کمک

سلام خانم دکتر در این مدت که در حال اقدام بارداری هستم با خوندن مطالب مختلف افسرده و مظطرب شدم.مثل اینکه بعضی افراد دارای تخمک و اسپرم با مشکل کروموزومی اند که منجر به سقط مکرر میشه!!!و این منو می ترسونه و به سرم زده تست کاریوتیپ بدم ولی هم گرونه هم 2یا 3 ماه طول میکشه جوابش بیاد!به نظر شما من این تست رو بدم؟؟؟ایا افرادی که مشکل داشته باشند می تونند بچچه دار شن؟چون ظاهرا این افراد هم بالاخره اسپرم یا تخمک سالم دارن

سلام ! بله این افراد که نقص کروموزومی هم دارند اسپرم و تخمک دارند و باردار هم می شوند اما خیلی از آنها منجر به سقطهای خود به خودی می شوند.
اما دوست عزیزم من هم کما بیش با ارتباطی که با شما داشتم متوجه شدم که کمی خودتون رو رنج می دهید. در نظر داشته باشید که خیلیاز کسانی که تمامی اقدامات لازم را انجام داده اند بازهم دچار مشکلات باروری و ... شده اند و به عکس افرادی که فقط اقدامات در حد حداقل را انجام داده اند الان صاحب فرزندان سالمی هستند این مطلب نشان می دهد که در کنار پیشرفت علم باید مراقب باشیم که این ابزار به جای آسان کردن زندگی ما، مارا آزرده خاطر نکننده و مانند طنابی ما را به دنبال خودشان نکشانند.
توکل به خدایی که کمک کا کرده تا چنین وسایلی برا یتشخیص و درمان داشته باشیم از چنین نگرانی هایی می کاهد.
در مورد شما هم اصلاً لزومی به گرفتن کاریوتیپ وجود ندارد :)
كارشناس مامايي فيروز

خیلی از درک و کمکتون ممنونم.ببخشید که اینهمه اذیتتون کردم.خانم دکتر ایا این افراد که فرمودید نشانه یا بیماری ای ندارند با توجه با مشکلات کروموزومی.یا ایا افرادی نیستند که در معرض شیمی درمانی و اینها بودندو یا والدین انها با هم فامیل هستند؟در نهایت با وجود این نقص می شه بچه دار شد؟

سلام
دوست عزیز دامنه ی علم ژنتیک بسیار وسیع اند و پاسخ بالا در مورد هر دسته از افراد متفاوت است به عبارتی افرادی هستند که ناقلین یک بیماری هستند که در خود آنها هیچ بروزی نداشته و یا افرادی هستند که بر اثر ازدواج های فامیلی ژن معیوبی که تاقلش بودند را کنار همان ژن معیوب همسر خود گذاشته و موجب بروز در فرزندان شده اندو و نیز چه بسا ارفادی که هیچ گونه نقص ژنتیکی نداشته اند و بر اثر یک جهش اکتسابی بر اثر اشعه و ... فرزند مبتلا پیدا می کنند.
هر کدام از این موارد خودش دنیا دنیا تعریف و حتی در بطنش استثنائات دارد.
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “مشاوره ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 38 مهمان