مادران باردار به این نکات توجه کنند...

مدیران انجمن: KarshenaseMamaee, golenarges

pirnia885
عضو جدید
عضو جدید
پست: 3
تاریخ عضویت: شنبه 9 دی 1396, 8:43 am
تماس:

مادران باردار به این نکات توجه کنند...

پستتوسط pirnia885 » شنبه 9 دی 1396, 8:51 am

از مهم ترین بخش هایی که قبل به دنیا آمدن فرزند شما مهم است دوران بارداری می باشد که باید حتما توجه ویژه ای به آن داشته باشید. رفتار شما در این دوره باعث می شود که در سلامتی کودک شما تغییراتی بسیار زیادی صورت گیرد. در ادامه این مطلب شما را با اهمیت این دوره و مراقبت های دوران بارداری بیشتر آشنا خواهیم کرد.
سوزش ادرار

مشکلی که در بیشتر خانم های باردار وجود دارد مشکل ادرار می باشد. برخی از خانم‌های باردار از سوزش هنگام ادرار شاکی هستند اما با تاسف باید گفت که این مشکل را زیاد جدی نمی‌گیرند. سوزش ادرار می‌تواند به خطر عفونت مثانه یا دستگاه دفع ادرار باشد. درمان نکردن عفونت مثانه یا مجاری ادراری در دوران بارداری خواهد توانست ابتلا به بیماری‌های جدی و گوناگونی مانند عفونت، دردهای زایمان قبل از موعد یا زایمان زودرس را برای یک خانم‌ به همراه خود داشته باشد.
سوزش ادرار
سوزش ادرار

در سفر باید بیش از اندازه مراقب بدن خود باشید زیرا که گاهی عفونت مجرای ادراری به خاطر شستن محل دفع ادرار با آب‌های نامناسب در مسافرت ایجاد می‌شود. به همین خاطر به خانم‌های باردار پیشنهاد می‌شود اگر در طول سفر از سلامت آبی که قرار است خود را با آن شست و شو دهند، اطمینان ندارند از دستمال‌های مناسب بهداشتی یا آب سالم و مناسب برای این کار یاری بگیرند تا به مشکل برنخورند. حفظ بهداشت این قسمت در طول دوران درمان هم الزامی می باشد.
بیماری‌های مزمن

چیزی که متاسفانه در بیشتر موارد وجود دارد این است که بعضی از خانم‌ها پیش از باردارشدن به بیماری ‌های مزمنی مانند تیروئید، دیابت، و دیگر بیماری های مزمن مبتلا هستند و باید حتما پزشک خود را در جریان این مشکلات قرار دهند و حواسشان هم به هرنوع تغییر حالتی در دوران بارداری به خاطر ابتلا به این بیماری‌ها باشد. اگر شما به فشارخون بالا یا دیابت مبتلا هستید و بیماری خود را در دوران بارداری به خوبی مدیریت نکنید، ممکن است به طور ناخواسته تاثیری نامناسب بر سلامت جنینتان بگذارید و حتی مبتلا یه زایمانی زود هنگام یا پردردسر شوید.
سوزش ادرار
سوزش ادرار

در ادامه مطلب باید خاطر نشان شد که ضمن اینکه ابتلا به کم‌کاری یا پرکاری تیروئید هم موجب خواهد شد که خطری جدی برای مادر و جنین به دنبال داشته باشد. با این حساب به تمام مادران بارداری که از ابتلا به بیماری‌های مزمن عنوان شده رنج می‌برند، پیشنهلاد می‌شود که از اولین روز بارداری با گفتگو با پزشک معالج خود اقدام به مصرف داروهای گوناگون در زمان مناسب کنند تا مسئله ای برای خود و جنینشان شکل نگیرد.
دوری از افراد بیمار

یکی از پیشگیری های زمان بارداری اجتناب از تماس با افراد بیمار می باشد. ابتلاء مادر باردار به بغضی بیماریهای عفونی مثل سرخجه مشکلات زیادی در جنین ایجاد می كند. برای همین زنان باردار باید حتما از تماس با افراد مبتلا به بیماریهای عفونی اجتناب كنید .تزریق واكسن این بیماری ها به خانم ها قبل از بارداری ، از مبتلا شدن آنان به این بیماریها در دوران بارداری پیشگیری می نماید. در حالتی كه خانم باردار با افراد مبتلا به این بیماری ها تماس داشته و پیش از آن بدن او ایمن نشده باشد، در اولین زمان ممکن باید با پزشك خود مشورت كند.

poozhan
عضو جدید
عضو جدید
پست: 2
تاریخ عضویت: چهار شنبه 11 بهمن 1396, 6:11 am
تماس:

Re: مادران باردار به این نکات توجه کنند...

پستتوسط poozhan » چهار شنبه 11 بهمن 1396, 6:19 am

این مطلب شاید تکمیل کننده قبلی باشه

مادرانه: بهتر است مادر در دوران بارداری به حالت خوابیده به پشت یا طاق‌باز قرار نگیرد؛ چراکه این طرز خوابیدن کمردرد را افزایش می‌دهد و تنفس و گوارش را دچار مشکل کند. همچنین در این حالت رحم با قرار گرفتن روی ورید‌های اصلی، فشار خون را کاهش می‌دهد و در نهایت باعث کاهش گردش خون مادر و جنین خواهد شد.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا گفت: در دوران بارداری بدن مادر دچار تغییرات فیزیولوژیکی می‌شود که با حالت طبیعی آن متفاوت است. یک‌سری از مشکلات مادر باردار بر اثر بزرگ‌شدن رحم و شکم ایجاد می‌شود و ممکن است او را دچار درد پشت، کمر و سوزش معده کند. همچنین به دلیل ترشح برخی از هورمون‌ها، خواب فرد دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد.

سارا مختاری، درخصوص طرز خوابیدن مادر در دوران بارداری بیان داشت: بهترین حالت برای خواب مادر باردار، به پهلو؛ خصوصاً سمت چپ است، البته این موضوع در 3 ماه اول و دوم بارداری خیلی تأکید نمی‌شود؛ چراکه شکم هنوز خیلی بزرگ نشده است، ولی با پیشرفت مراحل بارداری و در ماه‌های آخر، بهتر است که این وضعیت خواب رعایت شود.

خوابیدن به پهلوی چپ یا راست؟!
او ادامه داد: خوابیدن مادر به پهلوی چپ بهتر از خوابیدن به پهلوی راست است؛ چراکه در این وضعیت مواد مغذی و خون‌رسانی به جفت و جنین بهتر می‌شود و فشار کمتری به اندام‌های داخلی مادر وارد می‌شود. درواقع در این حالت، فشار رحم از روی رگ‌های اصلی بدن برداشته و فرآیند خون‌رسانی به قلب مادر بهتر صورت می‌گیرد.

مشکل سوزش معده در دوران بارداری
این متخصص زنان و زایمان در خصوص مشکل سوزش معده در دوران بارداری اظهار داشت: در مواردی که سوزش معده به دلیل رفلکس است، توصیه می‌شود هنگام خواب، قسمت سر و تنه مادر کمی بالاتر از قسمت‌های دیگر بدن قرار گیرد. مادر باردار می‌تواند با قرار دادن بالشت یا تشک در زیر نیم تنه بالای خود قرار دهد تا این حالت رفلکس معده کاهش یابد.

طاق‌باز خوابیدن باعث کاهش گردش خون مادر و جنین می‌شود
مختاری با بیان این‌که در ماه‌های آخر بارداری توصیه می‌شود که مادر باردار کمتر غلت بزند و سعی کند به آرامی‌ جابه جا شود، عنوان داشت: بهتر است مادر در دوران بارداری به حالت خوابیده به پشت یا طاق‌باز قرار نگیرد؛ چراکه این طرز خوابیدن کمردرد را افزایش می‌دهد و تنفس و گوارش را دچار مشکل کند. همچنین در این حالت رحم با قرار گرفتن روی ورید‌های اصلی، فشار خون را کاهش می‌دهد و در نهایت باعث کاهش گردش خون مادر و جنین خواهد شد.

او تأکید کرد: البته اگر مادر در حین خواب به حالت طاق‌باز قرار گرفت، جای نگرانی نیست و به این معنی نیست که جنین دچار مشکل شده است و مادر باید به پزشک مراجعه کند.

گذاشتن بالشک بین 2 پا، زیر شکم و پشت کمر برای راحتی مادر مفید است
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا با بیان این‌که روی شکم خوابیدن برای مادر باردار به‌خصوص در ماه‌های آخر بارداری اصلاً مناسب نیست، افزود: مادر باردار حسب شرایط بدنی که راحت‌تر است و کمتر اذیت می‌شود، می‌تواند از قرار دادن بالشت بین 2 پا، زیر شکم و پشت کمر استفاده کند. همچنین در زمان خواب علاوه بر این‌که به پهلوی چپ می‌خوابد بهتر است بین دو پای خود یک بالشت قرار دهد. اگر مادر دچار کمردرد است، گذاشتن یک بالشتک زیر شکم در کاهش درد بسیار مفید خواهد بود.


بازگشت به “مراقبت های پیش از بارداری”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 3 مهمان