بارداری مجدد پس از سقط مول

با سلام خدمت کارشناس محترم، من پس از 3 سال جلوگیری با استفاده از لتروزول هاش ام جی و هاش سی جی برای 1 دوره باردار شدم که متاسفانه در هفته 12 بارداری جنین سالم با 2/3 جفت مول شده داشتم که دکترا بخاطر سلامت جنین ختم بارداری ندادند و در هفته 18 جنین خودبه خود سقط شد. بعد از سقط بتام پایین نیومد و پس از 3 بار آمپول هفتگی mtx منفی شد در حال حاضر 2 ماه از سقط می گذره و الان 4 هفته است بتام منفی شده و دوباره باید ماه آینده چک کنم. دکترها گفتن 1 سال بعد میتونم باردار بشم. ولی من نمیتونم تا 1 سال صبر کنم میخواستم بدونم میشه 3 ماه دیگه در صورت منفی بودن بتا اقدام به بارداری داشته باشم و اگر باردار بشم چه مکلی برام پیش میاد و دلیل این منع چیه؟

Re: بارداری مجدد پس از سقط مول

سلام
پس از 3 هفته طبیعی ماندن رنج بتا پیگیری ماهانه ادامه دارد تا اینکه به مدت 6 ماه طبیعی گزارش شود.
در طول مدت پیگیری روش پیشگیری مطمئنی داشته باشید دوست عزیز(IUD نباشد) و اغلب قرص ضد بارداری توصیه می شود.
اغلب پس از 6 ماه با مراجعه به درمانگری که در جریان بارداری قبلی فرد بوده، او مجوز باردار شدن را می دهد(اما در کل بین 6 تا 12 ماه اختلاف نظر است)
اما پیش از 6 ماه داشتن بتای نرمال، اصلاً اقدام نکنید عزیزم.
كارشناس مامايي فيروز

باسلام و خسته نباشید؛
عذرخواهی میکنم 1 سوال دیگه داشتم اگرکمتر از 6ماه خواسته یا ناخواسته باردار بشم چه مشکلی پیش میاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من از هرکسی می پرسم جواب درست و قانع کننده ای نمی گیرم فقط می گن بارداری با مول قاطی میشه و نمیتونن بفهمن این مول است یا حاملگی - اگرمول باشه درسته از بتا نمیشه دیگه تشخیص داد چون با بارداری هم بتا بالا میره اما با پیگیری هفتگی سونوگرافی که قابل تشخیص هست درسته؟چند درصد ممکنه حاملگی بدون مشکل پیش بره یعنی همچین موردی بوده؟واقعا شرمنده خدایی خیلی ذهنم مشغول بازم عذرخواهی میکنم.ممنون میشم جواب بدین

چون حاملگی مولار می تواند به بدخیمی تبدیل شود( با درصد پایینی) و اگر تا 6 ماه مادر تحت نظر نباشد و بتا چک نشود از وجود این بدخیمی بی اطلاع می مانیم .
در نتیجه بارداری بعدی با بدخیمی و ...؟! از طرفی مطلع نشدن از بدخیمی موجب متاستاز آن به کبد و .... می شود و....
اما در حالیکه اگر 6 ماه بتای منفی داشته باشید با خیال راحت برای بارداری بعدی اقدام می کنید
كارشناس مامايي فيروز

سلام کارشناس عزیز.
من در تاریخ 25/12/1392 سقط مول رو داشتم که بتام 1 هفته بعد از سقط عدد 312 بود و 2 هفته بعد 512 شد و بعد 1هفته بعد 382 و هفته بعد 312 شد و دکترم گفت سیر نزولیش خوب نبوده و من رو به کلینیک مول واقع در در مانگاه مطهری شیراز معرفی کردند و آنجا 1 هفته بعد نیز آزمایش بتا خواستند که عددش 280 بود و آنها نیز گفتند که خوب پایین نیومده بود و تقریباً 2 ماهی از سقط می گذشت و پس از آن آمپول متوتروکسات عضلانی هفتگی تجویز کردند و سه هفته طول کشید تا بتای خونم منفی شد که هر سه هفته آمپول متوتروکسات به من تزریق شد. و الان 2 ماه است که آزمایشم منفی است. با این تفاسیر و توضیحات آیا بازم 6 ماه پیگیری برای من کافی است با توجه به اینکه در کیلینیک مول به من گفتند تا 1 سال اجازه بارداری ندارم. آیا لازم است که با یک متخصص حاذق زنان مشورت داشته باشم . و اگر جنابعالی کسی را در شیراز می شناسید میشه معروفی کنید.شرمنده که توضیحاتم زیاد شد.

سلام
متاسفانه در شیرازکسی رو نمی شناسم . اما اگر کلینیکی که تخصصی برای باردرای مول بوده به شما 1 سال رو توصیه کرده ، رعایت کنید. چون 6 ماه برای کسانی ست که کاملاً عادی ، روند کاهشی دارند و بتا صفر می شود.
كارشناس مامايي فيروز

بله کلینیک مول واقع در شیراز طبقه 5 درمانگاه مطهری است که منحصراً برای بیماران مول می باشد. و تنها کلینیک مول در جنوب کشور است. و بیماران زیادی از شهرهای جنوبی به اونجا معرفی می شن و خوشبختانه اکثراً درمان می شن .

سلام کارشناس عزیز و دوست داشتنی؛
ببخشید این ماه که رفتم کلینیک مول بهم گفتن 3 ماه دیگه میتونی اقدام به بارداری داشته باشی و همون6ماه منفی بودن کافیه،میخواستم بدونم آزمایشایی که باید قبل بارداری بدم چیه؟ و کلاچون مول داشتم آیا آزمایش خاصی مد نظر هست ؟ من میخوام هر آزمایشی که لازمه بدم فقط نمیدونم چی هستن؟

سلام دوست عزی
لازم است ابتدا هفته ای یکبار یا هر دو هفته یکبار بعد از تخیله مول،hcgسرم چک شود تا زمانی که ۳ بار پی در پی سطح بتا نرمال گردد سپس ماهیانه یکبار چک میگردد تا زمانیکه به مدت ۶ ماه سطح hcgنرمال باشد بعد از آن follow up قطع میگردد.تصمیم گیری در مورد شیمی درمانی بر عهده پزشک و با توجه به سن ،سن حاملگی هیپرتیروئیدی و... دارد
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “مراقبت های پیش از بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 16 مهمان