لکه بینی در اوائل بارداری

با سلام

من الان در هفته ی 8 بارداری هستم از هفته ی 5 تا الان که حدود 3 هفته ای میگذره وقتی یه خورده خسته شم یا بر اثر خستگی کمردرد بگیرم بلافاصله لک میبینم البته خیلی مقدارش کم است و با استراحت قطع میشود راستش سوالی که دارم اینه که اگه این لکه بینی تهدید به سقط باشه بعد از سه هفته نباید اتفاقی میافتاد؟راستش اینو یادم رفت که بگم بعد از اینکه موضوع رو با پزشکم در میون گذاشتم برام شیاف پروژسترون تجویز کردند

در مواقعی هم زیر دلم تیر میکشه که از سمت راست به چپ تغییر میکنه ایا این دردا طبیعی اند؟ ممنون میشوم پاسخ دهید منتظر میمانم

سلام
دوست عزیز! این اطلاعات صرفاً جنبه ی تئوری دارد و تشخیص هرگونه دردی به خصوص هنگامی که با لکه بینی همراه باشد با درمانگر بالینی ست. با این حال امیدوارم اطلاعات زیر دید شما رو نسبت به اقداماتی که انجام دادید و یا خواهید داد و اینکه چرا بعد از 3 هفته، اتفاقی نیافتاده؟ روشن تر کند:
شايع ترين علامتي كه سقطها دارند، خونریزی واژینال است بنابراين در يك تهديد به سقط اولين چيزي كه از طرف بيمار مطرح مي شود خونريزي است.
در نظر داشته باشید که گفته می شود:" البته در چنین سقطی معمولاً خونریزی کم است و ممکن است ماهها به طول انجامد."
درست است که بسیاری از موارد تهدید به سقط نهایتاً به سقط اتجامیده اما از طرفی نیز ذکر می شود که: "تهدید به سقط بدين معني نيست كه حتما شما جنين را سقط خواهيد كرد. اغلب اين نوع حاملگي‌ها بدون مشكلات بيشتري ادامه مي‌يابد." پس انتظار نداشته باشید ظرف چند هفته اتفاق خاصی بیافتد.
به علاوه تشخیص درست موارد تهدید به سقط بسیار اهمیت دارد.

از طرفی حتماً بايد به كيفيت خونريزي توجه شود كه آيا به صورت لكه بيني بوده يا دفع لخته بوده ، با درد توأم بوده يا نه وكيفيت اين درد چگونه است .
در نظر داشته باشید که: در بعضی موارد يك درد مبهم به صورت انقباضی زير شكم حس مي شود كه گاهي به رانها نيز تير مي كشد كه اين پيش آگهي حاملگي را بد مي كند يعني در مواردي كه خونريزي با درد و انقباضهای رحمي همراه باشد، احتمال سقط زياد مي شود. که تشخیص نوع درد شما دوست عزیز باید بالینی صورت بگیرد. به علاوه در هر تهدید به سقطی معاینه از نظر باز بودن دهانه ی رحم صورت می گیرد. اگر به راحتي انگشت به داخل دهانه ی رحم رود، نمي توانيم بيماررا با فرض اينكه خونريزي كمي دارد وخطرناك نيست به منزل بفرستيم . واگر دهانه ی رحم بسته بود، بسته به علامات بيمار ميزان خونريزي و علائم حیاتی بيمار، براي او تصميم گيري مي كنيم . ممکن است بسته به وضعیت بیمار به او استراحت مطلق و یا صرفاً استراحت لگنی( منع نزدیکی و ...)، تجویز مسکن و ... توصیه شود.
علاوه برآن مي توان از سونوگرافي استفاده كرد ، در بيماران تهديد به سقط كه سونوگرافي جنين زنده را تأييد مي كند بسته به وضعيت بيمار اقدامات لازم رابه عمل مي آوريم .
اگر بيمار در 8 هفته اول باشد كه خونريزي به دليل كم بودن ميزان پروژسترون(اگر كمتر از 25 ng ) در فاز لوتئال حاملگي باشد . و نگرانـي از اينـكه جسم زرد ممكـن است توانـايي نگهـداري از جفت را نداشته باشد، پروژسترون تجویز می شود.
اگر لکه بینی كم بود ولي تا چند هفته ادامه پيدا كرد . استراحت بيمار ادامه مي يابد وبعد از دوهفته سونوگرافي مجدد داده مي شود براي تشخيص اينكـه حاملگي به صورت نرمـال پيش مي رود يا به سمت سقط پيشـرفت ميكنـد . چند كار انجـام مي شود از جمله :
ـ انجام تيتراژ B.H.C.G به صورت سريال و سنجش ميزان آن .
ـ انجام سونوگرافي
مسأله ديگر اينكه بعضي از ضايعات دهانه ی رحم ممكن است بعد از نزدیکی بخصوص در بيماران حامله ، خونریزی واژینال ايجاد نمايد. بنابراين بايد توجه شود كه اين موارد به حساب تهديد به سقط گذاشته نشود.
من رو از اقداماتتون مطلع کنید..
از خداوند براتون آروزی بهترین ها رو دارم...
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

