمان