امکان وجود تنبلی تخمدان

با سلام دختری 21 ساله هستم .پریود من بسیار نا مرتب هستش به طوری که گاهی اوغات 6-7 ماه هم پریود نمیشم.در تخمدان هام کیست های خیلی کوچک درشترینشان به قطر 2 میلی متر داشتم که 6 ماه قرص دزوسپتیو مصرف کردم ولی 1 ماه بعد از قطع کردن قرص ها دیگه پریود نشدم. دوباره سونوگرافی و آزمایش هورمون دادم:
با توجه به آزمایش زیر آیا من تنبلی تخمدان دارم؟ و در چه حد میباشد؟ دکتر به من گفت مشکل تو عدم تعادل هورمون هاست وآیا درست است؟
سونوگرافی:کیستی وجود نداشت
ازمایش هورمون:
T4: 9.1 ug/dl
TSH: 1.55 ulU/ml
Estradiol: 196.3 pg/ml
FSH: 7.2 mlu/ml
LH: 93.5 mIu/ml
prolactin: 16.4 ng/ml
Free tstosterone: 1.6 pg/ml
Testosterone: 0.47 ng/ml
DHEA Sulfate: 374.1 ug/dl(ECL

سلام
دوست عزیز! خیلی خوبه که فولیکولهای متعددی که پیشتر دیده شده در سونوی اخیرتان وجود ندارد و این خودش معیار بسیار خوبی ست. اما نرمال بودن سونو کنار وضعیت قاعدگی تون که بیان کردید نشان می دهد که احتمالاً نقصی در جای دیگر وجود دارد اما آزمایش شما :
برای تشخیص صحیح تر لازم است که با معیار های کیت آزمایشگاه شما هم مقایسه شود اما از ظاهر قضیه بر می آید که پرولاکتین و FSH(هورمون محرک فولیکولی) نرمال اند اما LH بالاتر از حد نرمال است و همین مساله به راحتی می تواند اختلال وجود را سبب شده باشد. و نظر پزشکتون در این مورد کاملاً صحیح می باشد.

(برای سنجش دقیق تر معیار ها را ذکر فرمائید چراکه مثلاً معیار آخر اگر با واحد ug/m سنجیده شده باشد و از الیزا نیز استفاده شده باشد باید در زنان 0.4-2.17 باسد اما واحد های شما متفاوت است.)
كارشناس مامايي فيروز

بادرود فراوان
من 33 سال سن دارم و3 سال هست كه ازدواج كردم و به مدت 6 ماه كه تصميم به بچه دار شدن دارم واز ماه دوم كه ديدم جواب براي بچه دار شدن نمي گيرم از شهريورماه تحت نظر متخصص زنان وزايمان رفتم كه 3 ماه قرص تحريك كننده تخمك گذاري و كيت تخمك گذاري max 14داد كه نتيجه نگرفتم و بعد از سه ماه كه رفتم پيش دكتر يك عكس رنگي ويك آزمايش اسپرم براي همسرم و يك قرص از روز 10پريود به مدت 10 روز هر روز 2 عدد تجويز شد كه جواب آز همسرم مشكلي نداشت ،عكس رنگي من هم مشكلي نداشت :) و قرصها هم بعد از يكماه جواب نداد ولي حالا كه جلسه سوم رفتم پيش دكترم قرص متفورمين به مدت 3 ماه يكي صبح ناشتا و يكي قبل از شام ،سه عدد آمپول عضلاني از روز 20 پريود و يك ورق قرص ديگر كه از روز 5 پريود 2 عدد تا 5 شب تجويز كرد .
حالا سوال من اينه 1- من از كيت max 14 استفاده كردم ولي هر ماه تخمك گذاريم را نفهميدم چندم ماه بود! با اونكه پريودم منظم و نهايتا 21 يا 24 روز ه بوده كه با تجويز اين قرصهاي هورموني شده 28 روزه يعني تازگيها نامرتب شده ! 2- از دما سنجم كه نمي فهمم زمان تخمك گذاريم چه زماني هست ؟ حالا مي شه راهنماييم كنيد به غير از اين دو مورد موردي هست كه زمان دقيق تخمك گذاريم را بفهمم . ممنون از زحمات زياد شما
منتظز جواب شما هستم .

با عرض سلام خدمت کارشناس محترم
من 26 سالمه و دو ماه که قصد بارداری دارم قبلش سونو دادم و گفتن تخمدان هام کم کاره (این دقیقا چیزی که تو سونوم نوشته بود : تخمدان ها با ابعاد طبیعی فاقد فولیکول با اندازه نرمال می باشد.).دکترم متفورمین برام نوشت روزی 3تا میخورم ماه اول نتیجه نگرفتم این ماه علاوه براون از روز سوم روزی دوتا لتروفم تا 5روز و استروژن از روز پنجم تا هفت روز خوردم و روز سیزدهم آمپول HCG زدم ولی تا امروز که سه روز از تزریق میگذره با تست Max14 که استفاده کردم هنوز تخمک گذاری نکردم
دو روز ایروبیک شروع کردم به نظرتون ورزش تاثیری داره و آیا وضعیت من ناراحت کننده است یا ممکنه حتی با تزریق این آمپول باز تخمک گذاری با تاخیر انجام شه؟
البته ماه پیش تست تخمک گذاریم روز 20 پریود مثبت شد ولی نمیدونم آیا میشه تست مثبت باشه ولی تخمک به اندازه لازم برای باروری بزرگ نشده باشه؟ واقعا ممنون میشم راهنماییم کنید.
باتشکر فراوان

