بارداری و کولیت

با سلام خدمت شما کارشناس عزیز
من 7 سال هست که بیماری کولیت السروز دارم . البته به علت کم بودن علائم بیماری 1 سال بیشتر نیست که از بیماری خودم مطلع شدم و حدود 4 ماه کورتون (قرص پردینیزولون) استفاده کردم و الان چند ماهی هست که فقط قرص آساکول 800 میخورم(روزی 4 عدد)
با این شرایط حدود 2 سال هست که ازدواج کردم و قصد بارداری دارم
آیا به نظر شما بارداری برای من مشکل ساز خواهد بود؟ برای بچه چهطور ؟
آیا تا با حال با کسی با این شرایط مواجه شده اید ؟
با تشکر

سلام
دوست عزیز! اول از همه اقدام به بارداریتون رو حتماً پس از ویزیت کامل پیش از بارداری و با مشاوره با هم پزشک زنان و هم پزشک مخصوص خودتان شروع کنید.
اما به عنوان بیان یک تجربه از این بیماری در بارداری ترجیح می دهم برای علمی تر بودن گفته ام، تجربه ی تحقیقات وسیع مراجعه علمی زنان مامایی رو در رابطه با بارداری و کولیت اولسراتیو براتون بیان کنم :
در تحقیقاتی که روی 755 حاملگی انجام شد به این نتیجه رسیدند که اگر این بیماری در هنگام لقاح خواموش باشد در یک سوم افراد احتمال دارد که در دوران حاملگی تشدید شود.
اما اگر در دوران لقاح فعال باشد، بیماری در 45% زنان تشدید، در 25% بدون تغییر و در 25% بهبود می یابد.
اما این بیماری چه تاثیری بر بارداری ها داشته است؟
در تحقیقی که 2398 حاملگی را در زنان دچار کولیت مورد بازنگری قرار دادند نتیجه این شد که:
1- کولیت اولسراتیو اثرات نامطلوب اندکی بر پیامد حاملگی دارد.
2-پیامدهای دوران بارداری تفاوت چشمگیری با مادرانی که دچار بیماری نبودند نداشت.
3-میزان سقط خود به خود، زایمان پرع ترم و مرده زایی به میزان قابل توجهی کم بود.
4-زایمان سزارین در مقایسه با گروه غیر مبتلا افزایش یافته بود.
اما اگر در دوران حاملگی نیازمند درمان باشیم چه؟
درمان آن در بارداری مشابه افراد غیر حامله است.( البته در این مورد پزشک حاذقی که انتخاب می کنید باید بادقت سیر درمان را تعیین کند)
فقط توجه کنیم که استفاده از مکمل کلسیم برای شما ضروری می شود چرا که استئوپورز(پوکی استخوان) شایع است.
از طرفی استر سهای روانی سبب شعله ور شدن بیماری می شود پس باید باامید و توکل به خدا از آرامش کامل برخوردار باشید.
به خدا می سپارمتون
كارشناس مامايي فيروز

از لطفتون خیلی ممنون
به امید خدا تصمیم به بارداری دارم
ایشالله که با توکل به خدا اگر لایق مادر شدن باشم فرزندی سالم به دنیا میارم
شما هم برام دعا کنید
ممنون
ارسال پست

بازگشت به “مشاوره ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 10 مهمان