بندناف

سلام خسته نباشید وقت بخیر،ببخشید میخواستم اطلاعات کامل در مورد انجام چه کارهایی که تو بارداری باعث پیچیدن بندناف دور گردن جنین میشه رو بدونم؟من ۳۴هفتمه عادت دارم به پشت بخوابم این روزا که بخاطر ترس از پیچیدن بندناف به پهلو میخوابم خیلی کم خواب شدم به پهلو که میخوابم فقط کمر و ران پاهام درد میکنه نمیتونم بخوابم اما اصلا به پشت نمیخوابم

Re: بندناف

سلام دوست عزیز
در شرایط خاصی که قابل‌ پیش‌بینی و پیشگیری نیست، بندناف به دور اندام‌ها یا دورگردن جنین می‌پیچد
واقعیت این است که از نیمه دوم بارداری، یعنی از هفته 20 تا 24 به بعد، به دلیل بزرگ‌شدن رحم، اگر خانم‌ باردار به پشت بخوابد، بندناف دور گردن جنین نمی‌پیچد، اما به دلیل فشار رحم روی عروق بزرگ شکمی (رگ آئورت و سیاهرگ بزرگی که خون را به طرف قلب می‌برد)، برگشت خون از اندام‌ها به قلب مختل می‌شود و خونرسانی به جنین تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
برخی مادرها در ماه هشتم و نهم به‌خصوص اگر جنین درشت یا دوقلو باشد، به محض آنکه چند دقیقه طاقباز می‌خوابند، دچار افت‌فشار، شوک و نامرتب‌شدن ضربان قلب می‌شوند، بنابراین بهتر است از نیمه‌دوم بارداری، خانم‌های باردار به پهلوی چپ بخوابند و اگر نمی‌توانند کامل به پهلو بخوابند، حداقل 30 تا 40 درجه به سمت چپ زاویه داشته باشند و یک بالش، سمت راست کمر بگذارند که حداقل کمی به سمت چپ چرخیده باشند. به این ترتیب فشار از روی عروق بزرگ برداشته می‌شود و خون راحت‌تر به جنین می‌رسد.
بله به پهلوی راست هم میتوانید بخوابید .البته بعضی عوامل مثل درشت بودن جنین ،دوقلویی و وضعیت بریچ زمینه را برای پیچیدن بند ناف دور گردن جنین فراهم میکند
كارشناس مامايي فيروز
ارسال پست

بازگشت به “علایم خطر در بارداری ”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 24 مهمان