سلام
دوست عزیز!
چند نکته:
1-کاهش وزن در افراد مبتلا به کم کاری تخمدان و نیز شاخص توده بدنی بالا(وزن زیاد تر از نرمال) در بازگرداندن تخمک گذاری مفید است اما اینکه در هر فردی ورزش در این میان دخیل باشد مشخص نیست.
2- اگر تخمک گذاری ثابت شده است پس حتماً فویلکول به اندازه ی لازم برای آزاد شدن رسیده است. در ثانی از روی یک سونو نمی توان برچسب تنبلی تخمدان به فردی زد!
سیکلهای منظمی دارید یا خیر ؟
سونو را در چه زمانی از سیکل انجام دادید؟
بعد از سونو ، آزمایش هورمونی و یا سونوی دیگری داشته اید؟
آخرین ويرايش توسط 1 on KarshenaseMamaee, ويرايش شده در 0.
كارشناس مامايي فيروز

با سلام وخسته نباشيد خدمت كارشناس محترم
عذر مي خوام نمي دونم چرا سوال منو جواب نداديد من همچنان منتظر جواب شما هستم (من 33 سال سن دارم و3 سال هست كه ازدواج كردم و به مدت 6 ماه كه تصميم به بچه دار شدن دارم واز ماه دوم كه ديدم جواب براي بچه دار شدن نمي گيرم از شهريورماه تحت نظر متخصص زنان وزايمان رفتم كه 3 ماه قرص تحريك كننده تخمك گذاري و كيت تخمك گذاري max 14داد كه نتيجه نگرفتم و بعد از سه ماه كه رفتم پيش دكتر يك عكس رنگي ويك آزمايش اسپرم براي همسرم و يك قرص از روز 10پريود به مدت 10 روز هر روز 2 عدد تجويز شد كه جواب آز همسرم مشكلي نداشت ،عكس رنگي من هم مشكلي نداشت و قرصها هم بعد از يكماه جواب نداد ولي حالا كه جلسه سوم رفتم پيش دكترم قرص متفورمين به مدت 3 ماه يكي صبح ناشتا و يكي قبل از شام ،سه عدد آمپول عضلاني از روز 20 پريود و يك ورق قرص ديگر كه از روز 5 پريود 2 عدد تا 5 شب تجويز كرد .
حالا سوال من اينه 1- من از كيت max 14 استفاده كردم ولي هر ماه تخمك گذاريم را نفهميدم چندم ماه بود! با اونكه پريودم منظم و نهايتا 21 يا 24 روز ه بوده كه با تجويز اين قرصهاي هورموني شده 28 روزه يعني تازگيها نامرتب شده ! 2- از دما سنجم كه نمي فهمم زمان تخمك گذاريم چه زماني هست ؟ حالا مي شه راهنماييم كنيد به غير از اين دو مورد موردي هست كه زمان دقيق تخمك گذاريم را بفهمم .
با نهايت تشكر از شما

سلام
دوست عزیز!
علامات تخمک گذاری موارد زیر هستند:
افزایش ترشحات شبه سفیده تخم مرغ/صعود درجه حرارت 1 روز پس از تخمک گذاری/ درد خفیف یکطرفه می باشد که بسیاری از از زنان در عین حال که تخمک گذاری دارند متوجه این علائم نمی شوند.
جهت اطمینان از تخمک گذاری به روش خانگی:
1- برای ثبت درجه حرارت باید چند سیکل منظم و با رعایت اصول آن درجه حرارت را ثبت کنید.
به این شکل قطعاً پاسخ بهتری خواهید گرفت.
2- در یک سیکل 28 روزه احتمال اینکه تخمک گذاری در روزهای 14تا 17 باشد بیشتر است پس برای استفاده از کیت باید روز11 تا 16 را در نظر بگیرید.
اما اگر شک به نبود تخمک گذاری باشد می توان از سونوگرافی در میانه سیکل و سنجش فولیکولها و یا آزمایش سنجش LH در میانه سیکل استفاده کرد.
امیدورام که بتوانید روز تخمک گذاری را بیابید.
كارشناس مامايي فيروز

با سلام و تشکر فراوان از توجه و پاسخ شما کارشناس محترم
در مورد سوالات مطرح شده سیکل های من در دوران مجردی بسیار منظم و 28 روزه بود(من یک و نیم ساله که ازدواج کردم) ولی تقریبا از اوایل امسال این دوره به تدریج افزایش یافت ولی تقریبا حدود 4 ماهی است که به طور منظم 36 روزه شده (علی رغم مصرف قرص های ذکر شده نیز همچنان 36 روز است) البته من شهریور ماه عمل میومکتومی انجام دادم و فیبروم 14 سانتی متری از رحم ام خارج شد به همین علت کمی از چسبندگی می ترسم.
در ضمن دو بار سونو دادم که اولی روز 27ام پریودی و دومی روز 13 پریودی بود.
همچنین هیچگونه آزمایش هورمونی و غیره نداده ام.
خواهش می کنم بار دیگر مرا راهنمایی نمایید.

دوست عزیزم 36 روزه بودن سیکل های شما خیلی مساله مهمی نیست !
اما در رابطه با تنبلی تخمدان ها ان شاءالله با مصرف دارو ها تا 6 ماه دیگر نتیجه خواهید گرفت !
زیاد عجله نکنید و هر گونه استرس را از خود دور کنید !
تنبلی تخمدان ها به راحتی قابل درمان است !
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “آزمایش ، سونوگرافی و ...”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 14 مهمان