با تشکر فراوان از پاسخگویی سریع و جامعتون

اگه اشکالی نداره میخواستم یه خورده در مورد دردها بیشتر توضیح بدم
راستش دردهایی که من دارم بیشتر در کمر م هست ولکه بینی ها هم بصورت خون تازه اغشته به ترشحات همیشگی و طبیعی رحمی هست که مقدار ان خیلی کمه و فقط روی دستمال متوجه میشم و الان 4 روزه که لکه بینی قطع و دردها خیلی کمتر شده لازمه که اینو هم بگم من تو این مدت مجبور به مسافرتهای طولانی بودم که بعد از سفر این اتفاق می افته ولی الان که حدود 5-6 روزه استراحت کردم هیچ مشکلی از نظر لکه بینی ندارم راستش پزشکم هم گفته بود باید دو هفته ی دیگه سونو بدم ولی من ترجیح دادم بعد از هفته ی 10 اینکار را بکنم البته در هفته ی 5 در سونو گرافی معمولی که انجام دادم قطب جنینی دیده نشد ولی ساک حاملگی و موقعیت رحم طبیعی بود اگه ممکنه نظرتونو در مورد سونو مجدد بفرمایین همین الان(هفته ی هشتم) انجام بدم یا بعد از هفته ی 10

مجددا از توضیحات کاملتون ممنون

با سلام
از اینکه وضعیتی که ذکر می کنید،شواهد بارداری ایمن تری رو نشان می دهد، خیلی خوشحالم،انشالله که بعد از این هم به خوبی پیش برود.
دوست عزیز! توصیه ی پزشک شما در انتخاب زمان سونو، ارجح است، به هر حال:
6-7 هفته در سونوی شکمی، ضربان قلب جنین دیده می شود و در سونوی واژینال 1 هفته زودتر.
اما نکته ای که هست این است که در سونوی 3 ماهه ی اول بارداری فاکتور مهمی به نام CRL ( طول سری-دمی) اندازه گیری می شود که در تخمین سن دقیق حاملگی بسیار مورد اطمینان است. که بهترین زمان تعیین سن حاملگی توسطِ CRL، بین 6-10 هفته می باشد. ترجیهاً در فاصله ی این زمان، 1 سونو داشته باشید و به بعد از هفته ی 10 معوق نکنید.
( گاهی مادران به علت اضطرابی که در اثبات ضربان قلب جنین دارند، سونو را به تعویق نمی اندازند و ...) دوست خوب!باز هم انتخاب با پزشک شما و نیز تمایلتان است.
مطلعم کنید.
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

با سلام خدمت شما دوست گرامی و عزیز

نوشته هاتون تا حد خیلی زیادی ارامش بهم داده باور کنین همین طوره که میگم خیلی از راهنمایی و دلسوزیتون ممنونم و از صمیم قلب براتون ارزوی موفقیت میکنم

با سلام مجدد
می خواستم بگم من سونوی مجدد انجام دادم و خدا را شکر صدای قلب نی نی رو شنیدم و دکتر گفتند همه چیز در وضعیت خوبیه راستش الان که هفته ی 10 تمام میشه 2 هفته ای هست که دیگه لکه بینی قطع شده ،فقط دکترم گفتند که باید شیاف و قرص اسپرین رو باید ادامه بدهم می خواستم ببینم نظر شما در اینباره چیه ؟تا کی من باید این دارو ها رو ادامه بدم؟ ممنون میشم نظرتون رو بگید

سلام
خوش خبر باشی عزیزم.امیدوارم به همین شکل بارداری سلامت و آرومی رو در پیش داشته باشی.
خیلی از پزشکان برای برخی از خانم های باردار آسپرين 80 يا 100 ميليگرم روزانه را تجویز می کنند. اما با توجه به اینکه آسپرين در طبقه بندی دارو در بارداری جزو رده ی C می باشد، دليل تجويز دارو بايستي پيگيري شود. و فقط در صورت اثبات لزوم استفاده از آن، تجویز شود.
- توضیح رده ی C :
اما موارد لزوم استفاده از آسپرين:
1)جهت پيشگيري از پره اكلامپسي از دوز كم آسپرين استفاده می شود.
نتيجه ی یکی ازمطالعات انجام شده در این زمینه به این شرح است: "در اين مطالعه بر خلاف اغلب مطالعات قبلي صورت گرفته مشخص گرديد كه مصرف آسپرين با دوز كم مي تواند به عنوان يك عامل موثر در جلوگيري از بروز پراكلامپسي در افراد پر خطر در جمعيت مورد مطالعه باشد."
ريسك فاكتورهاي پره اكلامپسي :
سابقه فاميلي ، پره اكلامپسی قبلي خصوصا اگر قبل از هفته 30 ام روي داده باشد، سن بالاي حاملگي و فاصله كم بين حاملگي ها ، بيماريهاي زمينه اي مثل اختلالات انعقادی- ترومبوفيليك(كمبود انتي ترومبين-هايپر هموسيستئينميا) - ، ديابت شيرين يا مقاومت به انسولين، پره اكلامپسي اكثرا در حاملگي اول اتفاق مي افتد.
2)خطر بروز پي‌آمدهاي ناگواري چون زايمان بسيار پيش‌رس در زناني كه براي پيش‌گيري از لخته شدن خون روزانه مقدار اندكي قرص آسپرين دريافت مي‌كردند، به ميزان ده درصد كاهش داشته است.
پزشكان اين يافته را بسيار اميدواركننده مي‌دانند، اما هشدار مي‌دهند كه آسپرين مي‌تواند خطر خونريزي را در جريان زايمان اندكي افزايش دهد. به همين دليل، كارشناسان مي‌گويند آسپرين ممكن است فقط به گروهي از زنان، مانند آن‌هايي كه در زايمان پيشين خود به پري‌اكلامپسي دچار شده بودند، كمك كند.
بنابراین عزیزم واقعاً در مورد علت شروع تجویز این دارو برای شما، علت آن و ... درمانگر بالینیتون باید تصمیم بگیرند.
من رو هم از اقداماتتون مطلع کنید. امیدوارم که بهترین تصمیم ها برای شما دوست خوب گذاشته بشه...
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز

با سلام خدمت شما از اینکه دیر به سایت سر میزنم معذرت میخوام راستش دسترسی به اینترنت یه خورده مشکل شده

پزشک من اسپرین 80 تجویز کردند و گفتند تا هفته ی 14 که باید دوباره سونوی مجدد انجام دهم مصرفشو ادامه بدم راستش چند جایی هم شنیده بودم که اسپیرین ممکنه روی جنین تاثیر بذاره ولی وقتی به پزشکم گفتم گفتند اگه مشکلی داشت من هیچوقت تجویز نمیکردم ،می خواستم ببینم اینکه فرمودید در طبقه بندی دارویی C هست چه مشکلاتی ممکنه بوجود بیاره؟ ممکنه روی جنین تاثیر بدی بذاره؟

مجددا از پاسگویی و توضیحات علمی کاملتون ممنونم

سلام عزیزم
توضیح رده c:مطالعات در حیوانات نشان داده است که این دارو روی جنین اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی در مورد انسان در دست نیست،با این حال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است از خطرات احتمالی آن بیشتر باشد.
داروهایی که با خیال راحت در بارداری تجویز می شوند جزو رده ی A و B هستند و نه C.
با این حال اگر پزشکتون تجویز کردند، شاید این طور صلاح دیدند که :طبق گفته ی بالا"منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است از خطرات احتمالی آن بیشتر باشد."
در پناه خدا
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “خون ریزی یا لکه بینی”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 53 مهمان